dítě s telefonemMáte doma školáčka a miluje hry na telefonu či tabletu? Přemýšlíte nad tím, kde je ta správná míra toho, kdy si dítě vyzkouší něco nového a chvíli si pohraje a kdy už je to na hraně závislosti?

V dnešní uspěchané době má někdy každý rodič potřebu si sednout a nic nedělat, mnozí z nás sahají po mobilním telefonu nebo tabletu a půjčují ho dítěti. Získáme tak chvilku pro sebe, dítě se zabaví a nic po nás nechce.
Podle statistik umí každé třetí dítě používat mobilní telefon už v době s prvními slůvky. Můžeme to považovat za rozvíjení schopností a jemné motoriky, je ale na nás, abychom dítě naučili nejen elektroniku zapnout, ale také vypnout! Pár minut denně bohatě stačí!

Buďte na pozoru

Dítě trochu povyroste a o elektroniku se zajímá čím dál více. Všimnete-li si, že vaše dítě nevyhledává kamarády, přestává mít zájem o oblíbené činnosti nebo je ve stresu, když nemá v dosahu elektroniku, ZPOZORŇETE!

Dříve stačilo vašemu potomkovi patnáct minut, teď ale po půlhodině nechce tablet odložit a začne se vztekat, pokud na něj naléháte, aby ho odložil? Již toto jsou první známky tzv. závislosti na elektronice.

Vezměte situaci pevně do svých rukou

Stejně tak jako závislost na drogách se čím dál častěji opravdu objevuje závislost na mobilních telefonech nebo tabletech. Pokud už pozorujte, že se s vaším dítkem něco děje, co nejdříve zakročte! Čím dříve si nastavíte jasná pravidla, tím ušetříte nervy svoje a vztek vašeho dítěte!

Dítě potřebuje řád, takže dohodnete-li si, že může mobilní telefon používat 20 minut denně, pak tuto dobu dodržte. Snadno se sklouzne k termínům „ještě chvilku“ nebo „jen dodělám tohle“ a malér je na světě. Vaše dítko si pak bude myslet, že mu toto projde vždycky.
Žijeme v době, kdy je elektronika všude kolem nás, a proto styk s ní vyžadují stále mladší děti, je ale vážně na nás, jak k tomu přistoupíme.

Nervozita

Sami to známe, když si zapomeneme doma mobil. Jsme nervózní a podráždění, že nejsme na příjmu. Přesně tak to má i náš „malý puberťák“, když nemůže být v kontaktu se svými kamarády. Dítě nás napodobuje, a to více než si myslíme. Koukáte do mobilu hned po příchodu domů z práce nebo často během aktivit s dětmi? Nedivte se, že to pak bude zkoušet i vaše dítě. Ne nadarmo se říká, že příklady táhnou.

Zkuste vypnout vy jako rodič a ukažte svým dětem, že mobil není všechno. Vytáhněte si deskovou hru a zahrajte si společně, povídejte si nebo běžte spolu na vycházku. Zkrátka je jen na vás, jak přistoupíte k možnosti závislosti na moderní technice.

Podle psychologů je pro dítě škodlivá už hodina denně. O závislosti u starších dospívajících dětí se můžeme bavit, je-li dítě na počítači třeba 30 hodin týdně. Je to děsivé číslo? 30 hodin týdně je téměř pracovní doba dospělého. V takovém případě, podle nás, už jen těžko odvedete pozornost dítěte procházkou nebo společným povídáním. Nenechte to dojít tak daleko.

Pomohou kroužky, nuda i společně strávený čas

Zajímá vás tedy, jak z toho ven? Pár tipů pro vás máme!

  • Za každou půl hodinu na mobilu dítko pobude venku na čerstvém vzduchu alespoň 15 minut
  • Buďte příkladem a ukažte dítěti, že i bez počítače nebo mobilu lze být
  • Dopřejte se dítku nudit – zapojí tak svou fantazii a samo si najde náhradní aktivitu
  • Vysvětlete dopad používání technologií každý den
  • Vymyslete společně kroužek, který bude dítě bavit a motivovat
  • Buďte spolu a čas, který máte vymezený jen pro sebe osvoboďte od jakékoliv elektroniky

A nezapomeňte na to, že než pustíte dítko k mobilům nebo počítači, mělo by mít hotové své úkoly a každodenní povinnosti.

Nejnovější články na Bizy-bee