mikulasTaké už přemýšlíte, jak letos pojmete mikulášskou nadílku? Máte rádi tradice, a přesto byste v mikulášské nadílce Vašich dětí rádi viděli zdravější mlsání, než je obvyklé?

V dnešní složité době, která příliš nepřeje sportu a pohybu vůbec, je právě stravování důležitější, než kdy jindy. Nabízíme Vám proto pár užitečných tipů, jak sestavit zdravější mikulášský balíček.

Mikulášská nadílka minulých generací

Nejprve se zkusme trochu vrátit v čase a zamysleme se nad tím, jaké dobroty mohly dostat od Mikuláše třeba naše babičky. Odpověď je zcela jednoduchá. Jednalo se o suroviny, které byly běžně dostupné a to i v zimním období.

Obvyklé bylo ovoce, ať už čerstvé – především jablka, nebo sušené v podobě křížal, sušených švestek nebo meruněk. Dalším doplňkem byly potom v různé druhy ořechů. Jako zpestření nacházely děti v mikulášské nadílce také klasické medové perníčky různých tvarů. Přiznejme si, že takové laskominy jsou pro děti ideálním řešením.

Možnosti dnešní doby – sáhněte po zdravějších variantách

I v dnešní době, nebo možná spíše právě v dnešní době, je potřeba dbát na stravování našich ratolestí. A přiznejme si, že v období Vánoc na nás všude kolem číhá spoustu nástrah v podobě vánočního cukroví a všelijakých jiných sladkostí. Základem je vybírat si především kvalitní suroviny.

Zkuste se zaměřit na etikety jednotlivých výrobků.  Snažte se vyhnout vysokému obsahu cukru, umělým sladidlům či barvivům.  Nenechte se ošálit lákavými obaly, které by se dětem zcela určitě líbily. Například při výběru čokolády věnujte pozornost obsahu kakaové sušiny a kakaového másla. Pozor si dejte zejména na označení „čokoládová pochoutka“. V těchto „pochoutkách“ naleznete nízký podíl kakaové sušiny a množství kakaového másla je doháněno ztuženými rostlinnými tuky.

Mikulášský balíček můžete ozvláštnit třeba i vlastními výtvory. Zkuste upéct třeba sušenky z ovesných vloček. Využít můžete také celozrnnou nebo špaldovou mouku. Na slazení lze také najít lepší alternativy než rafinovaný bílý cukr. Nahradit ho můžete třeba medem, třtinovým cukrem nebo různými druhy běžně dostupných přírodních sirupů.

V každém případě je důležité zapojit zdravý selský rozum. Asi nemá smysl odepřít dětem veškeré sladkosti. Ve většině případů si k nim děti stejně cestu najdou a jak všichni víme, zakázané ovoce chutná nejlépe.

Zkuste ale najít kompromis, který bude akceptovatelný Vámi i vašimi dětmi. Zkusme propojit krásné tradice, lety prověřené nápady našich babiček i současné moderní trendy v oblasti zdravého mlsání.

Za blog Vám přeji krásný adventní čas, pohodu s rodinou a hlavně pevné zdraví!

 

Mohlo by Vás také zajímat