darky vanoce deti

Vánoce se nezadržitelně blíží a Vy si lámete hlavu nad tím, jaké dárky dětem pod stromeček nadělíte letos. Tedy ne Vy, ale Ježíšek přece. Mnoho rodičů tápe ale nejen nad tím, jaké dárky, ale i kolik dárků by dítě mělo pod stromečkem mít. Pojďme se nad tím tedy společně zamyslet.

V dnešní době je fenomén mít pod stromečkem desítky dárků. Čím větší hromada, tím lepší pocit z to máte. A tady se zastavte! Vzpomeňte si na loňské Vánoce, když se někdo vašeho dítka zeptal, co našlo pod stromečkem. V případě dítěte s hromadou dárků si s největší pravděpodobností nebude schopno ani vybavit, co že to vlastně všechno rozbalilo.
Mnoho dárků pod stromečkem se zkrátka nevyplácí! Hoďte za hlavu hromady darů a raději zvolte takový dárek, který udělá dítěti velkou radost a také dost vydrží.

Kolik tedy dárků pod stromeček?

Dle mnoha psychologů platí pravidlo: Čím více dárků, tím pak můžete očekávat menší radost. Dítě by mělo být obdarováno jedním hlavním dárkem, po kterém touží a k tomu další dva až tři dárky menší. Zapomeňte na školní potřeby či prádlo. Velké množství těchto věcí dárky znehodnocuje.

Otázkou zůstává, co dítěti darovat?

Za plnohodnotný dárek se považuje hračka, po které dítě touží. Například ji viděl na návštěvě u kamaráda, spolužák se s danou věcí chlubil ve školce/škole nebo kolem ní chodí dlouho v krámě, kam chodíte nakupovat. Takovou věc nebo hračku si dítko samo nekoupí z kapesného. Pořídíte-li to své ratolesti pod stromek, pak uvidíte opravdovou a čistou radost. Pamatujte ale však i na množství dárků, abyste pak nebyli zklamaní tím, že rozbalí "hlavní" dárek a v množství dalších balíčků vlastně dlouho očekávanou hračku odhodí.

Jak vybírat správné dárky?

Nedílnou součástí předvánočního období je u malých dětí psaní Ježíškovi. Jde o velmi užitečnou věc, která pomůže rodičům se správným výběrem hraček. Nezapomeňte své robátko ale překvapit i něčím, co na seznamu nemělo. Přece sami nejlépe znáte svého potomka a víte, co mu udělá radost a čím ho potěšíte.

Mají být dárky pod stromečkem výchovné?

Rozhodně ne! Vánoční dárky mají dětem udělat radost. Překvapení a zábava je to nejdůležitější. Jde především o to, aby bylo dítě spokojené a s daným darem si rádo a dlouho hrálo. Pokud mají dárky i podtext, který je zaměřen na fyzický či psychický rozvoj, tím lépe. Podmínka to však rozhodně není.

Zkuste letos opravdu zvolnit a místo nekonečného seznamu vyberte malé množství hraček, po kterých Váš nejdražší poklad touží. Vánoce a vánoční svátky jsou přeci i o rodinné pohodě a tradicích, které rodina má. Nehoňte se v přeplněných krámech a opravdu pečlivě dárky vyberte.
Tato metoda jednoho hlavního dárku nemusí být použita pouze u Vánoc, lze ji praktikovat i u narozenin či svátku. Nezahlcujte dítě hračkami a nechte je si užít tu hlavní a vysněnou.

Mohlo by Vás také zajímat