Těhotenství

tehotenstvi 04Dozvěděli jste se na pravidelné gynekologické prohlídce, že čekáte miminko? Je pro vás tato zpráva nečekaná nebo naopak dlouho očekávaná? Ať tak nebo tak, zajisté vás zaplaví vlna obav. Ale nebojte se, tyto obavy jsou naprosto normální a pocítí je téměř každá žena.

Číst dál...

co stihnout pred porodem

Slovem "neopakovatelné" by se dalo vyjádřit čekání na příchod svého potomka na svět. Zrození potomka je nejkrásnějším zážitkem v celém životě. Blížíte se ke konci těhotenství a přemýšlíte, jak si vlastně vychutnat poslední dny?

Číst dál...

antikoncepce po styku

Kdo by si pomyslel, že takzvaná „pilulka po“ je výsadou mladých neuvážlivých dívek, velmi by se mýlil. Pohotovostní pilulka, která zabrání nechtěnému početí, se stává záchranou hlavně tehdy, kdy selže jiná antikoncepce. A právě v tomto případě pomohla 87 % žen, které tímto způsobem odvrátily důsledky selhání zvolené ochrany. Jen hrstka z nich se však vydala pro řešení do lékárny spolu s partnerem.

Číst dál...

V tomto krásném období mnozí odborníci doporučují, coby ideální cvičení těla i ducha, provozování jógy. Odměnou Vám bude vnitřní klid a vyrovnanost, které pomohou zvládat tuto novou žitní situaci. Kouzlo cvičení jógy v těhotenství spočívá v tom, že jóga pomůže připravit tělo i mysl na nadcházející porod, rovněž ulevuje od bolesti hlavy, zabraňuje tvorbě častých otoků a křečových žil, ale také odbourává stres i strach, které občas na těhotné padnou. Nejlepší je najít si přímo lekce jógy pro těhotné, kde Vám rádi poradí cviky na míru.cviceni v tehotenstvi

Číst dál...

 

nespavost v těhotenstvíJste těhotná a čeká vás zátěžový test na těhotenskou cukrovku? Nebo máte zátěžový test (orální glukózový toleranční test oGTT) za sebou a výsledky prokázaly zvýšené hodnoty a gynekolog vás poslal do diabetické poradny? Nepropadejte panice, nejedná se o konec světa.

Číst dál...

vitamin-aPálení žáhy (neboli pyróza) je v průběhu těhotenství častým problémem a nejedná se o nijak výjimečnou situaci. Je způsobeno návratem kyselého žaludečního obsahu zpět do jícnu. Pálením žáhy trpí až polovina těhotných žen, a to především v pokročilejší fázi těhotenství.

Číst dál...

PMSAč si pomalu zvykáte na "jiný stav", jak se někdy těhotenství říká, mohou Vás stále překvapit nebo dokonce zaskočit pocity a stavy, se kterými si nebudete vědět rady nebo nebudete vědět, jak na ně reagovat.

Číst dál...

porod

Jste v radostném očekávání a blíží se porod vašeho miminka? Zvažujete různé možnosti porodu, protože klasický porod, který znáte z vyprávění od kamarádek, se vám zrovna nezamlouvá? Jaké jsou vůbec možnosti porodů?

Číst dál...

ivfToužíte po miminku a stále se Vám nedaří otěhotnět? Mít dítě je obrovský dar, a to si většina lidí, kteří otěhotní přirozeně, ani moc neuvědomuje.
Díky medicíně, která je v dnešní době na perfektní úrovni už ale nemusíte přemýšlet o životě bez dětí! Proberte se svým gynekologem možnosti a způsoby otěhotnění pomocí medicíny a uvidíte, že Vám bude hned lépe.

Jednou ze základních metod otěhotnění je mimotělní oplodnění neboli IVF. Umělé oplodnění spočívá v tom, že vajíčko je spermií oplodněno mimo tělo ženy.

Číst dál...

přirozené početíPlánujete miminko, ale delší dobu se Vám nedaří počít? Pokud toužíte po dítěti, měli byste zkusit dodržet některé zásady, které mohou zvýšit přirozené početí.

Máte pocit, že snaha o miminko je nekonečná a že už to nevydržíte? Nemusíte hned myslet na asistovanou reprodukci. Zkuste dodržovat pár rad, díky kterým se může početí tolik vytouženého potomka zadařit.
Jedním z faktorů, který ovlivňuje plodnost, je věk budoucích rodičů. V dnešní době se věková hranice pro početí dítěte stále posouvá výš a výš. Priority mladých jsou cestování, kariéra a až posléze početí dítěte. Pak se ale nestačí pár divit, že početí nejde až tak lehko.

Číst dál...
zamlklé těhotenství

Dlouho jsem přemýšlela, jestli vůbec budu schopná o tomto tématu někdy mluvit. Zamlklé těhotenství je v životě ženy jednou z těch nejhorších diagnóz. A kdo za sebou zamlklé těhotenství má, dá mi zajisté za pravdu!

Moje kamarádka, Petra Procházková, je majitelkou blogu Bizy-bee.com, který ráda navštěvuji, protože se v něm dozvím spoustu užitečných rad a tipů, a to nejen jako maminka. I díky tomu jsem se rozhodla o zamlklém těhotenství a následné revizi dělohy mluvit.
Vím, že rozhodně nejsem sama, kdo si tímto těžkým obdobím prošel, a proto ráda pomůžu těm čtenářkám, které mají zamlklé těhotenství a revizi dělohy čerstvě za sebou.

Číst dál...

porod domaNa téma domácích porodů se vedou mezi propagátory a odpůrci diskuze už dlouhá léta.

Porod doma je porod, který na základě svobodné vůle a přesvědčení ženy proběhne v jejím domě v doprovodu porodní asistentky.

Podmínkou porodu doma je absolutní zdraví těhotné, normální průběh těhotenství, porod nastalý v termínu a probíhající normálně.

Dovolili jsme si vám sem vypsat několik pro a proti, která k porodu doma patří.

Číst dál...

nespavost v těhotenstvíZjistila jste, že z Vás bude maminka? Je to ta nejkrásnější zpráva ve Vašem životě. Být maminkou je úžasná role v životě ženy, než se z Vás stane ale maminka, čeká Vás 9 měsíců těhotenství. Říká se, že těhotenství je to nejhezčí období v životě ženy.

Číst dál...

Pokud se váš termín porodu blíží, nebo jste ho již překročily, možná začínáte být trochu neklidná a uvažujete o tom, jak si trochu "pomoct". Možná byste dala přednost nějakému "přirozenějšímu způsobu" vyvolání porodu než tomu umělému vyvolání, které se provádí v nemocnici, protože jste o něm slyšela různé věci a chcete prostě rodit přirozeně.

V tomto článku se dozvíte více o alternativních metodách vyvolání porodu, ale i o indukci porodu v nemocnici.

 

 

Číst dál...

Pokud vás v blízké době čeká porod, jistě jste již přemýšlela, jak utlumit porodní bolest a zaslechla jste i něco o tzv. epidurálu.

Epidurál, neboli epidurální analgezie, se stala jednou z nejčastěji používaných metod ke snížení bolestí v první době porodní. Ačkoliv je bolest přirozenou součástí porodu, v dnešní době již nemusíte zbytečně trpět. Porod s epidurálem se stává čím dál populárnější, v dnešní době s ním již rodí cca 50% matek a na velkých klinikách až 80% všech rodiček. Ve vetšině porodnic navíc nepovažují epidurální analgezii za nadstandardní službu a nepožadují za ni úhradu.

V tomto článku se dozvíte, co to epidurální analgezie je, kdy se používá, kdy ji nelze použít, a jaké jsou její výhody a nevýhody.

Číst dál...

HELLP syndrom je soubor příznaků, příbuzných preeklampsii, představujících komplikaci v těhotenství, které se nejčastěji projevují mezi 34. a 37. týdnem těhotenství, a někdy i po porodu (až ve 8 % všech výskytů).

Syndrom HELLP byl objeven v roce 1982 doktorem Louisem Weinsteinem, který jej odlišil od vážné preeklampsie.

Vyhlídky matek postižených syndromem HELLP jsou poměrně dobré. Pokud je léčen, pohybuje se míra úmrtnosti kolem 1 %.

HELLP syndrom si vyskytuje přibližně 1x za 300 porodů, jedná se tedy o poměrně vzácnou komplikaci v těhotenství.

Číst dál...

Ženy v těhotenství zažívají návaly ospalosti i nespavosti. Jedná se o přirozené projevy těhotenství, ale to neznamená, že se s nimi nedá nic dělat. V tomto článku se dozvíte, jak bojovat s nespavostí v těhotenství, v jaké poloze je nejlepší v těhotenství spát a jak se bude Váš vztah ke spánku měnit v průběhu celého těhotenství.

Dobrý spánek ženy je jedním z příznaků dobré fyzické a psychické adaptace na těhotenství. Těhotné ženy by měly spát alespoň 8 hodin denně, a je-li to možné nejméně jednu hodinu během dne.

Číst dál...
těhotenství

Blíží se Vám termín porodu a bojíte se, že nepoznáte, jestli už máte vyrazit do porodnice nebo jde jen o planý poplach? V tomto článku se dozvíte, jak rozpoznat příznaky počínajícího porodu od tzv. poslíčků (braxtonovy-hicksovy kontrakce).

Přišla jste právě od gynekologa nebo z kontroly v porodnici a řekli Vám, že to ještě nevypadá? Bohužel ani na to se nemůžete spolehnout. Jsou známé případy, kdy ženám praskla voda pár hodin poté, co jim gynekolog řekl, že porod se ještě nechystá. Stejně tak jsou známé případy, kdy doktor řekl, že to bude každým dnem, protože se začala žena otevírat, a pak stejně přenášela.

Číst dál...

Že jsou ryby zdravé a obsahují látky, které z jiných potravin nezískáme, víme už odmalička. Tím spíš by měly být součástí stravy těhotných žen a malých dětí pro svůj vysoký obsah kvalitních bílkovin a dalších živin a naopak nízký obsah nasycených tuků.

V tomto článku se dozvíte, které ryby a mořské plody jsou v těhotenství užitečné a které jsou naopak nebezpečné a proč.

Ryby a mořské plody jsou cenným zdrojem omega-3 esenciálních mastných kyselin, zejména kyseliny docosahexaenové (DHA), která je nezbytná pro správný růst a vývoj dětí, a to již od okamžiku početí. Některé studie prokázaly, že zvýšený příjem DHA v průběhu těhotenství pozitivně ovlivňuje vývoj zraku, poznávacích funkcí a pozornosti, dozrávání režimu spánku, motorický vývoj, vývoj řeči a imunitu u dětí. Dle jiných studií zvýšená konzumace omega-3 esenciálních mastných kyselin mírně zvyšuje porodní váhu dítěte a výrazně snižuje riziko předčasného porodu.

 

Číst dál...

Pokud čekáte miminko nebo se na to aspoň chystáte, určitě Vás napadlo, jestli je něco, co můžete pro jeho zdravý chrup udělat i vy a už v těhotenství. V tomto článku se dozvíte nejen jak předejít zkaženým zubům svých dětí pomocí dodržování několika zásad již v těhotenství a brzy po narození, ale i jak se vyhnout naplnění "pravidla", že každé dítě stojí maminku jeden zub.

Namáčeli Vám dudlík, když jste byli malí do medu? Olizovali lžičky, když Vás krmili? Pokud budete číst dál, dozvíte se, že to bylo zřejmě příčinou toho, proč máte nyní pusu plnou plomb.

Informace, které se dočtete v tomto článku nejsou jen další pověry, které kolují mezi maminkami a které dneska pravda jsou a zítra být nemusí. Při psaní tohoto článku jsem čerpala ze zkušeností Prof. MUDr. Zdeňka Broukala, CSc., které publikoval ve svém článku Zuby a těhotenství na webových stránkách Zubní portál.

Číst dál...