Vícečetná těhotenství jsou v poslední době stále častější, a to zejména v souvislosti s umělým oplodněním.

V závislosti na průběhu vzniku a vývoje dvojčat je určeno pohlaví, podoba i zdravotní stav dvojčat. Důvodů a způsobů vzniku vícečetných těhotenství je několik. V následujícím článku se dozvíte proč a jak dochází k početí dvojčat.

 

Počet dvojčetných těhotenství v porovnání s běžnějšími jednočetnými je udáván poměrem 1:80, čili z 80 porodů je jeden dvojčetný, jak uvádí server
http://www.zenska-neplodnost.cz/.

Dvojčata navíc mohou být buď jednovaječná nebo dvojvaječná.
Faktorů, které ovlivňují výskyt dvojvaječných dvojčat je více, patří mezi ně rasa, věk a počet předešlých těhotenství.  Oproti tomu počet porodů jednovaječných dvojčat je poměrně stálý a na 250 porodů připadá jeden takový. Tento jev je dáván do souvislosti i s hormonální léčbou nepravidelného cyklu a s umělým oplodněním. Výskyt dvouvaječných a vícevaječných těhotenství je také ovlivněn dědičně.

Jednovaječná dvojčata
Jednovaječná dvojčata se vyvíjejí z jednoho vajíčka a jediné spermie, kdy se zárodek v časné fázi embryonálního období rozdělí na dvě embrya. Taková dvojčata jsou stejného pohlaví, mají společnou placentu a stejný dědičný základ. Mají tedy i stejnou krevní skupinu, identickou konstituci těla a lze jim bez jakýchkoliv imunologických problémů vzájemně jednomu od druhého transplantovat orgány.

Dvojvaječná dvojčata
Dvojvaječná dvojčata vznikají uvolněním dvou vajíček, která pocházejí z jednoho nebo dvou různých folikulů. Každé vajíčko je pak oplozeno jednou spermií. Tato dvojvaječná dvojčata se vyvíjejí snáze než dvojčata jednovaječná, protože každé z nich má vlastní placentu. Každý plod vzniká z jiného vajíčka a spermie, proto si plody nemusí být podobné a mohou být i rozdílného pohlaví.

Trojčata
Trojčata se rodí přibližně jednou na 6400 porodů. Mohou být oplodněna tři vajíčka nebo se jeden zárodek může rozdělit na tři části. Dále mohou být oplodněna dvě vajíčka, z nichž jedno se rozdělí na dvě části.

Čtyři a více
Porod čtyřčat je ještě vzácnější (cca 1 na 512 000 porodů). Na vzniku čtyř plodů se mohou podílet různé kombinace obou principů vzniku vícečetných těhotenství.
Možný je i porod paterčat s pravděpodobností 1 ku 40 milionům.

Poloha dvojčat rozhoduje o porodu
Poloha plodu v děloze je určena vztahem podélné osy plodu k podélné ose dělohy. Pokud jsou obě osy shodné, jde o polohu podélnou. Dvojčata jsou v děloze uložena ve většině případů v poloze podélné hlavičkou, u třetiny žen je jeden plod hlavičkou a druhý koncem pánevním.

Jednovaječná i dvojvaječná dvojčata může žena porodit spontánně. Ve zbývajících případech je jeden plod v poloze podélné a druhý v poloze příčné. Minimum dvojčat je uloženo tak, že jsou oba plody v poloze příčné. Tyto varianty jsou ukončovány císařským řezem.

Související články:

Jak ovlivnit pohlaví dítěte před početím?

12 věcí, které Vám usnadní otěhotnění

Jak poznat mimoděložní těhotenství?

Mrkněte taky na...