A když konečně chceme mít chvilku klidu pro sebe, dítě zlobí a vyžaduje neustálou pozornost, není nic jednoduššího než mu strčit tablet či mobil do ruky a mít chvilku klid. Kolik je ale příliš? Hodina, dvě? Jak poznat tu pomyslnou mez, kdy sledování YouTube kanálu překročí v závislost, které děti snadno podlehnou?
Na YouTube nalezneme nespočet tzv. youtuberů, kteří se snadno stanou pro naše děti vzorem, podle kterého se pak chtějí oblékat, používat speciální a drahou kosmetiku nebo si přejí stejné hračky či technologie, které jejich oblíbený youtuber nabízí. Oni už nevidí, že za takovou reklamu má jejich idol nemalé peníze nebo produkty od dané společnosti zcela zdarma.
Velkým problémem je potom závislost na sledování YouTube kanálu. Děti místo toho, aby si hrály spolu osobně, tak sledují videa nebo je dokonce sami natáčí a potom sledují, jak je video oblíbené, kolik má odběratelů a poskytuje jim to pocit uspokojení a naplnění. Skončí to tak, že u mobilů tráví x hodin a rodič si s tím neví rady.
Domlouvání a zakazování již v tomto případě nepomůže. Děti jsou velmi chytré a ke sledování videí se dostanou například ve škole nebo v obchodním domě na wifi, a rodič pak neví, zda zákaz dodržuje či nikoliv.
Nejprve si své dítě musíte získat, a to zájmem o něj. Když je jeho oblíbeným „koníčkem“ sledování YouTube, tak si k němu klidně sedněte a koukejte se společně na videa. Komunikujte a bavte se o tom, co daná videa obsahují, co se mu na tom nejvíc líbí nebo naopak nelíbí. Hlavně prosím žádnou kritiku, nezmiňujte se před ním, že se vám daný youtuber nelíbí a proč. Tím si akorát dítě odradíte.
Když si s dítětem sednete k jeho oblíbeným videím, můžete si snadno udělat obrázek o tom, co je a není pro dítě vhodné a promluvit si s ním o tom, případně mu daná videa zablokovat. Můžete nastavit pravidla, že mobil bude dostávat pouze za odměnu, například za dobré známky ve škole či jen na určitý čas, to je na vás, jaké hranice si nastavíte.
Pokud vám závislost vašeho dítěte přeroste přes hlavu, můžete vyhledat odbornou pomoc a zajít do pedagogicko-psychologické poradny společně s dítětem, kde si promluvíte o vašem problému a budete situaci řešit. Nemusíte se ničeho bát, jistě nebudete jediní ve svém okolí, protože takových případů v poradnách rapidně přibývá.
Asi každý rodič je rád, že se dítě samo dokáže zabavit, ale je potřeba při začátcích, kdy dítě videa sleduje, nastavit hranice a neustupovat z nich. Dále je vhodné, aby dítě mělo co nejmíň prostoru pro sledování. Musí mít dostatek podnětů, jako například koníčky, učení, pomoci v domácnosti, trávení společného času s rodiči, apod.