Pro maminky & tatínky

Užitečné rady pro maminky a tatínky, jak na výchovu dětí, jak rozpoznat příznaky dětských nemocí, a celkově návody, jak z těch andílků a  ďáblíků vychovat slušné dospěláky a přitom se nezbláznit.

Možná jste zaslechli, že vláknina ve stravě kojenců a batolat může způsobit problémy se střevy, které mohou skončit i operací. Podle jedné z nejnovějších studií dokonce může být přičinou onemocnění cukrovkou /diabetes/.

Jak to tedy je, jaká vláknina je vhodná, a od jakého věku a kolik? V tomto článku najdete odpovědi na tyto otázky.

 

Číst dál...

V poslední době se o pupečníkové krvi často mluví v souvislosti s jejím významem pro léčbu leukémie a dalších chorob, jejichž léčba vyžaduje transplantaci kostní dřeně.

Co to ale ta pupečníková krev je, jak se získává a jak se používá?

Kde se dělá odběr pupečníkové krve, kolik to stojí a jak dlouho lze takovou krev uchovávat?

V tomto článku se dozvíte vše, co jste chtěli vědět.

 

Číst dál...

miminko

Nachlazení a jeho projevy jako je rýma a kašel často trápí nejen miminka. Zabránit jim nedokážeme, ale můžeme udělat něco pro to, abychom jim pomohli tyto nepříjemné stavy co nejvíce ulehčit.

V ovzduší poletuje spousta virů, které dají imunitnímu systému kojence pořádně zabrat, protože funguje pouze na 60 %, a tudíž ještě není zcela funkční.

Rýma a kašel se u malých dětí objevují poprvé zpravidla mezi 3. a 6. měsícem, když se začnou více hýbat, poznávat svět a strkat vše do pusy. Do této doby jsou miminka chráněna protilátkami z mateřského mléka.

Číst dál...

O této nemoci se často mluví jako o takzvaném "řídnutí kostí" a nejčastěji se vyskytuje u žen ve vyšším věku. Dle aktuálních statistik trpí osteoporózou zhruba 8% populace naší planety. Jen v České Republice jí dle odhadů trpí 800 000 lidí. V tomto článku se dozvíte něco více o tom, co to osteoporóza je, koho postihuje, a co dělat, aby jste se jí když už ne vyhnuli, tak alespoň snížili riziko, že Vás postihne. Na konci naleznete krátký dotazník, z něhož můžete aspoň přibližně zjistit, zda jste ohroženi osteoporózou i vy samotní nebo někdo z vaší rodiny.

 

 

Číst dál...

deti nausnice

Rozhodujete se, zda necháte vašemu miminku propíchnout ouška? Náušničky v uších holčiček jsou považovány za odlišovací znak chlapečků od holčiček snad od nepaměti. Tedy aspoň v našich zeměpisných šířkách. V dnešní době už se setkáváme dokonce i s chlapečky s naušničkou v oušku.

Od kdy je ale vhodné dětem uši propichovat a je to vůbec bezpečné? V tomto článku se dozvíte o veškerých rizicích propichování uší u dětí a na co je třeba si dát pozor.

Číst dál...

K následkům zhoršujícího životního prostředí patří mimo jiné i alergie. Mnozí z nás nějakou trpí, anebo alespoň znají někoho, koho trápí. Státní zdravotní ústav zjistil, že alergická onemocnění se vyskytují u 23.2 % dospívajících obyvatel ČR, tedy téměř u každého čtvrtého! Za posledních 30 let se počet našich alergiků zdvojnásobil na 2.5 milionu osob. Alergie se vyskytují v různých podobách a stupních závažnosti - někomu jen opuchne nos, když se nadýchá pylů, a někomu jde o život, když ho píchne včela. Co se dá s alergiemi dělat? Dají se léčit? V následujícím článku se dozvíte o několika moderních způsobech léčby alergií.

 

Číst dál...

Cvičení v šestinedělí

Cvičení v období šestinedělí je velmi důležité, protože pomáhá vašemu organismu rychleji se zregenerovat, zabraňuje poporodním obtížím, mezi které patří bolesti zad, problémy s udržením moči, sestup dělohy atd. Cílem cvičení v šestinedělí je odstranit změny, které nastaly v těle ženy v průběhu těhotenství, při porodu a následně i v šestinedělí.

S cvičením v šestinedělí můžete začít již 12–24 hodin po porodu. I když je jasné, že v tomto období podléhá denní režim matky především potřebám dítěte, na cvičení byste si měla vyhradit alespoň chvilku, protože čím dříve začnete, tím rychleji se vaše tělo bude zotavovat a navracet do stavu před těhotenstvím. Cvičit v šestinedělí se začíná pozvolna, tak, aby nedošlo k nepříjemné únavě. Cvičení by nikdy nemělo vyvolávat bolest.

Před cvičením je třeba se vždy vymočit, a je lepší cvičit po kojení, když nemáte plná a těžká prsa.

Číst dál...

Zdá se, že na tomto rčení něco je. Zvláště, když jej potvrdili i vědci z Cincinantske univerzity svým výzkumem. Ti se pět let věnovali studii, při které sledovali více než 550 dětí, a dospěli k překvapujícímu závěru.

Pokud se snažíte mít doma perfektní čisto, možná děláte chybu.

V následujícím článku se dozvíte proč... 

 

 

 

 

 

 

Číst dál...

sids syndrom nahleho umrti novorozencu

SIDS neboli syndrom náhlého úmrtí novorozenců (příp. kojenců) je noční můrou všech rodičů. Již před staletími lékaři popisovali případy "zalehnutí" dítěte matkou. I když dnes již víme, že matka na úmrtí dítěte žádnou vinu nenese, ani tak věda příliš daleko nepokročila. V následujícím článku se dozvíte, co to vlastně je syndrom náhlého úmrtí kojenců a jak se mu dá předcházet.

Číst dál...