V okamžik, kdy začne vaše dítě chodit na nočník si jistě hodně ulevíte, a to nejen finančně, když vám skončí shánění plenek v akci nebo praní, věšení a skládání látkových plenek.

Přestanete mít neustále suché ruce od neustálého mytí rukou po přebalování a nebudete přemýšlet nad tím, kde to dítě zase přebalíte.

V tomto článku najdete užitečné tipy, jak vybrat ten správný nočník, kdy začít s nácvikem na nočník a jak dosáhnout kýženého cíle, tj. dítěte bez plenek.

Jak vybrat nočník?

Na nočníku je nejdůležitější, aby se na něm dítěti dobře sedělo, a aby z něj nepadalo, i když se začne vrtět. Pro chlapečky je navíc potřeba koupit nočník, který má vyvýšení vepředu. Pozor ale na příliš vysoký okraj, který mývají např. nočníky s řidítky - budete muset sundávat kalhotky, aby se dítě mohlo posadit.

Dnes jsou k dostání nočníky všelijakých tvarů, barev i funkcí. Některé z nich dokonce vydávají melodii, když do nich něco spadne, což se ale může i nemusí vašemu dítěti líbit. A místo toho, aby se mu používání nočníku zalíbilo, může ho začít bojkotovat.

Nechte dítě, aby si nočník vybralo samo. Když si dítě vybere nočník, který se mu líbí, usnadní mu to seznamování se s ním.

Můžete koupit i speciální motivační samolepky, které se nalepí na dno nočníčku, a po zahřátí teplou močí se na nich objeví obrázek.

Zásady pro používání nočníku

  • Vymezte jedno místo v bytě, kde může dítě nočník používat.
  • Nenuťte dítě sedět na nočníku, i když vidíte, že začíná kakat. Nepřehánějte to s chválením, ale rozhodně se ani nerozčilujte nebo nerozesmutňujte, pokud to tentokrát nevyjde.
  • Neříkejte dítěti, že je hodné, když nočník použilo, a zlobivé, když použilo plenku.
  • Netvařte se znechuceně při pohledu do plného nočníku nebo plenky. Dítě bere své výkaly jako součást sebe sama, a tím, že mu budete štítivě mávat plenkou před očima, se ho můžete doktnout.
  • Nezavírejte se na záchodě. Děti se rády opičí. Pokud dáte nočník vedle záchoda, mohou to chtít zkusit s vámi.

Kdy začít dítě posazovat na nočník?

Jako se vším kolem dětí, i toto je velmi individuální. To co platí pro jedno dítě nemusí platit pro druhé. Odborníci se však shodují, že před 12. měsícem věku dítěte je ještě příliš brzy. Ke konci prvního roku začíná dítě vykonávat svou potřebu pravidelněji, děti v té době ještě dost často vylučují a nervová soustava dítěte není dostatečně zralá na to, aby byly schopné ovládat močový měchýř a zadržovat moč.

Schopnost udržet moč se zlepší v 15 měsících. Některé děti v té době začínají oznamovat, že se jim chce čůrat nebo kakat.

Za nejvhodnější dobu pro učení dítěte na nočník je považováno 18 měsíců.

Nejjednodušší bývá učení na nočník kolem 21 měsíců, kdy je komunikace s dítětem již jednodušší.

Jak seznámit dítě s nočníkem?

Naše malá nechtěla moc sedět na nočníku z IKEA, asi měl moc ostré hrany. Nejdřív jsem vyzkoušela níže popsanou metodu jak naučit dítě na nočník za jeden den s pomocí panenky. Výsledkem bylo jen to, že se naučila nosit šášu na nočník. Řekla jsem si, že to vyzkouším s pomocí nepodmíněného reflexu. Komu se nechce čůrat, když se napouští vana, že...proto jsem zkusila Káju posadit s nočníčkem do vany a pustit vodu. A ejhle, ono to funguje...pokud nestačí to, že voda teče, pomůže vlažnou vodou polít nožičky nebo dlaně. Začaly jsme tak v létě, když jsem nechtěla, aby si malá pařila zadeček v plínce. Chodily jsme čůrat do vany každých zhruba 45 minut, a jen výjimečně se stalo, že se vyčůrala mezitím. Pokud jde o velkou potřebu, tak stačilo malou sledovat, když začala tlačit, posadila jsem ji na nočník a tam už dokončila. Sice se ještě nedopracovala k tomu, že by si řekla předem, ale už ví, k čemu nočníček je a zbytek je jen otázka času, kdy jí to dozraje v hlavičce.

Kamarádka postupovala podobně, s tím, že rovnou přešli k záchodu. Nejdřív držela malého nad vanou a vždy mu k tomu řekla nějaké slovo, signál. Malý si to spojil, takže teď když ho vezme nad záchod a řekne mu "vyčůrej se", tak to udělá.

Vyzkoušejte si samy, co vám bude nejlépe fungovat a budu ráda, když se o své zkušenosti v této oblasti podělíte s ostatními rodiči v diskusi pod článkem.

Jak naučit dítě na nočník - Zdroje a odkazy:

Prozeny.cz: Jak naučit dítě na nočník? Ověřené tipy!

Maminkam.cz: Jak naučit dítě na nočník za jeden den


Související články

Horečka uzdravuje - proč není dobré srážet teplotu

Jak se zbavit dudlíku?

Dětské nemoci: Aftózní stomatitida

Jak přimět dítě k čištění zubů

Očkování proti žloutence typu A

Výtok z pochvy - příčiny, léčba a prevence

Mrkněte taky na...