zapojit děti do domácích prací

Odborníci na dětskou výchovu se shodují, že zapojení dětí do domácích prací by mělo být co nejdříve. Nikdo nechce, aby děti dělaly práci za dospělé, ale správná motivace může podpořit chuť k pomáhání. Dětem bychom za pomoc v domácnosti rozhodně neměli platit, vždyť rodičům za to také nikdo neplatí. Dítě by mohlo vyžadovat finanční odměnu za jakoukoli pomoc, a to je nežádoucí. A přesto za pomoc doma platí svým dětem až každý osmý rodič.

I my jsme jako děti pomáhaly, vynést odpadkový koš, umýt nádobí nebo utření prachu nebylo nic neobvyklého. Stejně tak by to měly dělat také naše děti. Děti získají nejen praktické návyky, které využijí v budoucnu, ale také si budou vážit práce ostatních.

Čím dříve začnete, tím lépe

Nedokážete si představit, že vám pomáhá vaše dvouleté dítko. Věřte, že je to reálné. Děti jsou v tomto věku přirozeně zvídavé, budou tedy pomoc vnímat jako hru na maminku nebo tatínka. Nejhorší, co můžete udělat, je děti odhánět a odrazovat od pomoci. Sem tam něco vylitého nebo rozbitého k učení prostě patří.

Jaké činnosti by mělo vaše dítko zvládat?

Důležité je vaše děti nepřeceňovat, ale ani nepodceňovat. Když si vaše děti zautomatizují domácí práce, tím lépe se budou učit novým mnohem lépe, aniž byste je museli nutit. Také se nevyplatí se zapojením dítěte do domácích prací otálet. Co a v jakém věku by mělo vaše dítě zvládat?

 • 2 až 3 roky
  V tomto věku nebudou děti pracovat samostatně, ale pod naším dohledem. Hravě pak zvládnou s vaší pomocí hračky uložit do krabice, knihy na poličku, vyhodit špinavé prádlo, odnést svůj odpadkový koš, zalít květiny, prostřít stůl, nandat žrádlo domácímu mazlíčkovi nebo pomáhat při vaření.

 • 4 až 6 let
  Se zvyšujícím se věkem se schopnosti vašeho dítka zlepšují. Navážete-li na předchozí činnosti, můžete k nim přidat ustlání postele, dát své nádobí do myčky, uklidit jídelní stůl po jídle, samostatně prostřít stůl, zamést podlahu, připravit si oblečení na následující den.

 • 7 až 10 let
  Společně s nástupem na základní školu začínají děti zvládat i obtížnější úkoly. Uklidit si pokojíček, vysát, pomáhat na zahradě, připravit jednoduchou večeři nebo svačinu, obstarat myčku, uklidit nákup, uklidit si oblečení do skříně a další.

 • 11 a více let
  Vaše dítě se dostalo do věku, kdy je na čase, aby se osamostatnilo. Hračkou by pro vaše dítě mělo být například úklid koupelny nebo kuchyně, umytí nádobí, vyprat prádlo v pračce, připravit si svačinu, posekat trávu nebo odklidit sníh.

Malá i velká pomoc doma se hodí

Není nic hezčího, když s můžete spolehnout nejen na svého partnera, ale také na vaše děti. Malá i větší pomoc se hodí vždy. Jestli ale chceme, aby nám děti pomáhaly, musíme jim jít příkladem především my.

Nejnovější články na Bizy-bee