Abyste rozpoznala své plodné a neplodné dny, je třeba porozumět signálům, které vysílá vaše tělo. Když se naučíte rozpoznávat tyto signály, můžete zvýšit šanci na početí díky určení vašich nejplodnějších dnů.

Tyto signály Vám mohou dokonce prozradit, zda jste těhotná, a můžete je použít i jako formu antikoncepce.

Během menstruačního cyklu hormony ve vašem těle způsobují různé změny. Od krvácení v období menstruace po změny obsahu vody ve slinách. Z těchto změn jsou nejdůležitější změny ve Vašem děložním hlenu a bazální tělesné teplotě (BTT).

V tomto článku se dozvíte jak rozpoznat plodný děložní hlen, jak podle bazální tělesné teploty a dalších příznaků poznat, že Vám začala ovulace.

1. Děložní hlen

Slabý výtok, který se objevuje v určité dny cyklu, je vypouštěn ze stěn děložního hrdla a vagíny. Druh hlenu vypouštěného hrdlem závisí na množství estrogenu a progesteronu ve vašem těle. Těsně před ovulací, když je hladina estrogenu vysoká, je vyměšováno hodně čistého vodnatého a elastického hlenu. Tento je nejplodnější formou hlenu. Po ovulaci, když se zvedá hladina progesteronu, se hlen stává hustším a potom mizí.

Děložní hlen se během vašeho cyklu neustále mění. Po menstruaci obvykle přicházejí dny, kdy máte suchou vagínu a máte velmi slabý výtok. Jak se přibližuje ovulace, vaše vagína a vulva jsou vlhčí. Hlen vypouštěný z vagíny nabírá na objemu a stává se čistším a elastičtějším, až je jako bílek. Tento plodný hlen poskytuje výživné zásadité prostředí pro spermie av jinak kyselém prostředí vagíny a podporuje jejich rychlý průchod k vajíčku v jednom z vejcovodů. Poslední den, kdy vylučujete plodný hlen, se nazývá plodný den. Během těch dvou až tří dnů, kdy máte čistý a elastický hlen jste nejplodnější. Po plodném dnu se na den, dva objevuje matný, neprůsvitný hlen a čistý a elastický vzhled hlenu se vytrácí s klesající hladinou estrogenu.

Faktory ovlivňující děložní hlen

Některé faktory mohou vzhled hlenu maskovat, například den po styku si můžete všimnou bílého nebo čistého výtoku. Je to zkapalněné sperma, které může být lehce za poševní hlen zaměněno. Tělesné sekrece také ovlivňuje spousta léků a děložní hlen není výjimkou. Vliv léků je u každé ženy jiný. Například antihistaminika, antidepresiva, atropin a dicylomin, progestageny, tamofixen, cytostatické léky, lomiphene, danazol a cimetidine mohou omezit množství a nebo zhustit děložní hlen, zatímco acetylcystein a některé jiné léky používané k čištění plic, ampicilin, estrogeny, guaifenesin a jodid draselný a cholinergní léky mohou omezit množství a zředit děložní hlen.

Zaznamenávání vlastností děložního hlenu

Abyste se lépe vyznala v charakteristice svého hlenu, zapisujte si jeho vlastnosti do tabulky. V tabulce se vždy počítá první den menstruace jako den jedna. Zapisujte si co nejvíce detailů, i různé činnosti a onemocnění, které by mohly Váš děložní hlen ovlivnit.

2. Pozice a tvar děložního hrdla

Pokud nejste schopna zaznamenat žádnou sekreci hlenu, zkusis si sama nahmatat děložní hrdlo. Ucítíte nejen hlen, ale i uložení hrdla a velikost ústí. S blížící se ovulací se děložní hrdlo změkčuje a je kluzké po hlenu. Děložní ústí se otvíra asi na velikost špičky malíčku. Na začátku menstruačního cyklu po ovulaci je hrdlo sušší a pevnější a ústí je uzavřeno.

K prozkoumání děložního hrdla si vyberte pohodlnou polohu. Mějte umyté ruce a ostříhané a čisté nehty. Ukazováčkem nebo ukazováčkem a prostředníčkem si jemně nahmatejnte vršek vagíny. Zapište si svůj nález do tabulky plodnosti. Může Vám trvat několik měsíců, než budete schopna porozumět změnám ve svém těle, takže trpělivost a nevzdávejte to.

3. Bázální tělesné teplota (BTT)

TeplomerNormální tělesná teplota člověka je v průměru kolem 37 C, ale mění se během dne a především následkem cvičení. Ženská tělesná teplota se mění také vlivem hormonálních změn v průběhu měsíce, a proto Vám poskytne důležité informace o plodnosti. Bazální tělesná teplota označuje stálou nebo nejnižší teplotu.

Během běžného 28denního cyklu s ovulací kolem 14. dne, má BTT dvě fáze. V první fázi, během menstruace a v době do ovulace je BTT na své nejnižší hodnotě. Brzy po ovulaci BTT vzroste nejméně o 0,2 C a zůstane vyšší až do začátku menstruace, to je druhá poovulační fáze. Vzrůst teploty signalizuje tedy začátek ovulace.

Teplotu je nejlepší si měřit ráno po nejdelším spánku než vylezete z postele.

Stres, úzkost, nemoc nebo infekce mohou mít také vliv na zvýšení vaší BTT, proto si poznamenávejte do tabulky plodnosti i tyto okolnosti.

Jak si měřit bazální tělesnou teplotu (BTT)

Abyste si mohla přesně změřit BTT, kupte si skleněný teploměr, který má stupnici dělenou po desetinách stupně. Můžete také použít nerozbitný digitální teploměr.

Teplotu si můžete měřit v ústech, ve vagíně nebo v konečníku. Měřte si ji ale pořád na stejném místě, protože BTT je na každém místě rozdílná.

Pokud používáte skleněný teploměr, měřte si ji 5 minut. Je-li rtuť mezi dvěma hodnotami, zapište si vždy tu nižší. Měření digitálním teploměrem trvá asi minutu.

4. Další znaky plodnosti

I když je děložní hlen nejdůležitějším znakem plodnosti, můžete se naučit rozpoznávat i další změny svého těla, které Vám pomohou v určení plodných dnů.

Mezi další znaky plodnosti patří:

  • ostrá nebo tupá bolest na jedné straně podbřišku
  • mírné krvácení
  • citlivější nebo zvětšená prsa

Moderní způsoby určení ovulace

Nabízí se několik prostředků kombinujících přirozené tělesné signály plodnosti s moderními přístroji k předvídání nejplodnějšího období. Poskytují sice přesné údaje, ale mohou být poměrně drahé a jejich použití může být komplikované, pokud máte nepravidelný cyklus.

1. Ovulační testy

Ovulační testy jsou založeny na testování moči, ve které se objevuje nárůst luteinizačního hormonu (LH), který spouští ovulaci. Jsou obvykle velmi přesné, pokud je test proveden v pravou chvíli, ale stále si musíte vést záznamy o menstruaci, abyste byla schopna určit, kdy je třeba se testovat na nárůst LH.

Typický test obsahuje 5 proužků na testování moči, které je potřeba použít postupně ve dnech okolo ovulace. Pokud máte pravidelný cyklus, můžete začít s testováním asi 17 dní před začátkem očekávané menstruace. Pokud ale máte nepravidelný cyklus, můžete snadno minout svých 5 plodných dní.

1 ks ovulačního testu se dá koupit na internetu už od 15 Kč, ale lepší bude koupit si větší balení např. na Lekarna.cz pořídíte 5 ks za 191 Kč.

2. Určení plodných dnů ze slin pomocí malého mikroskopu

tester plodnostiTento test je založen na pozorování krystalických změn slin. Způsob provádění testu je velmi jednoduchý, stačí jen každé ráno nanést na sklíčko mikroskopu malé množství slin a po zaschnutí se podívat přes mikroskop na výsledek.

Pokud se objeví struktura podobná kapradině, máte plodný den, pokud bublinky, máte neplodný den. Osobně jsem si tento mikroskop koupila na stránce Miniboss.cz za 289 Kč, a zatím jsem z něj nadšená! I samotný přístup tohoto online obchodu mě velmi potěšil a po zaplacení jsem měla lady fertility tester doma do 2 dnů.

Menstruační kalendář

Můžete také zkusit vypočítat si svoje plodné dny online. Nemusí být stoprocentně přesný, ale za pokus nic nedáte.

Zdroj:

Trewinnard, K.: Jak přirozeně otěhotnět, Computer Press, 2006


Líbil se Vám článek?

Pokud se Vám tato stránka nebo celý webík líbí a chcete pomoct s financováním jeho provozu, stačí, když pošlete odkaz na tento článek svým kamarádům.

Související články:

Jak rozpoznat těhotenství?

Jak ovlivnit pohlaví dítěte před početím?

Jak vzniká vícečetné těhotenství

12 věcí, které Vám usnadní otěhotnění

Jak poznat mimoděložní těhotenství?

Mrkněte taky na...