moučnivka

Objevil se Vašemu miminku na jazyku nebo v ústech bílý povlak? Pokud nejde o standardní bílý jazyk po kojení, možná se nakazilo moučnivkou. V tomto článku se dozvíte, co je to moučnivka, jak vzniká, jak se léčí a jak jí předcházet. Zároveň si přečtete, co dělat, aby se od miminka při kojení nenakazila i maminka a nedostala zánět do prsu.

Objevil se Vašemu miminku na jazyku nebo v ústech bílý povlak? Pokud nejde o standardní bílý jazyk po kojení, možná se nakazilo moučnivkou. V tomto článku se dozvíte, co je to moučnivka, jak vzniká, jak se léčí a jak jí předcházet. Zároveň si přečtete, co dělat, aby se od miminka při kojení nenakazila i maminka a nedostala zánět do prsu.

Co je to moučnivka?

Onemocnění zvané moučnivka (soor) se často vyskytuje u dětí do 2 let. Moučnivka je způsobená přemnožením kvasinky z rodu Candida.

Jaké jsou příznaky moučnivky

Klasickým příznakem moučnivky (soor) je bělavý povlak v ústech, který vypadá jako sražené mléko nebo tvaroh. Moučnivka se může objevit na patře, jazyku i dásních. Zpočátku lze tento bělavý povlak setřít, ale trvá-li nákaza moučnivkou déle, začne pevně ulpívat na sliznici. Okolí a podloží moučnivky bývá ostře červeně ohraničené. Moučnivka se může přenést z úst na sliznici rtů, kde obvykle napadá ústní koutky (anguli infectiosi).

Moučnivku neprovází zvýšená teplota, ale může ji doprovázet nechutenství a odmítání jídla, které dítě v pusince dráždí.

Rizika vyplývající z moučnivky

  • Rizika pro děti

    Pokud není moučnivka včas odhalena a léčena, mohou se kvasinky rozšířit z úst do hltanu a přes trávicí soustavu projít až do konečníku dítěte. Tam se potom nákaza moučnivkou projevuje zčervenáním sliznice, výsevem povlaku až mokvajících puchýřků. Poté může dítě reagovat zvýšeným neklidem až plačtivostí, zejména před přebalováním, protože jej zadeček svědí až bolavě pálí.

  • Nákaza matky při kojení

    Nakazit se během kojení může i maminka infikovaného kojence.

    Pokud má moučnivku v ústech kojené miminko, existuje vysoká pravděpodobnost, že dojde k přenosu infekce z úst kojeného dítěte na bradavky ženy.

    Nákaza maminky se často projevuje svěděním až pálením v místě infekce, které se zhoršuje během mechanické stimulace tzn. během odstříkávání a kojení. Může dojít i ke změně barvy sliznice - zčervenání prsního dvorce, nebo naopak výskyt bělavého povlaku(může se odlupovat), či výsev kruhových podloží bělavé barvy.

Léčba moučnivky

  • Léčba moučnivky u dětí

    Léčba moučnivky probíhá potíráním napadených míst dezinfekčními a antimykotickými tinkturami. Napadená místa se potírají 4-5krát denně potírají např. 0,5 – 1% genciánovou violetí. Alternativně lze zvolit výplachy úst roztokem z tea tree oleje nebo aloe vera. Pokud se stav nezlepší během 4-5 dní, je vhodné navštívit dětského lékaře nebo dermatologa.

    U dětí s oslabenou imunitou, dětskou cukrovkou či vážně nemocných dětí, lze moučnivku léčit pomocí antimykotik (polykací léky na potlačení plísňových onemocnění).

    Při léčbě moučnivky, je třeb omezit přísun cukrů – sladkých nápojů, slazených čajů, bonbónů, čokolád, sladkých jídel a džusů. Nevhodné jsou i koncentrované džusy a čerstvé aromatické ovoce (pomeranče, mandarinky, ananas, jahody apod. a šťávu z nich). Tyto potraviny svou agresivní chutí mohou na postižených sliznicích způsobovat dítěti bolest.

  • Léčba moučnivky u matek

    K léčbě napadeného místa u matky je možné používat dezinfekční tinktury, po poradě s lékařem antiplísňové masti, a k dezinfekci před kojením je možné vždy bradavky dezinfikovat přetřením borovou vodou.

Prevence recidivy moučnivky

Aby se nákaza moučnivkou nevrátila, je potřeba pečlivě vyvařit a desinfikovat dudlíky a savičky, které dítě užívá a důkladně dezinfikovat hračky, které si dává do úst (kousátka, chrastítka, gumové pískací hračky apod).

Prevencí vzniku onemocnění je používání výhradně vlastních dudlíků (nejlépe již v porodnici), tak aby se dítě nemohlo infikovat přes zapůjčené předměty.

Podívejte se, jak vypadá moučnivka u  dětí na fotkách.

Související články

Horečka uzdravuje - proč není dobré srážet teplotu

Jak se zbavit dudlíku?

Dětské nemoci: Aftózní stomatitida

Jak přimět dítě k čištění zubů

Jak naučit dítě na nočník

Očkování proti žloutence typu A

Výtok z pochvy - příčiny, léčba a prevence

Mrkněte taky na...