Blíží se Vám termín porodu a bojíte se, že nepoznáte, jestli už máte vyrazit do porodnice nebo jde jen o planý poplach? V tomto článku se dozvíte, jak rozpoznat příznaky počínajícího porodu od tzv. poslíčků (braxtonovy-hicksovy kontrakce).

Přišla jste právě od gynekologa nebo z kontroly v porodnici a řekli Vám, že to ještě nevypadá? Bohužel ani na to se nemůžete spolehnout. Jsou známé případy, kdy ženám praskla voda pár hodin poté, co jim gynekolog řekl, že porod se ještě nechystá. Stejně tak jsou známé případy, kdy doktor řekl, že to bude každým dnem, protože se začala žena otevírat, a pak stejně přenášela.

porodPoslíčci neboli Braxton-hicksovy kontrakce

Braxton-hicksovy kontrakce (tzv. poslíčci) jsou stahy dělohy (kontrakce), které těhotné ženy mohou pociťovat v druhé půlce těhotenství, nejčastěji pak k jeho konci. Na rozdíl od porodních kontrakcí nejsou pravidelné, ale mohou být dost bolestivé. Poslíčce v podstatě signalizují, že se děloha připravuje k porodu. Ale nelze na ně spoléhat jako na jistý signál, že budete rodit. Některé ženy je nemají vůbec, některé je mají opakovaně. Bavíme se o nich v podstatě proto, že si je můžete splést s opravdovými porodními kontrakcemi, kterými porod začíná.

Poslíčci často odezní, pokud si dáte teplou sprchu nebo koupel.

Příznaky počínajícího porodu

Pravidelné kontrakce

Kontrakce jsou stahy (křeče, tupá bolest) v dolní polovině břicha, které trvají cca 20 - 30 sekund. Na rozdíl od poslíčků se porodní kontrakce objevují pravidelně. Někomu po 30 minutách, někomu po 20, ale klidně i po 15 minutách.

Pokud se začnou opakovat a narůstat na intenzitě, počítejte si délku intervalů. Když se interval mezi jednotlivými kontrakcemi zkrátí na 5 minut, je na čase vyrazit do porodnice. Pokud jste již rodila, doporučuje se vyrazit do porodnice již při kontrakcích po 10 minutách, protože druhý a další porod bývá rychlejší.

Odchod hlenové zátky

Odchod hlenové zátky je už opravdovým příznakem porodu. Pokud objevíte v kalhotkách krvavý nebo narůžovělý hlen, jedná se o signál, že lze porod očekávat v řádu dnů. Pokud si nejste jistá, že se jedná o hlenovou zátku, je lepší jej s sebou vzít do porodnice.

Odtok plodové vody

Těsně před porodem odteče plodová voda zhruba 20 - 30 % žen. Většině žen propíchnou plodovou vodu až v porodnici, aby došlo k urychlení průběhu porodu.

Plodová voda se podobá moči, je čirá a má žlutavou barvu. Poté, co odteče část plodové vody, klesne hlavička miminka níže do dolní části dělohy a uzátkuje ji. Poté odtéká jen po částech.

Po odtoku plodové vody je třeba vyrazit neprodleně do porodnice, protože by se otvorem v plodových blanách mohly dovnitř dostat choroboplodné zárodky, které by pak mohl vniknout miminku do úst a dýchacích cest. Po odtoku plodové vody musíte být pod neustálou kontrolou, aby mohli lékaři včas poznat nebezpečí infekce a učinit protiopatření.

K odtoku ale může dojít i jindy v průběhu těhotenství a i tehdy je třeba se neprodleně dostat do nemocnice.

Průjem či řídká stolice

Mnoho těhotných zaznamená, že bezprostředně před porodem mají průjem nebo řidší stolici. Je to důsledek toho, že stahující se děloha masíruje střeva.

Bolest zad (bederní páteře)

Některé ženy pociťují v počátcích porodu intezivní bolesti zad, zejména v bedrech.

Pohyby dítěte

Blížící porod Vám mohou signalizovat i nadměrné pohyby dítěte. Stejně tak je třeba vyrazit do nemocnice, když najednou necítíte pohyby vůbec ačkoliv se předtím objevovaly pravidelně. Miminko se obvykle pohybuje v 40minutových intervalech mezi spánkem a bděním.


Související články

Rh-faktor negativní a jeho vliv na těhotenství

Jak rozpoznat ovulaci?

Jak rozpoznat těhotenství?

Jak ovlivnit pohlaví dítěte před početím?

Jak vzniká vícečetné těhotenství

12 věcí, které Vám usnadní otěhotnění

Jak poznat mimoděložní těhotenství?

Mrkněte taky na...