porod strachJak zajistit celé rodině a především sourozencům, aby byl příchod miminka co nejpohodovější? Nechcete přece neustále řešit žárlivé scény staršího sourozence, který se potom cítí odstrčeně?

Rádi vám nabídneme několik tipů, jak se na příchod miminka připravit, aby byla celá rodina v klidu a vše proběhlo tak, jak má.

  • S dětmi mluvte narovinu

Pokud již uvažujete o dalším miminku, můžete to sdělit i svým dětem a hned jak budete vědět, že jste těhotná, tak se o radostnou novinu můžete podělit s celou rodinou. Musíte jen myslet na věkovou mentalitu svých dětí a sdělit jim to upřímně a srozumitelně.

  • Snažte se sdělit veškeré informace

Pokud trávíte první trimestr na toaletě, zkuste dítěti vysvětlit, co se s vámi děje, proč vám je špatně. Upřímně mu odpovězte na jeho dotazy, samozřejmě s ohledem na jeho věk. Vysvětlete mu proč vám roste bříško, můžete dokonce vzít děti s sebou na kontrolu k doktorovi, aby vidělo na ultrazvuku svého bratříčka nebo sestřičku.

  • Dětská literatura

Pokud je na to dítě dostatečně zralé, prohlédněte si společně nějakou dětskou literaturu, kde se může, díky obrázkům dozvědět, jak miminko v bříšku roste, jak se otáčí. Starším dětem potom můžete vysvětlit, jaký význam má plodová voda nebo pupeční šňůra.

  • Společné chvíle

Může to být například společný každodenní rituál, co vás sblíží s miminkem. Vaše dítě vám může každý večer promazat bříško olejem a být tak na blízko miminku. Jak bude bříško růst, dítě si bude uvědomovat, jak moc je miminko skutečné.

  • Vzor

Můžete si povídat s dítkem o tom, jak teď bude velký brácha nebo ségra, a jak budete moc ráda, že vám s miminkem bude pomáhat. Pokud bude chtít, může vám podávat pleny nebo kosmetické ubrousky, zapojit se do denních činností s miminkem. Pozor ale! Nepřenášejte vaší odpovědnost za miminko na staršího sourozence, nechte ho být stále dítětem.

  • Požádejte o pomoc rodinu

Pokud je vám rodina na blízku, jistě budou rádi, když vám mohou občas vypomoct. Babičky mohou vozit kočárek a vy se můžete na plno věnovat straším sourozencům nebo naopak mohou pohlídat starší děti a vy nebudete mít výčitky, že se jim dostatečně nevěnujete.

  • Pozornost a tolerance

Starší sourozenec může vyžadovat více pozornosti, když přijde malé miminko na svět. Najednou od vás bude chtít nakrmit nebo pomoci s oblékáním, i když to do nedávna umělo samo. Určitě mu jeho požadavky splňte, dítě se potřebuje ujistit, že jste tu také pro něho.

Příchod miminka je vždy velmi emocionální, a to nejen pro dospělé, ale i pro děti. Proto je dobré na to myslet.

 

Mohlo by Vás také zajímat