Odmítá vaše dítě čistit si zuby? Není samo, většina malých dětí si nechce nechat čistit zuby. A násilí v takovém případě nemá smysl.
V tomto článku najdete několik užitečných tipů, jak donutit dítě čistit si zuby nebo si je nechat vyčistit od rodičů.
Jeden lékař na babyonline.cz dokonce radí zakleknout a čistit zuby násilím, protože si myslí, že je to menší zlo, než aby se dítěti zkazily zuby. Dobře, sice to vyřeší jeden problém, ale nevyřeší to fakt, že je nutné v dítěti vypěstovat hygienický návyk a hlavně kladný vztah k zubnímu kartáčku a zubní pastě, a že se musí naučit správně čistit zuby...a to násilím opravdu nejde. Násílím nejen že dítěti poraníme dásně, ale můžeme vyvolat i dlouhotrvající odpor k čistění zubů, což může do budoucna způsobovat jen další problémy pro zdravý růst zubů.
Důvodů, proč si děti nechtějí čistit zuby může být více:
Výběr zubních past pro děti je poměrně široký, zkuste mu nabídnout jinou.
Nechte dítě vybrat si zubní kartáček samotné, případně dokud nevyrostou stoličky, můžete používat navlhčený hadřík k setření zubního plaku. V krajním případě možná zlomíte odpor dítěte, když mu pořídíte hračku v podobě elektrického zubního kartáčku.
Pokud si sami nečistíte zuby pravidelně, těžko to můžete chtít po svém potomkovi. Když si čitíte zuby, vezměte své dítě do koupelny s sebou a dejte mu do ruky zubní kartáček. Děti své rodiče rády napodobují. Čím dříve začnete, tím lépe.
Měli byste začít dětem čistit zuby od prořezání prvního zoubku. První zuby je třeba aspoň stírat vlhkým kapesníkem po kojení nebo jídle či sladkém pití. Po prořezání prvních stoliček už je vhodné začít s čištěním kartáčkem (dětským nebo tím, co se navléká na prst).
Není ani tak důležité kolik času tím strávíte, ale jak dobře zuby vyčistíte. Dobře vyčištěné zuby jsou po vyčištění lesklé a na povrchu hladké. Pokud chcete mít jistotu, můžete si koupit v lékárně barevné tablety a roztoky, které ulpí na zubním plaku a tak poznáte, kde je třeba ještě dočistit.
Technika je u čištění zubů dětem velmi důležitá. Zcela nevhodné je čištění od ucha k uchu - to lze tolerovat jen úplně malým dětem. Pro první zoubky je nejvhodnější čištění malými kroužky téměř na místě.
S druhými zuby přecházíme na tzv. stíravou techniku od dásní směrem dolů a v jednom místě opakujeme min. 4 - 5x, dokud nejsou zuby dokonale hladké jako sklo. Kousací plošky zubů čistíme malými kroužky.
Později po desátém roku lze začít s mezizubní hygienou pomocí mezizubních kartáčků a nitě.
Zuby je jako u dospělých třeba čistit dvakrát denně - ráno po snídani a večer po večeři. Poté už by nemělo dítě pít nic kromě čisté vody, případně čaje bez příchuti. Zcela nevhodné je mléko nebo kojení v noci vzhledem k vysokému obsahu cukrů.
Do 10 až 12 let věku dítěte by měli zuby dětem čistit rodiče, protože děti nejsou schopny dostatečně zvládnout techniku čištění samy. Jak jsou děti časem šikovnější, rodiče už jen dočišťují a kontrolují. Zcela samostatné jsou v péči o zuby děti až od 10 - 12 let. Pak už je na rodičích jen popohánění...
Dokud se dítě nenaučí ústa po čištění pořádně vypláchnout vodou, tj. cca 3 let, nemělo by používat zubní pastu s fluoridy, protože nekontrolovatelný příjem fluoridů by mohl mít za následek skvrny na stálém chrupu.
Poté, co se naučí ústa vyplachovat, mělo by dítě používat zubní pastu pro děti se sníženým obsahem fluoridů - do 550 ppm a vlákna kartáčku by se měla pastou jen lehce potřísnit.
Od 6 let mohou děti používat zubní pastu, která obsahuje 500-1000 ppm fluoridů a pastu o velikosti hrášku.
Od 12 let pak už mohou používat zubní pastu pro dospělé s obsahem fluoridů od 1000 do 1500 ppm.
V tomto článku najdete tabulku s konkrétními značkami zubních past podle věku a obsahu fluoridu.
Někteří odborníci jsou i názoru, že lze čistit zuby dětem i bez pasty. Jiní si zase myslí, že výjimečně je to možné, ale vzhledem k tomu, že zubní pasta dodává dítěti fluorid, který snižuje kazivost zubů, je důležité ji používat.
Pokud dítě zubní pastu odmítá, může vám zubní lékař předepsat fluoridové tabletky, které ovšem při nevhodném používání mohou trvale poškodit zubní sklovinu stálého chrupu a navíc nedávné průzkumy provedené v USA dokázaly, že nadměrné užívání fluoru má neblahý vliv na IQ dětí.
Pokud chcete dítě motivovat k čištění zubů, nechte jej, aby si zubní kartáček vybralo samo, nebo mu na něj můžete nalepit nějaké pěkné obrázky.
Vhodnější je normální kartáček, ale pokud jej odmítá, můžete zkusit i elektrický, který ho možná bude více bavit, což je pořád lepší než nečistit vůbec.
Abyste udělali čištění zubů o něco zábavnější, můžete při něm zpívat (třeba Když jde malý bobr spát) nebo vyprávět pohádku nebo odříkávat básničku, jako např. tato:
Čistím zoubky řízy, řízy,
ať jsou bílé jako břízy.
Vlevo, vpravo a pak vzadu
horní a pak spodní řadu.
Ať jsou bílé jako sníh,
ať má každý radost z nich.
a kdyby se vám to zdálo krátké, můžete pokračovat:
Nanynka se chlubí,
že má čtyři zuby.
Jeden zoubek na jablíčko,
druhý zoubek na hrušku.
Třetí zoubek na masíčko,
čtvrtý na kus tvarůžku.
Zoubky jako krupky
rozkoušou i slupky.
Frantíku, teď ty se chlub!
Já mám prosím jeden zub.
Jeden zub mám na masíčko,
jeden na kus tvarůžku,
jeden zub mám na jablíčko,
jeden zub mám na hrušku.
Ten můj zoubek, chrupy chrup,
není zoubek, ale zub!
A ještě jedna básnička k čištění zoubků:
Starý medvěd vzdychá
že ho v zubu píchá,
že ho zlobí v zoubku díra,
od bolesti už už zmírá,
a že prosí lištičku
ať mu půjčí mastičku.
Ach medvídku hloupý,
mast tě nevykoupí,
prospěšnější nežli mast ta
byla by ti zubní pasta,
k doktoru běž nebuď bloud,
nech si zoubek vytrhnout.
Co však podle mě funguje nejlépe, je když si budete čistit zuby spolu nebo i navzájem. Naše Karolínka má zrovna období "sama", tak je to fakt problém, dostat se jí do pusy, ale když přitom může čistit zuby mně, tak to chvilku vydrží.
Dobře může fungovat i pustit dítěti nějaké video z YouTube, kde uvidí, jak si zuby čistí jiné děti nebo nějaké pohádkové postavičky.
Aby dětem čištění zubů lépe utíkalo, pořiďte jim 3minutové přesýpací hodiny.
Děti bude čištění zubů určitě více bavit, když jim např. napustíte umyvadlo a budou moci vyplivávat pastu do vody. Potvrzuji, dneska jsem to zkusila s naší Karolínkou a řechtala se od ucha k uchu, když se mnou mohla plivat pastu do vany.
Jak jsem již uvedla, vůbec není vhodné nutit děti k čištění zubů násilím, tím jim čištění zubů jen znechutíte.
Starším dětem už můžete i slíbit odměnu. Ale aby vás to nevyšlo moc draze (pokud to vaše dítě nebude ochotno dělat za pusinku), můžete zkusit metodu psycholožky Tamary Cenkové, která doporučuje postupné sbírání bodů, které můžou být představované něčím hmotným, třeba kartičkami, samolepkami apod. A teprve po nasbírání deseti bodů získá dítě slíbenou odměnu. Odměnou by opravdu neměly být bonbóny, ale spíš nějaký výlet, knížka, návštěva kina apod.
Žena.cz: Odmítá si čistit zuby? Zakleknout a donutit!
Babyonline.cz: 14x o čištění dětských zoubků se stomatologem
Horečka uzdravuje - proč není dobré srážet teplotu
Dětské nemoci: Aftózní stomatitida
Očkování proti žloutence typu A
Výtok z pochvy - příčiny, léčba a prevence