porod

Jste v radostném očekávání a blíží se porod vašeho miminka? Zvažujete různé možnosti porodu, protože klasický porod, který znáte z vyprávění od kamarádek, se vám zrovna nezamlouvá? Jaké jsou vůbec možnosti porodů?

Možná vás to překvapí, ale alternativní porody jsou čím dál více oblíbené.

V mnoha zemích jsou alternativní porody běžnou rutinou a nikdo se nepozastavuje nad tím, že si zvolí žena jiný způsob porodu než ten klasický v leže na zádech s aktivní pomocí lékaře. Zvláště pro ty ženy, které mají strach a obavy z nemocničního prostředí jsou alternativní porody vítanou možností, jak přivést na svět vytouženého potomka.

Co znamená vlastně alternativní porod?

Za alternativní porod se dá považovat porod, který se odlišuje od klasického porodu (tzn.porod pod dohledem lékaře, kdy žena leží na zádech).
V dnešní době se dá alternativní porod vyložit mnoha způsoby. Někdo si ho vyloží tak, že je porod veden v nemocnici, avšak s jiným přístupem k těhotné ženě a jiní si alternativní porod vyloží tak, že je absolutně vyloučen z nemocničního prostředí bez dohledu lékaře.

Alternativní porod v porodnici

Pod tímto pojmem si můžeme představit porod vedený v porodnici, avšak se snahou zpříjemnit rodičce porod například možností zvolit si polohu pro samotný porod, změnit prostředí na jiné, než je porodní sál nebo dokonce porodit do vody.

  • možnost volby polohy - v kleče, na stoličce, v leže na boku, v sedě na balónu, ve sprše či ve stoje
  • změna prostředí - pokud to situace dovolí, pak mnohé rodičky uvítají změnu prostředí (tzn. odchod z porodního sálu na chodbu nebo do speciálních místností k tomuto určených)
  • porod do vody - díky porodu do vody se rodička zbaví značné části bolestí (vana, bazén, sprcha s masáží beder), při vypuzovací fázi je rodička ve vodě, miminko vyplave na povrch a poprvé se nadechne (ne každé ženě může být porod do vody povolen, a to pokud má zakalenou plodovou vodu či jakoukoliv infekci)

Jednou z prvních českých nemocnic, které se přiklání k alternativním porodům v rámci porodnice, byla Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí.

Porod doma

Některé nastávající maminky dávají i v dnešní době přednost porodům doma. V mnoha těchto případech má těhotná žena k ruce soukromou porodní asistentku či dulu, se kterou konzultuje během těhotenství všechny své pocity a obavy. V době porodu se asistentka či dula dostaví k porodu domů a ženě pomáhá s porodem.
Obrovskou výhodou pro porod doma je pro rodičku pohodlí domova a ztráta stresu z nemocničního prostředí. Na druhou stranu ale přijímá velké riziko nějaké komplikace (v mnoha případech může dojít ke snížení srdeční frekvence plodu, kterou odhalí jen kardiotokograf, který asistentka samozřejmě nemá či nemožnost vytlačení plodu a podobně.) Před porodem doma je potřeba důkladné zvážení všech kladů, rizik i záporů.

Česká gynekologická a porodnická společnost zcela nedoporučuje provádět porod doma.