Každá maminka si přeje, aby její dítě bylo zdravé. A každá maminka už ve svém dětství slýchala: "Čistota půl zdraví!" Proto všechny mámy dbají na čistotu svých dětí, koupají je, myjí jim vlásky a ušmudlané ručičky se snaží vymydlit co nejčastěji. A co uši u dětí? Jakou si zaslouží péči a pozornost? Čistit dětem uši?

Dětem čistit uši přiměřeně

Každé dítě ma jiný tvar ucha a ušního boltce. U někoho je vidět, že mu maz z ouška stále vytéká, u jiného to vidět není. Lékaři doporučují čistit jen vnější ucho, zkrátka a dobře jen to, co sami pouhým okem vidíme.

U malých dětí stačí navlhčit ubrousek nebo jemný kapesníček a prstem ouško utřít.
Kdo chce použít tyčinky do uší, měl by si pořídit ty speciální pro malé děti s rozšířeným okrajem.

Klasické tyčinky do uší nabádají k vyčistění míst, na která například ukazováčkem nedostaneme, ale to by byla chyba. Těmito tyčinkami do uší se mají čistit také pouze ta místa, která vidíme pouhým okem.

Pokud kůže v uchu tvoří šupinky, tak lze k čištění nánosu mazu na stěnách zvukovodu použít tyčinku namočenou v olivovém oleji. Opět čistíme jen ta místa, která vidíme. Dovnitř v žádném případě tyčinku nestrkáme.

Tvorba mazu v uchu

Někteří rodiče mohou mít pocit, že jejich dítě má stále špinavé uši, protože stále vidí maz v uchu. U každého jedince je množství vytvořeného mazu individuální. Také tvar ucha buď dovolí, nebo nedovolí, aby maz z ucha vytékal ven.

Jestliže maz z ucha vytéká, je to dobré znamení, protože vidíme, že ucho se čistí samo.

Může ovšem dojít ke komplikaci a maz v uchu se začne hromadit. S tím si ovšem doma neporadíme. Protože kdybychom se snažili dítěti tyčinkou maz vytáhnout, spíše se nám podaří ho tam zatlačit.

Jestliže máte pocit, že dítě hůře slyší, navštivte lékaře, který vás odešle na ORL, kde mohou mazovou zátku odborně z ucha vytáhnout.

Mrkněte taky na...