SIDS

Každý novopečený rodič dělá vše proto, aby jeho miminko bylo v bezpečí, zdravé a prospívalo. Bohužel i v dnešní době se stává, že kojenec bez konkrétní příčiny zemře ve spánku. Syndrom náhlého úmrtí kojence stále straší mnoho rodičů a má nejasnou příčinu.

Ze statistik vychází, že každý rok zemře na SIDS 25 až 30 kojenců. Přesná příčina stále není známá, avšak známé jsou rizikové faktory a opatření, který mohou kojence částečně ochránit. Jak je možné tedy SIDS předejít?

Jaké jsou rizikové faktory SIDS

Nejzranitelnější děti jsou v období mezi šestým týdnem a čtvrtým měsícem, dalším rizikovým faktorem je rodinná anamnéza, kdy již k SIDS došlo.

Velkou pozornost je nutné věnovat také u předčasně narozených dětí, protože velkou roli u SIDS hraje také nedostatečná zralost mozku, především části, který řídí dýchání a probouzení. Také nízká porodní hmotnost miminka, případná infekce dýchacích cest či trávicího ústrojí. Významným faktorem je také kuřáctví matky, ale také jiného člena domácnosti.

Ochrana dítěte před SIDS

Celá řada věcí však může snížit riziko SIDS. Začít může nastávající matka již v těhotenství. Hlavní je nekouřit, nepít alkohol a celkově žít zdravě. Riziko také stoupá v případě, že je matka mladší 20 let.

Po porodu můžete dbát na to, aby dítě spalo v bezpečném prostředí, což riziko vzniku SIDS výrazně snižuje.

    • Správná poloha miminka

První rok života nechávejte miminko spát na zádech. Dbejte na tom, aby tuto polohu dodržovali i ostatní členové domácnosti, kteří se o miminko starají. Používejte monitor dechu, který je téměř nepostradatelným pomocníkem v prvním roku života dítěte.

    • Volná postýlka

Postýlka má být vzdušná, bez zbytečných plyšáků, polštářků atd.. Vybírejte pevnou matraci. Nepoužívejte polštář na podložení hlavičky, miminko má spát na rovném povrchu.

    • Spěte ve stejném pokoji jako miminko

Pokud to prostory vašeho domova umožní, nechte miminko spát v jeho postýlce ve stejné místnosti, kde spíte vy. Nedoporučujeme společné spaní miminka s rodiči v jedné posteli.

Další faktor, který snižuje výskyt SIDS je kojení. Ideální je kojení do půl roku života. Kojení totiž pozitivně ovlivňuje dozrávání mozku a snižuje možnosti infekcí. Také dudání dudlíku může od čtvrtého týdne snižovat riziko SIDS.

 

Mohlo by Vás také zajímat