ryby a mořské plody

Že jsou ryby zdravé a obsahují látky, které z jiných potravin nezískáme, víme už odmalička. Tím spíš by měly být součástí stravy těhotných žen a malých dětí pro svůj vysoký obsah kvalitních bílkovin a dalších živin a naopak nízký obsah nasycených tuků.

V tomto článku se dozvíte, které ryby a mořské plody jsou v těhotenství užitečné a které jsou naopak nebezpečné a proč.

Ryby a mořské plody jsou cenným zdrojem omega-3 esenciálních mastných kyselin, zejména kyseliny docosahexaenové (DHA), která je nezbytná pro správný růst a vývoj dětí, a to již od okamžiku početí. Některé studie prokázaly, že zvýšený příjem DHA v průběhu těhotenství pozitivně ovlivňuje vývoj zraku, poznávacích funkcí a pozornosti, dozrávání režimu spánku, motorický vývoj, vývoj řeči a imunitu u dětí. Dle jiných studií zvýšená konzumace omega-3 esenciálních mastných kyselin mírně zvyšuje porodní váhu dítěte a výrazně snižuje riziko předčasného porodu.

Mořské ryby a plody

Možná vás to překvapí, ale zdaleka ne všechny mořské ryby jsou v těhotenství zdravé, a některé z nich mohou dokonce ohrozit vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte.

Nebezpečné mořské ryby v těhotenství

Těhotné a kojící ženy a malé děti by se měly vyvarovat těchto ryb:

královská makrela (velký druh makrely vážící až 40 kg), candát, bolen, žralok, mečoun, štika, ryby čeledí malacanthidae (štíhlicovití), makaira a tetrapterus (plachetníci).

Doporučené mořské ryby v těhotenství

Naopak se doporučuje, aby jedly za týden 1 až 2 porce po 130 g ryb a plodů moře, které obsahují nízký obsah rtuti jako jsou:

konzervovaný tuňák, losos, treska, sleď, makrela, kapr, pstruh, sumec, hejk, sardinky, herinci, šproty, krevety, garnáti, ančovičky.

Menší ryby jsou zdravější

Možná si teď kladete otázku, proč velké makrely nejsou bezpečné a ty menší ano. Množství škodlivých látek v rybách závisí na tom, jak dlouho ryba žije, čím se živí a jak vysoko v potravním řetězci se nachází. Nejvyšší obsah methylrtuti v mase mají velké dravé ryby. Proto jsou menší makrely bezpečnější než ty obrovské.

Ze stejného důvodu je konzervovaný tuňák zdravější než steak z tuňáka, protože tuňákové konzervy se vyrábí z menších druhů tuňáka, zatímco steaky se obvykle dělají z větších druhů, které obsahují více rtuti, a proto by se neměli jíst víc než 1x týdně. Spolehnout se na to ale nelze, proto je bezpečnější tuňáka v jakékoliv podobě konzumovat maximálně jednou týdně.

Sladkovodní ryby

Pokud si rády dopřáváte ryby z českých řek a rybníků, doporučujeme si zjistit kontaminaci vod rtutí u Zemědělské vodohospodářské správy.

Pokud nejste sto si tyto informace zjistit, neměly byste takové ryby konzumovat častěji než jednou týdně, a zároveň v tomtéž týdnu nejíst už jiné ryby.

Kvůli pozitivnímu vlivu na vývoj plodu a dětí by těhotné ženy a děti měly zařazovat ryby a mořské plody do svého jídelníčku pravidelně.

Škodlivé látky v rybách

Problémem je obsah některých škodlivých látek, zejména methylrtuti a dioxinů, v rybách a mořských plodech.

Methylrtuť v rybách

Methylrtuť vzniká ve vodě z přirozeně se vyskytující rtuti působením určitého druhu bakterií. Z vody se pak methylrtuť dostává do těla ryb. Pojídání ryb a mořských plodů je hlavním zdrojem methylrtuti v lidském těle. Pro dospělého člověka není konzumace ryb a mořských plodů v běžném množství nebezpečná. Ovšem u nenarozených dětí a malých dětí může mít zvýšené množství methylrtuti v krevním oběhu za následek poruchy ve vývoji nervového systému a negativně ovlivnit růst dítěte. Riziko závisí na množství konzumovaných ryb a mořských plodů a na jejich druzích.

Dioxiny v rybách

Dioxiny jsou jedovaté látky, které mohou v těle matky narušit vývoj plodu. Navíc se jedná o silný karcinogen (rakovinotvornou látku). Zatímco množství methylrtuti v těle je možné snížit úpravou stravy za několik měsíců, odbourávání dioxinů, které se ukládají v tukových buňkách, může trvat mnoho let.

Rozbory jednotlivých druhů ryb zjistily nejvyšší hodnoty dioxinů u tučných ryb, a to zejména sleďů a lososů. Dle prohlášení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin ženy, které konzumují 2 porce těchto ryb týdně, pravděpodobně nepřekročí tolerovanou hranici dioxinů. Výjimkou jsou divoce žijící sledi a lososi z Baltského moře, u kterých je kontaminace dioxiny několikanásobně vyšší než u ryb z jiných moří nebo umělých chovů, a jejichž konzumace by měla být z tohoto důvodu omezena.

 

Zdroje:

www.maminkam.cz

www.chpr.szu.cz

www.epa.gov

www.wikipedia.org


Další zajímavé články:

Jak snížit bolest při porodu?

Rh-faktor negativní a jeho vliv na těhotenství

Jak rozpoznat ovulaci?

Jak rozpoznat těhotenství?

Jak ovlivnit pohlaví dítěte před početím?

Jak vzniká vícečetné těhotenství

12 věcí, které Vám usnadní otěhotnění

Jak poznat mimoděložní těhotenství?

Mrkněte taky na...