Pro maminky & tatínky

Užitečné rady pro maminky a tatínky, jak na výchovu dětí, jak rozpoznat příznaky dětských nemocí, a celkově návody, jak z těch andílků a  ďáblíků vychovat slušné dospěláky a přitom se nezbláznit.

cisteni zubu deti

Odmítá vaše dítě čistit si zuby? Není samo, většina malých dětí si nechce nechat čistit zuby. A násilí v takovém případě nemá smysl.

V tomto článku najdete několik užitečných tipů, jak donutit dítě čistit si zuby nebo si je nechat vyčistit od rodičů.

Číst dál...

Možná jste zaslechli, že vláknina ve stravě kojenců a batolat může způsobit problémy se střevy, které mohou skončit i operací. Podle jedné z nejnovějších studií dokonce může být přičinou onemocnění cukrovkou /diabetes/.

Jak to tedy je, jaká vláknina je vhodná, a od jakého věku a kolik? V tomto článku najdete odpovědi na tyto otázky.

 

Číst dál...

V okamžik, kdy začne vaše dítě chodit na nočník si jistě hodně ulevíte, a to nejen finančně, když vám skončí shánění plenek v akci nebo praní, věšení a skládání látkových plenek.

Přestanete mít neustále suché ruce od neustálého mytí rukou po přebalování a nebudete přemýšlet nad tím, kde to dítě zase přebalíte.

V tomto článku najdete užitečné tipy, jak vybrat ten správný nočník, kdy začít s nácvikem na nočník a jak dosáhnout kýženého cíle, tj. dítěte bez plenek.

Číst dál...

miminko

Nachlazení a jeho projevy jako je rýma a kašel často trápí nejen miminka. Zabránit jim nedokážeme, ale můžeme udělat něco pro to, abychom jim pomohli tyto nepříjemné stavy co nejvíce ulehčit.

V ovzduší poletuje spousta virů, které dají imunitnímu systému kojence pořádně zabrat, protože funguje pouze na 60 %, a tudíž ještě není zcela funkční.

Rýma a kašel se u malých dětí objevují poprvé zpravidla mezi 3. a 6. měsícem, když se začnou více hýbat, poznávat svět a strkat vše do pusy. Do této doby jsou miminka chráněna protilátkami z mateřského mléka.

Číst dál...

Žloutenka typu A je často nazývána jako nemoc špinavých rukou, kterou se ročně nakazí na světě až 1,5 milionu lidí. Žloutenky obecně jsou velmi závažná infekční onemocnění poškozující játra.

Očkování probíhá ve dvou dávkách injekčně do svalu. Druhá dávka následuje 6 - 18 měsíců po té první.

V tomto článku se dozvíte více o žloutence typu A, jejích příznacích, přenosu, léčbě a očkování proti ní.

Číst dál...

deti nausnice

Rozhodujete se, zda necháte vašemu miminku propíchnout ouška? Náušničky v uších holčiček jsou považovány za odlišovací znak chlapečků od holčiček snad od nepaměti. Tedy aspoň v našich zeměpisných šířkách. V dnešní době už se setkáváme dokonce i s chlapečky s naušničkou v oušku.

Od kdy je ale vhodné dětem uši propichovat a je to vůbec bezpečné? V tomto článku se dozvíte o veškerých rizicích propichování uší u dětí a na co je třeba si dát pozor.

Číst dál...

Dítě průjem

Dětský průjem patří k jedněm z nejčastějších průvodních jevů dětských onemocnění. Ačkoliv se obvykle nejedná o závažná onemocnění, může mít průjem velmi nebezpečné následky. Při těžkých průjmech totiž může dojít k dehydrataci, která může mít fatální následky.

V tomto článku se dozvíte jaké jsou nejčastější příčiny průjmu u kojenců, batolat a starších dětí, jak průjem léčit doma, jak upravit jídelníček dětí při průjmu, jak poznat dehydrataci a kdy je třeba navštívit lékaře.

Číst dál...

Cvičení v šestinedělí

Cvičení v období šestinedělí je velmi důležité, protože pomáhá vašemu organismu rychleji se zregenerovat, zabraňuje poporodním obtížím, mezi které patří bolesti zad, problémy s udržením moči, sestup dělohy atd. Cílem cvičení v šestinedělí je odstranit změny, které nastaly v těle ženy v průběhu těhotenství, při porodu a následně i v šestinedělí.

S cvičením v šestinedělí můžete začít již 12–24 hodin po porodu. I když je jasné, že v tomto období podléhá denní režim matky především potřebám dítěte, na cvičení byste si měla vyhradit alespoň chvilku, protože čím dříve začnete, tím rychleji se vaše tělo bude zotavovat a navracet do stavu před těhotenstvím. Cvičit v šestinedělí se začíná pozvolna, tak, aby nedošlo k nepříjemné únavě. Cvičení by nikdy nemělo vyvolávat bolest.

Před cvičením je třeba se vždy vymočit, a je lepší cvičit po kojení, když nemáte plná a těžká prsa.

Číst dál...

laryngitida kasel

Laryngitida je nejčastější příčinou hospitalizace kojenců a batolat. Jde o běžné, avšak velmi závažné onemocnění. V nejtěžších případech může dojít i k udušení dítěte.

Možná jste už o této závažné nemoci něco zaslechli, možná právě potkala vaše dítě a chcete se dozvědět, jak ji poznat a hlavně, co v takovém případě dělat.

V tomto článku se dozvíte, co je to laryngitida, jak vzniká a jaké jsou její projevy, jak se léčí a jak poskytnout dítěti první pomoc, když dostane záchvat a začne se dusit. A hlavně, co dělat, abyste laryngitidě předcházeli.

Číst dál...

sids syndrom nahleho umrti novorozencu

SIDS neboli syndrom náhlého úmrtí novorozenců (příp. kojenců) je noční můrou všech rodičů. Již před staletími lékaři popisovali případy "zalehnutí" dítěte matkou. I když dnes již víme, že matka na úmrtí dítěte žádnou vinu nenese, ani tak věda příliš daleko nepokročila. V následujícím článku se dozvíte, co to vlastně je syndrom náhlého úmrtí kojenců a jak se mu dá předcházet.

Číst dál...