Máte doma malého závisláčka na dudlíku nebo lahvičce se savičkou, kterých se nechce vzdát, i když už mu byly 2 roky? Nejste sami, tento problém časem řeší každý rodič, pro kterého byl zpočátku dudlík velkým pomocníkem.

V tomto článku vám poradíme, jak děti odnaučit v lepším případě usínání s dudlíkem, v horším celodenní vyžadování dudlíku. Navíc si můžete přečíst tipy, jak naučit dítě pít z lahviček bez dudlíku.

Forma závislosti na dudlíku může mít více forem - někdy děti vyžadují čistě jen dudlík a to jen v případě, že je něco rozruší, a dudáním se pak uklidňují, někdy bez dudlíku nedají ani ránu, a některé děti zase odmítají pít z jiných lahviček, než těch se silikonovým (latexovým) dudlíkem, případně z jiných lahviček vypijí mnohem méně.

Kdy je čas zbavit se dudlíku?

Posledních výzkumy tvrdí, že dítě potřebuje dudlík zhruba do 4 měsíců, kdy jde ještě o neuspokojený sací reflex.

Vyžaduje-li dítě i později, jde už o závislost, zlozvyk, který se dá přirovnat k závislosti na nikotinu. Alespoň to tvrdí odborníci.

Velká část maminek si myslí, že by dítě by se mělo zbavit dudlíka do 1 roku, ale velké množství matek toleruje dudlík na noc až do 2 let. Dětem starším 2 let toleruje dudlík už jen malé procento maminek.

V zahraničí, třeba v Německu nebo Americe, je to ještě trochu jinak, není nic výjimečného potkat na ulici 4 - 5leté dudlající děti. Příkladem může mít třeba dcera Toma Cruise, Suri, která sice už nosí podpatky, má vlastní kreditku a používá make-up, ale i v 5 letech vesele dudlá. Zdroj: Idnes.cz

Kojení vs. dudlík

Pokud vaše dítě pláče kvůli neukojení sacího reflexu, máte v podstatě možnost dát mu prso nebo dudlík. Jenže v případě, že si dítě z vašeho prsa udělá dudlík a bude jej chtít sát, i když nemá hlad, mohou to odnést vaše bradavky, které nebudou mít např. čas se zahojit (zejména ze začátku, než si zvyknou na kojení mohou být hodně citlivé, a pauzy mezi kojením jsou téměř nutnost). Nehledě na to, že pokud si ze sebe uděláte dudlík, může se stát, že nebudete dělat nic jiného než neustále držet dítě u prsu.

Zdravotní problémy související s dudlíkem

Dudlání dudlíku může způsobit tyto problémy:

 • Problémy s ušními infekcemi

 • Problémy s výslovností

 • Problémy se zuby a ústní dutinou.

Deset tipů, jak se zbavit dudlíku

Níže naleznete 10 osvědčených tipů, jak vaše dítě zbavit závislosti na dudlíku.

 • Dodejte dudlíku špatnou chuť

  Tato metoda je trochu drastičtější, ale funguje i když chcete odnaučit člověka kousat si nehty. Namočte dítěti dudlík do něčeho, co mu nebude chutnat a zároveň mu to neublíží, jako je hořčice, česnek apod.

 • Darujte nebo prodejte dudlík někomu jinému

  Je-li už vaše dítě dostatečně psychicky vyspělé, aby pochopilo, o co jde, můžete zkusit dudlík darovat jinému miminku nebo jiné osobě ochotné vám pomoci, třeba Mikulášovi.

 • Vyměňte dudlík za něco, po čem dítě touží

  Stejně jako u prodeje/darování dudlíku, pokud je dítě schopné to pochopit, můžete zkusit vyměnit dudlík v prodejně s hračkami za hračku, kterou si dítě vybere - nebo opět přesvědčit dítě dát jej Mikulášovi za balíček.

 • Řekněte prostě NE, když bude dítě dudlík chtít

  Odmítnutí dát dítěti dudlík může být také poměrně drastické, hlavně pro vaše nervy, ale pokud vytrváte, dítě třeba brzy pochopí, že si vztekáním ani pláčem nepomůže a časem už si na dudlík ani nevzpomene. Osobně razím metodu odvést pozornost na něco jiného. Když začne naše Kája vyžadovat něco, co jí nechci dát, nabídnu jí něco, co má ráda. Při uspávání třeba začnu zpívat ukolébavku a přitulím se k ní.

 • Odebírejte dudlík postupně

  Odebírat dudlík dítěti postupně je asi nejméně drastická metoda. Zpočátku můžete dávat dudlík jen na spaní nebo jen do auta, a postupně to omezit úplně.

 • Čím dříve se dudlíku zbavíte, tím lépe

  Je jisté, že bude snazší odnaučit jakýkoliv zlozvyk dítě, které ještě nemluví a není schopné argumentovat a vyjednávat.

 • Rozbijte mu dudlík

  Často dítě přestane mít zájem o dudlík, který je prasklý nebo jinak poškozený, a tak už mu není příjemné dudat ho. Můžete ho tedy proříznout nebo propíchnout. Ale opatrně, aby z něj neodpadla část, kterou by mohlo dítě spolknout nebo vdechnout.

 • Ztracený dudlík

  Až zase ztratíte doma dudlík, nehledejte ho. Nebo ho ztraťte naschvál, a vysvětlete dítěti, že ho nemůžete najít. Může samo hledat, a když ho nenajde, bude prostě ztracený. Jen se nenechte přemluvit ke koupi nového.

 • Příběh o dudlíku

  Vymyslete si příběh o dudlíku, ve kterém navedete dítě k chování, které od něj chcete, třeba jak jej vyhodilo do koše nebo jak dudlík odešel do světa...

 • Nechte tomu volný příběh

  Pokud nic z výše uvedeného nefunguje, dejte tomu čas. Některé dítě si místo dudlíku najde něco jiného, v horším případě si začne cucat palec. Cucání palce může způsobit, že si vaše dítě vytlačí zoubky, a budou mu růst kolmo na patro.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv metodu, přejeme vám pevné nervy! Nevzdávejte to, dříve nebo později vaše dítě dudlík přestane zajímat.


Související články

Horečka uzdravuje - proč není dobré srážet teplotu

Dětské nemoci: Aftózní stomatitida

Jak přimět dítě k čištění zubů

Jak naučit dítě na nočník

Očkování proti žloutence typu A

Výtok z pochvy - příčiny, léčba a prevence

Mrkněte taky na...