sauna dítěChcete vaše dítko začít vědomě a dobře otužovat, nevíte ale přesně jak na to? Zajímá vás, jestli je otužování správná cesta k lepšímu zdraví?

Jednoznačně ano. V článku vám dáme pár tipů, jak na to, abyste vašemu potomkovi spíše neublížili.

Otužování prospívá organismu a povzbuzuje imunitu. Nikdy není pozdě začít s otužováním, takže se do toho můžete vrhnout společně s dětma.

Otužování je velmi stará metoda

Již v dávných dobách (za dob starých Řeků) se vědělo, že otužování je velmi přínosné pro lidské tělo a plyne z něj spoustu prospěšných věcí.
Nejdůležitější je začít s otužování velmi opatrně a u malých dětí to platí dvojnásob. Děti se teprve učí zacházet se svou termoregulací, mají opravdu omezenou schopnost udržet svou teplotu při velkém krátkodobém ochlazení. Proto děti snadno prochladnou nebo se naopak velmi rychle přehřejí.

Pár tipů, jak s otužováním začít pomalu

Je důležité s dětmi začít nacvičovat otužování velmi opatrně. A především na to nijak nespěchejte! Všechno má svůj čas a ne jinak je to i s otužováním.

Větrání a otevřené okno na noc

Již samotné pravidelné větrání v zimě je krůček k otužování. A co teprve větrání v noci?
Věděli jste, že teplota pro spánek se má pohybovat kolem 18 stupňů? Nemáte-li rádi vy nebo váš prcek studené peřiny, nechte ho klidně usnout ve vytopené místnosti a poté okno otevřete a topte na minimum. V ranních hodinách je dobré zase na topení přidat, aby dítko vstávalo do vyhřáté místnosti. Každopádně intenzivní větrání je základ úspěchu.

Oblékejte dítě v normě

Zapomeňte na přehřívání a nadměrné strojení. 4 vrstvy oblečení od podzimu do jara není určitě ideální volba. Ze strachu z rýmy a kašle strojí velká spousta rodičů děti nadměrně. Začněte vnímat své dítě a jeho potřeby. Vždyť na dětském hřišti nebo zimní vycházce se děti pohybují většinou více než my, a tak se zahřívají a vytváří teplo ve svém těle.

Jako novopečená matka jsem se dozvěděla v nějakém odborném článku, že miminko má mít o jednu vrstvu více než rodič…U větších dětí platí opak…Má-li aktivní dítě venku o jednu vrstvu méně, pak je vše v nejlepším pořádku. Je ale zapotřebí, aby se dítko pořád hýbalo.

Zabavte děti, aby otužování nevnímaly

Vytvořte si společné otužovací chvilky. Jak na to? Například před vanou je nechte pobíhat po bytě chvíli nahaté nebo ve spodním prádle. Na uklízení přece oblečení nepotřebují. Jde o nenásilnou formu otužování, které dítě uvítá.

Najděte si své otužovací rituály. Jezdíte ráno do školy či školky autem? Nechte dítě přeběhnout do auta bez bundy. Po ránu nechtě dítko vyběhnout na balkon pro mléko v pyžamku nebo v zimě s lehkým odpadem do popelnice jen v mikině. Toto vše se považuje za skvělé formy otužování, kterým výborně prospíváme k jejich zdraví.

Venkovní procházky za každého počasí

Každodenní větrání se venku za každého počasí je ta nejlepší forma otužování. Zapomeňte na svou lenost a dítě vytáhněte, i když prší (však má přece pláštěnku a holínky), sněží nebo fouká vítr. Pravidelné vycházky jsou zdraví prospěšné.

Pamatujte na to, že v zimě je lepší děti oblékat do více tenčích vrstev než do jedné silné. Bude-li dítěti zima, určitě to dá zřetelně najevo. Půl hodina i v minus deseti stupních dětem prospěje (miminka by měli vyjíždět na procházky pouze do – 5 stupňů).

Koupání a saunování

Pravidelně se snažte dětem snižovat teplotu vody při koupání. Není potřeba horké vody. Střídání teplot vody je další skvělá forma otužování. Chodíte-li plavat, pak vsaďte na saunu. Začínejte krátkými intervaly a postupně je prodlužujte. Pamatujte!!! S otužováním je třeba začít opatrně a pozvolna!

Pevně věříme, že naším článkem jsme vám dali pár tipů na to, jak zlepšit imunitu vašich dětí a že otužování pro ně bude zábava. Vyzkoušejte to klidně nejprve na sobě, a pak do tajů otužování postupně vtahujte i své ratolesti.

Nejnovější články na Bizy-bee