Mimoděložní těhotenství je strašákem každé těhotné ženy. Navíc je stále častější, protože v současné době představuje až dvě procenta z celkového počtu těhotenství. Riziko při mimoděložním těhotenství je tak vysoké, že pokud není včas zjištěno a ošetřeno lékařem, může vést k ohrožení života.

V následujícím článku se dozvíte, jaké jsou příznaky mimoděložního těhotenství, a jak v takovém případě postupovat.

"Bohužel je nutno říci, že podle některých zpráv dochází k výskytům mimoděložního těhotenství stále častěji. Naštěstí má současná medicína k dispozici řadu moderních možností, jak mimoděložní těhotenství zjistit. Vzhledem k tomu, že gynekologové mají k dispozici řadu moderních diagnostických postupů, bývá naštěstí mimoděložní těhotenství včas odhaleno," komentuje situaci gynekoložka Taťána Hanáková.

Proč dochází k mimoděložnímu těhotenství

O normálním a zdravém těhotenství mluvíme, dojde-li ke splynutí vajíčka a spermie ve vejcovodu. Oplodněné vajíčko následně putuje vejcovodem a uhnízdí se v dutině děložní ve sliznici. Naopak o mimoděložním těhotenství, odborně nazvaném Gravidita extrauterina, mluvíme v momentě, kdy k uhnízdění vajíčka dojde ještě předtím, než doputuje do dělohy.

"Mimoděložní těhotenství je stav, kdy se oplodněné vajíčko usadí mimo dutinu děložní, nejčastěji ve vejcovodu (95 %), méně často na vaječníku (3 %), v dutině břišní (1,5 %), výjimečně jinde. Tyto lokalizace neumožňují vývoj plodového vejce a naopak jsou uhnízděným plodovým vejcem poškozeny," vysvětluje MUDr. Vít Mairich z gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice v Jablonci nad Nisou.

Nejčastější výskyt mimoděložního těhotenství:

  • při prvním těhotenství
  • u žen, které prodělaly opakované záněty vejcovodů

Zvýšené riziko mimoděložního těhotenství:

  • v případě užívání hormonální antikoncepce obsahující pouze progesteron
  • při selhání zavedeného nitroděložního tělíska
  • při endometrióze
  • po předchozích operacích na vejcovodech
  • při umělém oplodnění.

Proč je mimoděložní těhotenství tak nebezpečné?

Pro správný vývoj zárodku jsou optimální podmínky pouze v děloze. Mimo dělohu se plod nemá možnost správně vyvíjet, zejména díky nedostatku výživy. Často tedy těhotenství samo odumírá a bývá samovolně vypuzeno z těla. Tento stav obvykle žena ani nezaregistruje. Problémy ale může způsobit, pokud se zárodek např. ve vejcovodu dále vyvíjí a roste.

Vejcovod je pouze 0,5 cm tlustý, tudíž velmi brzy může být plod mnohem větší než tloušťka vejcovodu. např. 4 týdny po oplodnění vajíčka, může být zárodek velký cca 2 cm v průměru. Zárodek tedy začne prorůstat skrz vejcovod, naruší okolní krevní cévy, což způsobí krvácení. V nejhorším případě může vejcovod až prasknout. Krev se poté vylije do dutiny břišní a velmi rychle může nastat otrava krve

Průběh mimoděložního těhotenství

Rozpoznat prvotní příznaky mimoděložního těhotenství bývá velmi těžké, protože se podobají běžnému těhotenství. Rostoucí vajíčko může způsobit porušení stěny vejcovodu, poté dochází ke krvácení do dutiny břišní, což bývá provázeno nevolnostmi, slabostí, pocity na omdlení a může vést ke ztrátě vědomí.

Příznaky mimoděložního těhotenství:

  • vynechání menstruace
  • ostrá bolest vystřelující do ramene
  • velmi silné, až křečovité bolesti v podbřišku

"Ve většině případů, pokud nedojde k samovolnému vypuzení vajíčka z vejcovodu a jeho následnému vstřebání, patří mimoděložní těhotenství k velmi závažným stavům. V takovém případě totiž nakonec dojde k prasknutí vaječníku. V každém případě je však uvolňování vajíčka provázeno úpornými bolestmi. Riziko při mimoděložním těhotenství je tak vysoké, že pokud není včas zjištěno a ošetřeno lékařem, může vést k ohrožení života," upozorňuje MUDr. Taťána Hanáková.

Jen velmi vzácně se vajíčko stále vyvíjí a roste. Přibližně pět až sedm týdnů po vynechání menstruace praskne stěna vejcovodu a vzniklou dírou se vajíčko dostane do břišní dutiny, kde dochází k nebezpečnému krvácení. Žena náhle pocítí prudkou, stupňující se bolest v celém podbřišku, začne jí klesat tlak a pulz, pokožka bledne, končetiny jsou studené. Rozvíjí se tzv. hemoragický šok.

Nejdůležitější je včasné odhalení

Jakmile žena zjistí, že má pozitivní těhotenský test, měla by navštívit svého gynekologa, který by měl pomocí ultrazvuku těhotenství potvrdit a zkontrolovat, zda je vajíčko usazeno správně v děloze. Současně by měl lékař odebrat i krev na hladinu hormonu HCG - u mimoděložního těhotenství bývá hladina hormónu nižší než u normálního těhotenství.

Pokud máte důkladného lékaře, zkontroluje i stav vejcovodů a vaječníků - vždy je možnost, i když málo pravděpodobná, že mohlo dojít k vícečetnému těhotenství a přestože jedno vajíčko je uhnízděné v děloze, může být další uhnízděné jinde. Navíc, někdy může jít o tzv. falešné těhotenství, kdy se k mimoděložnímu těhotenství utvoří i váček v děloze, který připomíná uchycené vajíčko, ale ve skutečnosti je to pouze prázdná dutinka.

Když lékař objeví na ultrazvuju mimoděložní těhotenství, obvykle vás okamžitě odešle do nemocnice na tzv. laparoskopii. Při této malé operaci vám bude toto patologické těhotenství ukončeno. Bohužel často dochází současně i k odstranění poškozeného vejcovodu.

Pokud je mimoděložní těhotenství odhaleno pozdě - tedy až např. po prasknutí vejcovodu. Je nutné pro masivní krvácení do břišní dutiny udělat kompletní revizi dutiny břišní a to lze jen při velké operaci. Nejdůležitější je, aby  tato operace byla udělána okamžitě - jinak následky masivního krvácení do dutiny břišní mohou být smrtelné.

V poslední době je zaznamenán nárůst tohoto patologického těhotenství. Je to především způsobené stále vyšším nárůstem umělého oplodnění a také díky životnímu stylu. Ženy si navíc často neuvědomují, jaké důsledky mohou mít časté zánětlivé onemocnění ženských orgánů a hlavně podcenění jejich úplného vyléčení.

Na počátku každého těhotenství by měla žena podstoupit gynekologické vyšetření. Lékař může fyzikálním vyšetřením břicha nebo ultrazvukem určit, o jaké těhotenství se jedná. V případě, že se potvrdí výskyt mimoděložního těhotenství, přichází na řadu chirurgický zákrok, většinou pomocí laparoskopie, při které se plodové vejce odstraní. Jestliže došlo k prasknutí vejcovodu, může být odstraněn, někdy spolu s vaječníkem.

"Podle údajů v literatuře čtyřicet procent pacientek po tomto onemocnění neotěhotní. Ze zbývajících šedesáti procent, které přijdou znovu do jiného stavu, se u dvanácti procent opakovaně objevuje ektopická gravidita, u patnácti až dvaceti procent se vyskytuje spontánní potrat. Naší současnou snahou je zachytit toto onemocnění co nejdříve, aby se podařilo v léčbě pokračovat co nejkonzervativněji," říká gynekoložka MUDr. Taťána Hanáková.

Související články:

Jak rozpoznat ovulaci?

Jak ovlivnit pohlaví dítěte před početím?

Jak vzniká vícečetné těhotenství

12 věcí, které Vám usnadní otěhotnění

Mrkněte taky na...