V souvislosti s pandemií koronaviru se objevilo nové závažné onemocnění – syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi spojené s covid-19 u dětí (PIMS-TS). První zaznamenané případy v Evropě pochází z italské provincie Bergamo.

 V období od února do dubna 2020 zde onemocnělo 10 dětí, které měly příznaky velmi podobné Kawsakiho nemoci (Kawasakiho nemoc – multisystémové zánětlivé onemocnění, které postihuje malé a středně velké tepny). Průběh jejich onemocnění byl však trochu jiný, než u běžné Kawasakiho nemoci. První případy musltisystémového selhání u dětí po prodělání covidu-19 se objevily také již v České republice. Jedná se o spíše ojedinělý, ale přesto závažný následek covidu-19 u dětí.

Na co si dát pozor u dětí po prodělání Covidu?

Syndrom musltisystémové zánětlivé odpovědi u dětí je podle současných dostupných dat vzácné onemocnění postihující 1 z 1000 dětí, které prodělaly onemocnění covid-19. V České republice bylo tímto syndromem postiženo od začátku koronavirové pandemie přibližně 60 dětí a to nejčastěji ve věku 2-15 let. Větší výskyt byl zaznamenán při vrcholu druhé vlny epidemie, tedy v polovině listopadu 2020. Další nové případy jsou zachyceny i na začátku roku 2021.
Tento syndrom se začíná projevovat týdny po nákaze koronavirem. Syndrom musltisystémové zánětlivé odpovědi u dětí je důležité včas rozpoznat a zahájit jeho účinnou léčbu.

Mezi nejčastější příznaky musltisystémové zánětlivé odpovědi u dětí patří vysoké horečky, prosáknutí očních víček a zarudnutí oční. Typické jsou také kožní projevy v podobě vyrážky na ploskách nohou, dlaních, krku či trupu nebo loupající se kůže. Přidat se může také únava, nevolnost, bolesti břicha, zvracení či průjem. Všechny tyto příznaky můžeme většinou pozorovat 2-6 týdnů po nákaze koronavirem.

Multisystémové selhání - o co jde?

U syndromu musltisystémové zánětlivé odpovědi u dětí se ve své podstatě jedná o opožděnou imunitní odpověď, která vede k zánětlivému postižení cév. Postiženo je především srdce, může však dojít i k multiorgánovému selhání.

Již rok celý svět bojuje s pandemií koronaviru. Postupně se o tomto infekčním onemocnění dovídáme stále víc informací, které nám snad pomohou šíření nákazy zastavit. Musíme se také naučit bojovat i s následky, které nám covid-19 přinesl. Jedním z nich je i syndrom musltisystémové zánětlivé odpovědi u dětí (PIMS-TS). I když jde o poměrně vzácné onemocnění, je dobré o něm vědět a nepodceňovat ho.

Věřme, že situace spojená s šířením koronaviru se bude v budoucnu jen zlepšovat a naše životy v brzké době vrátí zase do normálu.

 

Mohlo by Vás také zajímat