dítě u stromečku

Barvičky na obličej, LEGO vláček nebo chodící pana? Je pro vaše děti lepší autodráha, skákající pes nebo Barbie panenka? Je možné, že se letos jste se do jejich vkusu netrefili. Co na to říkají odborníci?

Hlavní je pochopit postoj vašich dětí a dát jim prostor vyjádřit své emoce.

Vhodné je dětem předem vysvětlit, že Vánoce jsou především svátky klidu a pohody v kruhu rodiny a přátel. Že důležitější než dárky, je čas strávený při zdobení stromku, pečení cukroví, ale také sledování pohádek.
Na druhou stranu je důležité dát dětem pochopení. „Chápu, že jsi zklamaný, možná jsi čekal více hraček nebo něco jiného, ale dostal jsi toto.“ Život přináší celou řadu zklamání, je nutné se naučit je přijímat a čím dříve se naučí se smířit s nenaplněným očekáváním, tím bude mít dítko život jednodušší.
Naším cílem není děti držet v jejich komfortní zóně, sloužit dětem a naplnit jejich rozmary okamžitě. Připravme se na to, že se to dětem nemusí líbit, ale důležité je, abychom my rodiče byli s tímto smířeni. Dítě tak formujeme a připravujeme do budoucna.

To, že jsou děti zklamané je i zpětnou vazbou pro nás rodiče

Zklamání dětí je zároveň zklamáním rodičů. Na druhou stranu je to ale zpětná vazba, která nám říká, že realita je jiná oproti očekávání. Buď jsme se opravdu netrefili nebo musíme zkusit motivovat dítě ke hře s hračkou, kterou pod stromečkem našlo. Chceme-li těmto situacím předcházet, je dobré neslibovat dítěti něco, co nemůžeme splnit. Děti berou vše doslovně, a tak se mohou i týdny těšit na slíbenou hračku a o to větší je pak jejich zklamání.

Před nákupem dárků je vhodné zvážit finanční situaci vaší rodiny a rozhodnout se, zda svému dítěti můžeme udělat radost, nebo budeme do vánočního dárku schovávat praktické věci. Oboje má své výhody i nevýhody. U dospívajících dětí je vhodně s dětmi finanční situaci rodiny probrat narovinu. U malých dětí je to horší, ale jejich očekávání a touhy nejsou tak nákladné jako jejich starších sourozenců.

A jak se připravit na příští rok?

Ze zkušenosti kamarádky: máme doma malou pětiletou dceru, která stále věří na Ježíška. Měsíc nebo dva před Vánoci začínáme probírat, co by pod stromečkem chtěla najít. Někdy jsou přání zcela vyhraněna, jindy je mění poměrně často. Většinou vše vyřešíme pomocí katalogu z hračkářství. V něm dlouho listujeme, prohlížíme a vybíráme. Po finálním rozhodnutí si dcera vystříhá to, po čem touží. Ví však, že to má háček, ne všechno pod stromečkem najde. Ježíšek se rozhodne, co vybere, protože na světě není jen ona, ale je mnoho dalších dětí, na které se musí dostat. Krásně to chápe a s tímto přístupem jsme zklamání ještě nezažili.

Nastavte očekávání vašich dětí zcela jasně a ušetříte si zklamání. Jaké si Vánoce uděláme, takové budou. Je na vás, zda vaše děti budou věřit na Ježíška nebo budou vědět, že si dárky mezi sebou dávají členové rodiny. Dodržujte rodinné tradice a užívejte si společnost vaší rodiny.

Nejnovější články na Bizy-bee