sids syndrom nahleho umrti novorozencu

SIDS neboli syndrom náhlého úmrtí novorozenců (příp. kojenců) je noční můrou všech rodičů. Již před staletími lékaři popisovali případy "zalehnutí" dítěte matkou. I když dnes již víme, že matka na úmrtí dítěte žádnou vinu nenese, ani tak věda příliš daleko nepokročila. V následujícím článku se dozvíte, co to vlastně je syndrom náhlého úmrtí kojenců a jak se mu dá předcházet.

Co je to syndrom náhlého úmrtí novorozenců

Jako SIDS (sudden infant death syndrome) se označuje náhlé, nečekané úmrtí kojence, u kterého nebyly pozorovány v době bezprostředně předcházející smrti žádné příznaky onemocnění, a příčina úmrtí není objasněna ani po podrobném patologicko-anatomickém vyšetření.

Syndrom náhlého úmrtí kojenců v historii

Syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS) není moderní záležitostí. První zmínky o "vlivu zlých duchů" v Mezopotámii jsou starší než 2000 let. I Starý zákon popisuje "zalehnutí" dítěte ve známém Šalamounově soudu. Páté přikázání "nazabiješ" bylo vztahováno i na ženy, které tzv. "zalehly" dítě a byly za to "náležitě" trestány.

Co víme o syndromu náhlého úmrtí kojenců

  • V 80% případů se SIDS týká kojenců do 6 měsíců věku
  • SIDS se častěji vyskytuje u chlapců, u dvojčat a u dětí nedonošených
  • Nejvíce úmrtí bylo zaznamenáno v chladných měsících
  • Jde o děti zdravé, a ani následná pitva příčinu neobjasní
  • Příčinou smrti je zástava dechu, vyloučit nelze ani srdeční arytmii

Statistika syndromu náhlého úmrtí kojenců

  • Děti umírají ve spánku a netrpí.
  • Nejčastěji umírají děti mezi 2. a 4. měsícem věku.
  • 80 % obětí SIDS umírá do 6. měsíců.
  • Častěji umírají chlapci - v poměru 1,6 : 1,4 děvčátkům.
  • SIDS se častěji vyskytuje v chladnějších měsících roku.
  • Děti nejspíše umírají zástavou dechu, nelze vyloučit jako příčinu smrti i poruchu rytmu srdečního.
  • Častěji umírají děti z rodin s více dětmi
  • Častěji umírají děti z dvojčat.
  • Aktuálně je u nás SIDS nejčastější příčinou smrti dětí do jednoho roku od sedmého dne života (do sedmého dne jsou nejčastější příčinou úmrtí dětí komplikace těhotenství, porodu a vrozené vývojové vady).
  • Dříve byla kojenecká úmrtnost velmi vysoká - umíralo až 200 dětí z 1000 živě narozených. Dnes je podstatně nižší - v roce 1997 byla u nás kojenecká úmrtnost 5,8 promile.
  • Na SIDS umírá v České republice ročně přibližně 30 až 40 dětí. Více to je např. v Austrálii, Novém Zélandu a celé západní Evropě).
  • Na celém světě umírají ročně na SIDS desetitisíce kojenců. Nejnižší frekvence SIDS je již tradičně v asijských státech.

Prevence SIDS

Odborná veřejnost zastává dva různé názory.Jedni tvrdí, že existuje jedna jediná příčina SIDS, a ti druzí zastávají názor, že jde o řadu různých okolností, které za určitých nepříznivých podmínek v určité vývojové fázi mohou u disponovaného kojence vést k úmrtí.

Zásady pro snížení rizika syndromu náhlého úmrtí kojenců

    1. Neukládejte dítě ke spánku na bříško!
      Nechávejte své dítě spát na zádech nebo boku. Američtí lékaři prokázali, že obavy z vdechnutí zvratků jsou neopodstatněné. Naopak poloha na bříšku představuje vyšší riziko úmrtí na SIDS. Já jsem si třeba pořídila pro naše miminko speciální podložku na spaní.
    2. Předcházejte přehřátí či podchlazení dítěte
      Nezakrývejte dětem hlavičku při spánku. Dávejte pozor, aby se dítě nezasunulo pod pokrývku. Uložte ho co nejvíce do nohou postýlky, aby se nemělo už kam nasoukat. Teplota v místnosti, kde dítě spí, by neměla překročit 20°C.
    3. Nepoužívejte polštáře
      Kojenci nepotřebuje v postýlce polštář. Vyhněte se prošívaným přikrývkám a dekám, či pokrývkám z ovčí kůže. Dejte si pozor, aby matrace nebyla příliš měkká, a aby v postýlce nebyly jiné textilie, do kterých by se dítě mohlo zamotat. Odstraňte dítěti na spánek z postele plyšové hračky.
    4. Nekuřte v těhotenství, ani v přítomnosti dítěte
      V tělíčkách dětí, které umřely na SIDS, byl nalezen vysoký obsah nikotinu. Nikotin má prokazatelně tlumivé účinky na dechové centrum.
    5. Pořiďte si monitor dechu
      Přidá Vám na klidu v duši. Pokud dodržíte všechna doporučení výrobce, je monitor dechu dítěte opravdu spolehlivá pomůcka. Jakmile se dítě nenadechne, ihned vás upozorní alarm. Monitor dechu už zachránil život tisícům kojenců.

 

  1. Naučte se první pomoc
    Když se stane, že vaše dítě zapomene na několik vteřin dýchat, obvykle stačí jím zatřást, probudit ho a znovu se nadechne. Pokud ovšem nedýchá a je promodralé, okamžitě zahajte resuscitaci a to tímto způsobem:

     

    1. uvolněte dýchací cesty mírným záklonem hlavy (podložením pod rameny)
    2. 5x vdechněte z úst (jen jejich objem) do úst a nosu, aby se zvedal hrudník, udržujte frekvenci 2-3 dechů za sekundu.
    3. Masírujte hrudní kost 2 prsty (nebo překříženými palci) cca 1,5 cm pod spojnicí bradavek, udržujte frekvenci minimálně 120 stlačení/min resuscitační poměr 3:1 (novorozenci - do měsíce života), 30:2 (kojenec - do 1 roku). Pokud se vám i přesto nepodaří dítě přivést k životu, volejte okamžitě záchranku.

V horních cestách dýchacích přehřátého kojence se mohou přemnožovat bakterie, které mohou vyvolat impuls k tvorbě imunitně aktivních látek, které mají tlumivý vliv na dechové centrum v centrálním nervovém systému dítěte a mohou tudíž způsobit útlum dechu, eventuálně jeho zástavu.

Zdroje

eMimino.cz - O těhotenství: Syndrom náhlého úmrtí

Rodina.cz: Syndrom náhlého úmrtí kojenců

Wikipedia.org: Syndrom náhlého úmrtí kojenců

Kafe.cz: 6 tipů, jak předcházet syndromu náhlého úmrtí kojence


Související články

Horečka uzdravuje - proč není dobré srážet teplotu

Jak se zbavit dudlíku?

Dětské nemoci: Aftózní stomatitida

Jak přimět dítě k čištění zubů

Jak naučit dítě na nočník

Očkování proti žloutence typu A

Výtok z pochvy - příčiny, léčba a prevence

Mrkněte taky na...