Cvičení v šestinedělí

Přibraly jste v těhotenství nějaké to kilo navíc, a teď byste ráda pokud možno co nejrychleji shodila?

Možná jste se doslechla, že při cvičení se může uvolňovat do mléka kyselina mléčná, a dítěti pak mléko nechutná a odmítá kojení. Jaké cvičení je tedy při kojení vhodné, a kterému byste se měla raději vyhnout, pokud chcete v kojení pokračovat?

V tomto článku najdete odpovědi na všechny otázky ohledně cvičení při kojení, a kdy po porodu vůbec s cvičením začít.

Hubnutí kojením

Možná jste už zhubla jen pouhým kojením, aniž byste začala cvičit. Kojení je totiž energeticky poměrně náročné. Během prvního měsíce kojeí spotřebuje vaše tělo tolik energie jako za celé těhotenství. Každý mililitr mateřského mléka představuje výdej energie cca 3 KJ. Pokud tedy plně kojíte, spotřebujete na kojení okolo 2200 až 3300 KJ za den. Podle provedených výzkumů tedy plně kojící žena zhubne jen kojením v průměru 0.8 kg měsíčně.

Dieta při kojení

V období, kdy kojíte není vhodné držet redukční diety. Měla byste jíst pestrou a nutričně vyváženou stravu. Doporučují se minimálně 3 porce obilovin, 3 porce zeleniny (z toho 2 porce syrové), 2 porce ovoce, 3 porce mléka a mléčných výrobků a 1 porce masa.

To, co jíte se promítá do mléka. Je tedy třeba dostatek vitamínů (můžete dobrat těhotenské vitamíny), a důležité je i množství tuků v jídle matky. Mozek miminka se rychle vyvíjí a právě esenciální mastné kyseliny, čili tuky, které si dítě neumí samo vytvořit a musí je přijímat stravou, jsou pro vývoj v prvních dvou letech života dítěte důležité. Proto se doporučují rostlinné oleje - olivový a řepkový, a 2-3 porce ryb týdně.

Není nutné zdůrazňovat, že klíčové pro kojení je dostatečně pít alespoň 3 litry tekutin denně. Vhodné jsou nápoje jako neperlivá voda, čaje podporující kojení, ředěné ovocné šťávy. V omezeném množství káva a čaj, které mohou způsobovat neklid miminka.

Během kojení byste neměla zhubnout více než 2 kg za měsíc. Ideálním způsobem, jak toho dosáhnout je cvičení, ne diety.

Cvičení při kojení

Cvičení vám pomůže nejen zredukovat hmotnost, ale hlavně zpevnit postavu. Není totiž ani tak důležité, kolik vážíte, ale jak pevné máte tělo a jakou velikost obléknete. Pokud si vybudujete svaly, které váží víc než tuk, nemůžete se divit, že se nemůžete dostat na vysněných 55 kg. Každopádně je lepší mít svaly a vážit přes 60 kg než mít povadlé svaly a nosit velikost 36. Každý kilogram svalů totiž spaluje kalorie aniž byste musela cokoliv dělat.

Pokud chcete zjistit, kolik máte po porodu v těle tuku a kolik svalů, můžete si v nějakém fitcentru nebo u výživového poradce nechat udělat tzv. měření bodystat. BMI spočítaný na základě výšky a hmotnosti je dnes již překonaný. Je logické, že pokud budete mít svaly a budete vážit 68 kg, ale obléknete velikost S, tak vám BMI může tvrdit, že máte nadváhu, ale důležitější je, jak se cítíte a jak vypadáte.

Kdy začít s cvičením po porodu?

Možná jste si již v porodnici přečetla, že je vhodné začít se cvičením již den po porodu. Zde naleznete seznam doporučených cviků v šestinedělí. Prováděním těchto cviků v šestinedělí se dostanete rychleji do formy a bude se vám i lépe zavinovat děloha. Dále posílíte pánevní dno, a tak předejdete problémům s inkontinencí, které některé maminky po porodu zažívají.

Během šestinedělí byste neměla cvičit na přímé břišní svaly. Můžete posilovat pouze šikmé břišní svaly. Pokud byste toto doporučení nerespektovala, mohly by se vám břišní svaly ošklivě rozjet. S pořádným posilováním břicha tedy můžete začít až po šestinedělí.

Cvičení po šestinedělí

Po šestinedělí můžete svou tělesnou aktivitu rozšířit. Populární jsou sporty jako K2 Indoor walking, aerobik, kalanetika, power jóga, pilates, plavání, spinning nebo strollering (rychlá chůze s kočárkem).

Opravdu intenzívní cvičení se doporučuje až po 3 měsíci koejní, kdy již došlo k ustálení kojení. Pokud se chystáte na náročnější fyzické aktivity, jako je spinning nebo aerobik, je vhodné nakojit před cvičením a pak kojit až 1.5 h po fyzické námaze. Při náročném cvičení se totiž do mléka vylučuje kyselina mléčná, a nepříznivě ovlivňuje jeho chuť, a tak jej některé děti mohou odmítat.

Dle některých teorií dokonce cvičení při kojení podporuje tvorbu mléka. Důležité je nezapomínat při cvičení dostatečně pít, protože se zvýšeně potíte.

Tři měsíce po porodu je kvůli pánvi dobré se vyhnout hopsavým sportům, jako je aerobik nebo běh. Vhodnější jsou tedy sporty jako kalanetika, power jóga, jóga, pilates, kdy se cviky provádějí plynule.

Proč cvičit při kojení?

Cvičení při kojení vám nejen pomůže dosáhnout vaší původní postavy, ale přináší vám i uspokojení díky endorfinům, posiluje váš imunitní systém a podporuje tvorbu mléka.

Takže se rozhodně nebojte a pusťte se do toho! Budete spokojenější sama se sebou a spokojená maminka přeci znamená spokojené miminko!

Související články

Horečka uzdravuje - proč není dobré srážet teplotu

Jak se zbavit dudlíku?

Dětské nemoci: Aftózní stomatitida

Jak přimět dítě k čištění zubů

Jak naučit dítě na nočník

Očkování proti žloutence typu A

Výtok z pochvy - příčiny, léčba a prevence

Mrkněte taky na...