Máte doma malé dítko či miminko a přemýšlíte nad tím, jak dlouho mu dávat kojeneckou vodu, jak dlouho vařit dítku jídlo z kojenecké vody nebo jak dlouho dokonce kupovanou kojeneckou vodu ještě převářet? Názory na toto téma se velmi liší, a to nejen mezi maminkami, ale také mezi lékaři.

Proč používat kojeneckou vodu?

Odpověď je jednoduchá. Pokud neznáte rozbor přímo vaší pitné vody z kohoutku, pak byste mohla svému dítěti i ublížit. Pro kojence je totiž nebezpečná voda s vysokým obsahem dusičnanů. Miminku by hrozila otrava dusičnany. Maximálně se v pitné vodě má nacházet 50mg/l. Ptáte se na důvod? Jak jsme již zmínili, hrozila by otrava a v nejhorším případě i smrt v podobě vnitřního dušení. Proto je doporučováno používat kojeneckou vodu alespoň do 6. měsíce věku dítěte.

Do kdy jsou miminka ohroženy dusičnany?

Otrava dusičnany miminku hrozí zhruba do 3 měsíců života. Poté se miminku zvyšuje množství chlorovodíkové kyseliny, která způsobí zničení většiny bakterií. Šestiměsíční dítě má již plně vyvinutý trávicí trakt a už se v něm nevyskytují žádné bakterie přeměňující dusičnany na dusitany.

Další otázkou je, zda kojeneckou vodu ještě převářet. Kojenecká voda je na takové úrovni, že ji již nemusíte převařovat. Avšak jsou maminky, které kojeneckou vodu pro lepší pocit bezpečí svého dítěte raději ještě převaří. Po 9. měsíci života dítěte s převařováním kojenecké vody ale můžete s čistým svědomím již přestat.

Pitná voda z kohoutku

Pitná voda z vodovodního kohoutku je do našich domácností dopravována vodovodním potrubím a kvalita pitné vody je dána legislativně vyhláškou č. 252/2004 Sb.. Tato vyhláška stanoví požadavky na naši pitnou vodu a obecně můžeme říct, že pitná voda na území České republiky je na vysoké úrovni. Dle splnění vyhlášky obecně řečeno můžete podávat tuto vodu i dětem. Avšak odborníci se shodují na tom, že krátké převaření pitné kohoutkové vody ideální. Krátkým převařením pitné vody zajistíte zničení mikrobiologických nečistot. Bohatě postačí vodu nechat přejít varem. V případě, že máte k dispozici rozbor přímo vaší vody a víte, že splňuje potřebné normy, pak je převařování kohoutkové vody doporučováno do zhruba 9.- 12. měsíce věku dítěte. Pak začne dítě lézt a prozkoumávat svět, kdy mu během dne z rukou přijde do pusy daleko více bakterií, než mu hrozí z vody.

Můžete se setkat s tím, že zrovna vaše pitná voda z kohoutku splňuje svou kvalitou limity vody balené kojenecké. Závěrem Vám chceme říct, buďte opatrní, ale zase to nepřehánějte. Převařovat dítěti pitnou vodu do 3 let není nutné!

Mrkněte taky na...