deti nausnice

Rozhodujete se, zda necháte vašemu miminku propíchnout ouška? Náušničky v uších holčiček jsou považovány za odlišovací znak chlapečků od holčiček snad od nepaměti. Tedy aspoň v našich zeměpisných šířkách. V dnešní době už se setkáváme dokonce i s chlapečky s naušničkou v oušku.

Od kdy je ale vhodné dětem uši propichovat a je to vůbec bezpečné? V tomto článku se dozvíte o veškerých rizicích propichování uší u dětí a na co je třeba si dát pozor.

Propichovat nebo nepropichovat uši?

Takže ano či ne? Přeci jen to není bezbolestné a povinné. Na jednu stranu, pokud necháte propíchnout dítěti ouška v ranném věku, na tento nepříjemný zážitek záhy zapomenou a nebudou to muset podstoupit ve věku, kdy si tu bolest budou více uvědomovat. Na druhou stranu, žádný rodič nechce vystavovat své dítě zbytečné bolesti, takže tuto záležitost odloží na dobu, kdy se bude dítě moci rozhodnout samo.

Než se do takového zákroku pustíte, měli byste si nejdříve odpovědět na otázku, zda bude vaše dítě vůbec naušnice chtít, až vyroste. V podstatě se jedná o módní záležitost, a kdo ví, jak to bude za pár let.

Navíc je třeba si uvědomit, že ucho je jediná část lidského těla, která roste po celý život, takže se vzhledem k váze kovu trochu zvětšují i dírky pro naušnice.

Od kdy lze propichovat ouška?

MUDr. Eva Matoušková považuje za optimální věk kolem třetího měsíce, když už má dítě o něco vyzrálejší imunitní systém a kožní bariéra začíná vyzrávat. Právě v tuto dobu totiž je lalůček už dostatečně velký, ale ještě není příliš silný. Pokud tedy plánujete dát ouška propíchnout v ranném věku, je optimální to udělat mezi 3. a 6. měsícem věku, kdy se miminko ještě moc nepohybuje, takže je nižší riziko nehody.

Propíchnout nebo nastřelit?

Obvykle si můžete vybrat mezi dvěma způsoby - propíchnutím jednorázovou injekční jehlou nebo nastřelením nastřelovací pistolí.

Propíchnutí jehlou je o něco bolestivější a teče při něm krev. Jehlu nejdříve provléknou ouškem, vytáhnou ji a teprve pak se nasazuje naušnička. Pokud ale máte naušnice, které se nasazují zezadu, je možné je nasadit už při vytahování jehly, což je pro dítě lepší.

Nastřelení ucha pomocí nastřelovací pistole je velmi rychlé a méně bolestivé. Většinou se používají naušnice z chirurgické oceli, která je zdravotně nezávadná. Ty se pak mohou po dvou měsících, kdy se rána zhojí, vyměnit.

Do které části ucha umístit naušnici?

Nejobvykleji se propichuje střed ušního lalůčku, kde je poměrně málo akupunkturních bodů, a proto se jim dá snadno vyhnout. Aplikace naušnic do jiných míst je rizikovější.

Rizika při propichování uší

Propichování oušek většinou probíhá bez komplikací, a většině dětí se vpich během několika dnů zcela zahojí. Nebezpečí hrozí, pokud nejsou dodrženy hygienické zásady a zákrok není proveden lékařem. Pak může dojít k zánětu, kdy ranka začne hnisat a dítě může mít i zvýšenou teplotu.

I tak se může u některých dětí ucho hojit hůře. Někdy se vytvoří tzv. ganulom, tj. drobný zbytnělý útvar, lidově nazývaný tuková bulka. Takový granulom může být jedním z prvních projevů nesnášenlivosti kovů. Nejčastější problémy vznikají u slitin s niklem, na který má hodně lidí alergii.

Materiál vhodný na naušnice

Nejčastěji se dětem dávají naušničky ze zlata, které bývá obvykle nejlépe snášeno. Přesto i zlaté naušnice nebývají z ryzího zlata, ale ze slitin se stříbrem, mědí, zinkem, palladiem nebo niklem, protože samotné zlato je příliš měkké a šperky z něj vyrobené by nedržely tvar.

Kde nechat propíchnout ouška?

Propichovat ouška dětem by měl vždy lékař, buď ušní, dětský nebo chirurg. Každé dětské ouško je jiné, a umístit dírku správn nemusí být vždy snadné.

Ošetřování oušek po propíchnutí

Čerstvé ušní dírky je třeba ošetřovat potíráním dírek lihem a dezinfekcí naušnic.

Mohlo by Vás také zajímat


Související články

Horečka uzdravuje - proč není dobré srážet teplotu

Jak se zbavit dudlíku?

Dětské nemoci: Aftózní stomatitida

Jak přimět dítě k čištění zubů

Jak naučit dítě na nočník

Očkování proti žloutence typu A

Výtok z pochvy - příčiny, léčba a prevence

Mrkněte taky na...