50shadesPadesát odstínů šedi - Fifty Shades of Grey - tolik očekávaná, tolik proklínaná, tolik oslavovaná kniha, kterou přečetly tisíce čtenářů. Nebo snad jen čtenářek? Knihu možná vzalo do ruky více žen než můžů, ale film snad viděli ve větším zastoupení i muži. Kdo tento příběh přečetl nebo jej viděl v kině, jistě si na celé téma a jeho zpracování učinil vlastní názor. Přečtěte si názory tří žen.

O čem je trilogie Padesát odstínů šedi?

Ústředním námětem knihy i filmu je novodobý příběh chudé studentky Anastasie, která potkává bohatého a sexy podnikatele Christiana Greye, když s ním jde namísto své nemocné spolubydlící udělat rozhovor do studentských novin. Christian projeví o Anastasii zájem, jen trochu jinak, než by čekala. Nabídne jí místo své submisivní milenky. A ačkoliv se jí od samotného začátku snaží přesvědčit, že netouží po normálním vztahu, a jde mu čistě o sado-maso sex, zdá se, že to je nakonec spíš Anastasia, kdo mění Christiana. Nebo je to naopak?

Kniha se stala celosvětovým bestsellerem, když ji pod přezdívkou "porno pro matky" uvedli na trh. Našla si jak své příznivce, tak i odpůrce. A my jsme se rozhodly pár jejích čtenářek vyzpovídat...

Ženy a Padesát odstínů šedi

Rozhodli jsme se oslovit tři ženy, které buď četly knihu nebo viděly film, aby se s námi podělily o svoje dojmy a názory na tento vzrušující příběh.

  • Miriam (30 let, vdaná, 3 děti)

"Kniha (1. díl) je velmi čtivá, napínavá a vzrušující. Dýchá z ní tajemno a neznámo - vkrádá se nezodpovězená otázka, co zažil hrdina v dětství a z čeho pramení jeho sklon k sadismu. V sexuálním vztahu ústřední dvojice vidím šanci k prozkoumávání toho, co má člověk v sexu rád a ke zkoumání vlastních hranic. Zaujala mě jejich hra za předem dohodnutých pravidel v kulisách luxusu a blahobytu, která na jednu stranu vypadá jako nebezpečně vypadající překročení hranic, ale na druhou stranu se vlastně odehrává v bezpečném prostoru.
V knize vidím klasické pohádkové schéma - on ji neskonale miluje a je ochoten pro ni pravidla měnit a přizpůsobovat. Ona, úplně obyčejná holka, získá pozornost a maximální obdiv hezkého, extrémně bohatého a mocného muže. Tento styl (pohádka) je pro ženy líbivý a uklidňující. Literárně je to nezjímavé a ploché, zkrátka stylistický brak."

  • Žaneta (28 let, svobodná)

"Viděla jsem film a myslím si, že je to oddechová romantická komedie - nebo vlastně drama (?) - kdy si člověk klepe na hlavu a říká si, že by Christiana velice rychle poslal někam. Je to takové neslané nemastné. Rozhodně si myslím, že ani pro mládež nad 15 let to není vhodné. Dala bych to až od 18 let. Dále bych to nedoporučila osobám žijícím v nefunkčních vztazích. Co se týče příběhu, tak se mi líbilo, že Anastasia od Christiana na konci odešla a že se rozhodla nebýt ve vztahu se sadistou, kterému dělá potěšení ubližovat jí. Přestože ho velmi miluje, tak si váží sama sebe a odchází. Na příběhu (filmovém zpracování) se mi nelíbí absence rozvinutějšího psychologického kontextu."

  • Jasmína (34 let, ve vztahu, 2 děti)

"Četla jsem knihu a viděla i film. Líbí se mi, že vyšlo a v kinech se objevilo něco nového, co tu ještě nebylo. Měla jsem na základě dobrého marketingu velké očekávání. Musím ale říct, že v knize je ubohá slovní zásoba, podle mě je to špatně napsané. Je to taková moderní Popelka, zkrátka červená knihovna plná klišé."

Pokračování Fifty Shades 

Těšíme se na další filmové zpracování Padesáti odstínů a také se těšíme, že se i Vy s námi podělíte o svůj názor na film nebo knihu.

Co si myslíte o knize a filmu Padesát odstínů šedi (50 Shades of Grey) vy?

Zajímá nás i Váš názor! Podělte se s námi v diskusi pod článkem!

Mrkněte taky na...