školáci

Více jak polovina prázdnin je ze námi a my, jako rodiče, už řešíme opětovný nástup do školy. Pro někoho času dost, pro někoho už málo. Měly by se děti pomalu připravovat na opětovný nástup do školy? Názory na toto téma se liší, a to nejen u rodičů, ale i u samotných žáků.

Velmi důležité je to, jak hodně jsou děti vykolejené ze standardního režimu školního roku. Mají-li režim spánku, usínání a průběh dne přibližně stejný, s velkými přípravami na nový školní rok není třeba spěchat. Pokud ale děti chodí například pozdě spát, později i vstávají, režim dne je pestrý a nabitý, je vhodné poslední prázdninový týden již zvolnit a děti připravovat na brzký spánek a dřívější vstávání, stejně tak je zapojit do běžných povinností.
S nákupy a přípravami by měli školáci pomáhat, a to ať jsou jakéhokoliv věku. Připravit si aktovku, ořezat tužky, pastelky, zkontrolovat pero, vyzkoušet přezůvky – to vše jsou činnosti, které dítě zajisté zvládne samo nebo s vaší pomocí. Začněte zase dítě vést k samostatnosti a připomínat standardní povinnosti školního roku.

Je nutné s dítětem opakovat učivo?

Blížící se návrat do školy v rodičích mnohdy vyvolává nutkání s dítětem opakovat učivo. Toto je ale velmi individuální.
Obecně se lze řídit tím, jak v průběhu školního roku dítě ve škole prospívalo. Pokud dítko nemělo žádné problémy s učivem, pak mu bude stačit rozjezd v rámci začátku školního roku. Je-li ale pro dítě obtížné učivo zvládat a udržet ve svých vědomostech, pak je vhodné nenásilnou formou opakovat.

Opakování ale neznamená učit se 2 hodiny denně, ale například při jízdě autem číst značky, při čekání fronty opakovat násobilku nebo vyjmenovaná slova a při odpoledním odpočinku číst knihu místo koukání na pohádky. Co se týče čtení a knih, je dobré vést dítě již od první třídy, že prázdniny se mají využívat právě k aktivnímu odpočinku u knihy.

Jak dítěti zpříjemnit návrat do školní lavice?

Ukončení, ale i začátek nového školního roku je pro dítě velký životní krok. Proto bychom ho měli s dítětem společně prožívat a dát mu najevo, že jsme s ním a budeme mu po boku.
Velkým plusem bývá vytvořit si nějaký rituál, který budete v tento den opakovat. Nemyslíme tím koupi nějakého hmotného dárku, ale společně strávený čas. Každý si určitě najde to, co je pro něj a dítě optimální, například návštěva bazénu, kina, lanový park či oblíbený oběd nebo večeře.

Závěrem vám chceme říct, že nic se nemá přehánět, a nikde nejsou napsaná pravidla, jak správně se chovat! Každý školák je jedinečný a každý potřebuje něco jiného. Vy - rodič, přeci nejlépe víte, co vaše dítě potřebuje. Konec prázdnin si užijte plnými doušky, vždyť vás opět čeká 10 měsíců povinností.

Nejnovější články na Bizy-bee