aftozni stomatitida

Nemoc ruka-noha-ústa je velmi nakažlivé dětské infekční onemocnění, které způsobují některé enteroviry. Můžete se setkat také s názvem plantární a palmární erytrodysestezie. Toto onemocnění se projevuje stomatitidou spojenou s výskytem puchýřkovité vyrážky.

Nemoc ruka-noha-ústa, zkratka HMFD podle anglického hand mouth and foot desease, se přenáší kapénkami nebo fekálně-orální cestou. Tato nemoc se vyskytuje především v letních měsících. Děti (ale i dospělí) se mohou nakazit na koupalištích, dětských hřištích, v kině, nákupním domě nebo při používání hracích prvků v obchodních centrech a podobně. Od nakažení do propuknutí nemoci uběhne přibližně 3-6 dní.

Příznaky nemoci ruka-noha-ústa:

  • Na počátku této infekční nemoci se objeví zvýšená tělesná teplota.
  • Poté se přidává bolest krku a břicha.
  • Pacient je apatický, ztrácí zájem o jídlo a hry.
  • Následuje další z projevů - výsev aftů v dutině ústní. Mohou se objevit také boláky v okolí úst a rtů, které připomínají opary.
  • Dále se na typických místech objeví papulovezikuly - pupínek, váček.
  • Na okrajových částech končetin, na ploskách nohou a na dlaních se i přes silnější kůži objevuje exantém, který dále zasahuje hřbety rukou a nohou a může se objevit i v okolí úst.
  • Vyrážka je mnohdy svědivá a pacienti trpí nutkáním si postižená místa škrábat.
  • Někdy se může objevit i mírné brnění v končetinách.
  • Může se stát, že vyrážka popraská a ve výjimečných případech po odeznění nemoci mohou na pokožce zůstat drobné jizvičky.

Léčba:

Nemoc samotná většinou sama odezní do 10 dní. Léčí se pouze příznaky. Na svědění je vhodné podávat antihistaminika - tekutý pudr, fenistil apod. Dále je možné podávat léky na zmírnění teploty a případně léky na bolest. Lékaři doporučují postižená místa chladit ledem nebo speciálními gelovými polštářky, které můžete pořídit v kterékoliv lékárně. Pacient by měl přijímat dostatečné množství tekutin, ale také by se měl vyvarovat přímého slunce. Užíváním vitamínů (především řady B) můžete léčbu nemoci HMFD urychlit.

V domácnosti, ve které dojde k propuknutí onemocnění syndromu ruka-noha-ústa, je vhodné všechny předměty, se kterými pacient přišel do styku, umýt a vydezinfikovat a zabránit tak dalšímu šíření nemoci.

Informujte se dalších dětských infekčních onemocněních.

Mrkněte taky na...