horecka teplota detske nemoci

Dnes po ránu jsem si přečetla zajímavý článek MUDr. Ludmily Elekové o tom, jak funguje horečka v našem těle jako přirozená léčba viróz a jiných nemocí (infekcí), a řekla jsem si, že by bylo škoda se o tyto informace nepodělit. Samotný článek je hodně dlouhý a odborný, proto se jej pokusím zestručnit a vytáhnout z něj jen to podstatné.

V tomto článku se dozvíte, proč tělo reaguje na nemoc horečkou, jaký je její účel, jak si můžete uškodit, když ji začnete okamžitě srážet paralenem nebo jiným lékem na snížení horečky (antipyretika), a konečně jaké jsou alternativní možnosti léčby bez paracetamolu.

V televizi i ze všech tiskovin na nás útočí reklama, která nás nabádá vzít si okamžitě paralen nebo Coldrex, který je mimochodem jen předražená kombinace paralenu a vitamínu C, při jakémkoliv příznaku chřipky nebo nachlazení. A ona ta reklama ani nelže - netvrdí, že nemoc vyléčí - ale že potlačí její příznaky...a v tom je ten problém.

Jak vzniká horečka a k čemu slouží?

Horečka je přirozený mechanismus obrany proti infekcím. Při horečce se zrychluje metabolismus, detoxikační činnost jater i činnost buněk imunitního systému - a to 3x už při 38 °C.

Když vznikne kdekoliv ve vašem těle zánět, dojde k vyplavení tzv. mediátorů zánětu do krve. Když taková krev doteče do mozku, dá mu signál a on reaguje tak, že zvýší teplotu, aby zahájil přirozený proces léčby.

Proč nepoužívat při horečce antipyretika (léky na snížení horečky)

Při přirozeném průběhu nemoci mozek sníží tělesnou teplotu až v okamžiku, kdy je infekce vyléčena a mediátory zánětu přestanou proudit do krve.

Pokud si vezmete antipyretika (Paralen, Coldrex, Ibalgin/Ibuprofen nebo kyselinu acetylsalicylovou, jako byste se snažili ošálit vlastní mozek a tvrdit mu, že vám nic není. Tím pádem zpomalíte přirozené léčebné procesy vašeho těla. Léčba triviální chřipky vám pak může trvat namísto týdne měsíc. V podstatě ji tzv. přechodíte. Zánět zůstane ve vašem těle a vy se budete divit, proč ještě měsíc po té chřipce nejste pořád fit.

Víte, že paracetamol nahradil léčbu děti kyselinou acetylsalicylovou (Aspirin, Acylpyrin), protože způsobovala vzácné, ale smrtelné onemocnění ledvin a jater - tzv. Reyův syndrom?

Nevýhodou paracetamolu (Paralen, Panadol) je ovšem jeho toxicita pro játra. A to není vše. Při metabolizování paracetamolu vzniká toxický meziprodukt, k jehož zneškodnění používá tělo základní antioxidant glutathion. Ne každý má ale k detoxikaci genetické předpoklady. U některých lidí neprobíhá tato detoxikace dostatečně a dochází ke kumulaci toxické látky v těle a dochází k poškození mitochondrií, které pak nejsou schopny plně fungovat a tvořit energii. Důsledkem toho je únava, bolesti svalů, duševní nevýkonnost, deprese a prakticky jakákoli chronická nemoc.

Jak podpořit imunitu stravou?

Imunitu povzbudíte přirozeně tím, že jí dodáte potřebný glutathion, jehož produkci zvýšíte konzumací zdrojů síry, cysteinu a glutaminu.

Je tedy dobré jíst tyto potraviny: česnek, cibuli, brokolici, kapustu, zelí nebo květák.

Dále syrovátku, sýr ricotta, cottage sýr, jogurt, červené papriky, česneku, cibule, pšeničných klíčků, ovsa, brokolice, růžičkové kapusty.

Glutamin dodáte tělu masem, rybami, mlékem, pšenicí, zelím, červenou řepou, fazolemi, špenátem a petrželí.

Z výše uvedeného seznamu vidíte, že něco na těch babských radách je - proto vám maminka vařila při nemoci česnečku nebo slepičí polévku. Pokud si ji vylepšíte navíc brokolicí nebo zelím, určitě si neuškodíte.

Rizika srážení horečky antipyretiky

Jak jsem již uvedla, tím, že srazíte horečku, zpomalíte imunitní reakci v situaci, kdy je vaše tělo plné virů a bakterií. U závažných infekcí nebo u oslabených jedinců může být použití antipyretik i příčinou smrti.

Během epidemie španělské chřipky v roce 1918 byla úmrtnost pacientů v nemocnici léčených antipyretiky 25násobná ve srovnání s pacienty, kterým tyto léky podávány nebyly.

Když propukla v roce 1968 v Ghaně epidemie spalniček, byla úmrtnost dětí, kterým byl podáván paracetamol nebo aspirin 35%. Lékaři si všimli, že děti, které přežily měli při příjmu vyšší horečku a celkově horší průběh nemoci než ty, které poté zemřely. Proto v půlce epidemie přehodnotili léčbu, přestali podávat sedativa a antipyretika, a podávali pouze antibiotika, antimalarika a transfúze. Úmrtnost klesla na 7%.

Následky léčby horečky antipyretiky

Snižování horečky je často příčinou dlouhodobé únavy po nemoci, případně chronického únavového syndromu (CFS), jehož příčinou je oslabení imunity v důsledku nesprávné léčby akutní infekce v kombinaci se špatnou stravou a stresem.

Jak léčit nemoc bez antipyretik?

Přirozená léčba by měla probíhat takto:

  • Ležet v posteli nebo jinak odpočívat.

  • Nesrážet horečku ani když je vyšší než 39 °C. MUDr. Eleková uvádí: "U dětí není obvykle důvod ke zbytečným obavám, děti snášejí horečku dobře. Výskyt febrilních křečí není tak častý, aby ospravedlnil rutinní potlačování horečky a nad 38,5 °C a poškozování imunity u každého dítěte. Matky jsou zbytečně strašeny. Naopak právě zdravé, robustní děti spontánně produkují vysokou horečku a často jim ji ani nelze srazit. Ohrožené jsou naopak právě ty děti, kterým se horečku podaří antipyretiky srazit.".

  • Je-li nutné, ke sražení horečky používat zábaly, ne léky.

  • Ke krátkodobému sražení horečky použijte acylpyrin (ne u dětí) nebo ibuprofen, které nemají tak zhoubný vliv na játra a mitochondrie jako paracetamol

  • Omezte nebo vylučte jídlo. Budete-li mít hlad dejte si čaj, česnečku nebo vývar.

  • Zvyšte dávky vitamínu C (několik dní po sobě i 1 000 mg denně, přebytek tělo vyloučí v moči).

  • Konzumujte vysoké dávky vitamínu D - v akutním stavu až 10 000 IU denně.

  • Zvyšte příjem kyseliny listové, vitamínů B6 a B12, selenu a vitamínu E.

  • Vyzkoušejte lék proti kašli ACC - i když nemáte kašel, má pozitivní vliv na hladinu glutathionu a tedy zvyšuje schopnost zvládnout volné radikály (používá se třeba na léčbu otravy paracetamolem ve formě injekcí).

  • Homeopatika

    Nejlépe když navštívíte svého homeopatika, ale v nouzi můžete použít i Oscillococcinum, které má prokázaný účinek při virózách nebo kombinované homeopatické léky na virózy např. Paragrippe, Gripp-Heel, Guna-Flu, Guna-Virus, Citomix (poslední tři jsou na recept).

A to nejdůležitější na konec - nejlepším lékem je prevence. Budujte imunitu, jezte zdravě, odpočívejte, dostatečně spěte a nepřehánějte to s prací. Naučte se relaxovat - ať už sportem nebo nad dobrou knihou. A hlavně - buďte pozitivní v mysli - budete-li se chtít cítit zdraví, skutečnost se tomu přizpůsobí.


Související články

Jak se zbavit dudlíku?

Dětské nemoci: Aftózní stomatitida

Jak přimět dítě k čištění zubů

Jak naučit dítě na nočník

Očkování proti žloutence typu A

Výtok z pochvy - příčiny, léčba a prevence

Mrkněte taky na...