výchovné extrémy

Máte pocit, že jste vyzkoušeli už naprosto všechno, ale stejně si vaše dítko dělá, co chce? A poté prostě uděláte něco nečekaného a jiného než jindy.

Vaše dítě je překvapené a najednou funguje. Nestalo se vám to? Zkuste naše tři tipy, které jsou sice netradiční, a tak trochu nestandardní, ale věřte, že fungují.

Připravte se však na to, že vaše okolí bude asi poněkud překvapené a budou se nad vašimi novými metodami podivovat. Stačí vytrvat a výsledky se dostaví opravdu brzy.

Zapomeňte na „NE“

Ne je zakořeněné v naší výchově celá desetiletí, a tak se může zdát, že jeho vypuštění není možné. Jde to! Věřte, že vás vaše děti začnou vnímat opravdu a nejen na „půl ucha“. Zapomeňte na „To nedělej!“, „Nelez tam!“. Přílišné používání těchto dvou magických písmen vede k otupění dětského sluchu. Děti jsou tedy proti vašemu NE imunní.

Neznamená to, že pokud přestanete NE používat, budou vaše děti jako mávnutím proutku dokonale hodné, ale začnou se divit, co jste vlastně řekli a budou nad tím přemýšlet. Nejen obsah, ale také forma je důležitá. Vyzkoušejte místo „Ne, nesahej na to!“ ,„Pozor, pálí to!“. Dětský mozek zaznamená tuto informaci mnohem efektivněji oproti zavedenému NE.

Nepitvořte se, nešišlejte ani nekomolte slova

Představte si hlouček dospělých, sklánějících se nad malým dítětem, kteří šišlají a dělají vylomeniny. Co si asi myslí děťátko? „Snížit“ se na dětskou úroveň nepomůže k tomu, aby nám dítě porozumělo.

S dětmi hovořte jako s dospělým. Nešišlejte, nekomolte slova ani nedělejte hlouposti. Naopak mluvte s dětmi o všem, co spolu děláte, kam jdete nebo ho nesete. Interakce na úrovni mezi dospělým a dítětem je velmi důležitá pro jeho rozvoj, a to i přesto, že větší polovině slov nerozumí.

Nastavte svému dítěti „zrcadlo“

Schválně, jaký myslíte, že bude toto mít efekt. Vaše dítě se vzteká, pak se začněte vztekat také. Věřte, že to vaše dítě nebude rozhodně čekat a bude v šoku, takže podobné divadýlko již neudělá. Vyzkoušejte to doma, v obchodě by to vypadalo dost zvláštně. Důležité je pak si s dítkem pohovořit o tom, jak ošklivé a takové děti nemají ostatní rádi.

Křehká dětská duše potřebuje mírnou, přesto pevnou ruku

Každý rodič dělá maximum proto, aby jeho dítě bylo hodné, milé a slušně vychované. Ne vždy se nám rodičům toto poslání daří. Vyzkoušejte naše neobvyklé metody, uvidíte, že budou fungovat. Věříme, že naleznete i své nové výchovné metody.

Nejnovější články na Bizy-bee