miminko

Nachlazení a jeho projevy jako je rýma a kašel často trápí nejen miminka. Zabránit jim nedokážeme, ale můžeme udělat něco pro to, abychom jim pomohli tyto nepříjemné stavy co nejvíce ulehčit.

V ovzduší poletuje spousta virů, které dají imunitnímu systému kojence pořádně zabrat, protože funguje pouze na 60 %, a tudíž ještě není zcela funkční.

Rýma a kašel se u malých dětí objevují poprvé zpravidla mezi 3. a 6. měsícem, když se začnou více hýbat, poznávat svět a strkat vše do pusy. Do této doby jsou miminka chráněna protilátkami z mateřského mléka.

Je rýma pro miminko problém?

Ačkoliv nám dospělým rýma jako nic závažného nepřipadá, a tudíž ji většinou ani nijak neléčíme, pro kojence je to naopak. Dýchací cesty miminka jsou už tak dost úzké, a když pak ještě natečou, může se jim špatně dýchat, protože dýchají běžně noesm, a přechod na dýchání ústy pro ně není jednoduchý.

Když se pak kvůli rýmě nemohou dostatečně napít z prsu nebo lahvičky, a k tomu je ještě obtěžuje kašel, bolest v krku nebo horečka, mohou i trpět hlady.

Prevence rýmy a kašle u dětí

Donese-li domů rýmu nebo kašel některé ze starších dětí nebo rodičů, je na místě začít si mýt častěji ruce. Můžete staršího sourozence požádat, aby na miminko zbytečně nekašlal a neprskal, ale rozhodně je od sebe nemusíte separovat.

Jak léčit rýmu u miminek?

 • Odsávejte hleny.
  Miminko se neumí samo vysmrkat, proto je potřeba mu hleny odsávat pomocí odsavačky.

  Na trhu jsou různé odsavačky hlenů, od těch balónkových, přes ty, které se dají napojit na vysavač, až po samostatné odsavačky na baterie.

  My doma používáme odsavačku Baby Vac 2, která se dá připojit na vysavač. Je to rychlejší než odsavačka s balónkem, a upřímně řečeno, odsávání hlenů nepatří k oblíbeným činnostem miminek, takže čím rychleji se vám to podaří, tím lépe. Sestřenka si koupila tu dražší elektronickou odsavačku, protože její vysavač neumožňoval napojení na hadici. Pak ale zjistila, že nemá dostatečný výkon, a tak nakonec pořídila jeden levný vysavač s hadicí a vysavačku Baby Vac na vysavač.

  Před odsáváním hlenů je dobré nos prokápnout, aby se hleny uvolnily. My používáme kapky Libenar, ale slyšela jsem, že dobrá je i Vincentka nebo mořská voda Sterimar. Někdo doporučuje i Nasivin, nebo homeopatika Euphorbium.

 • Podložte miminku hlavu.
  Dýchání a odkašlávání můžete miminku usnadnit tím, že matraci v hlavách postýlky podložíte složeným ručníkem nebo plochým polštářkem.

 • Dodržujte pitný režim.
  Hleny se lépe rozpouští a uvolňují, když dáte miminku dostatečně pít.

 • Zvlhčujte vzduch.
  Pověste do blízkosti postýlky mokrý vyždímaný ručník, nebo postavte na topení misku s vodou.

Kdy vyhledat lékaře?

 • Když onemocní dítě mladší 3 měsíců

 • Má-li dítě teplotu nad 38,5 °C

 • Když dítě odmítá pít

 • Když dítě křičí

 • Když dítě je velmi malátné

 • Když dítě má dýchaí obtíže

 • Když dítě nepřetržitě kašle

Zajímavé odkazy

Léky na nachlazení pro děti nejsou účinné?

Diskuze na téma Nachlazení u miminka

Zdroje:

Vše kolem nachlazení

Když má miminko rýmu

Do boje proti kašli, rýmě a horečce

 


Související články

Horečka uzdravuje - proč není dobré srážet teplotu

Jak se zbavit dudlíku?

Dětské nemoci: Aftózní stomatitida

Jak přimět dítě k čištění zubů

Jak naučit dítě na nočník

Očkování proti žloutence typu A

Výtok z pochvy - příčiny, léčba a prevence

Mrkněte taky na...