To co jíte a děláte před otěhotněním a v průběhu těhotenství má velký vliv nejen na to, zda se dítě narodí zdravé, ale i na jeho budoucí život. Proto je ve Vašem zájmu zjistit, že jste těhotná co nejdříve. Včasné rozpoznání těhotenství je pak nezbytné, protože prvních deset týdnů v životě embrya je klíčových.

V době kdy ženě vynechá menstruace, se již začíná tvořit nervový systém embrya. Velmi brzy se vyvíjí také oběh embrya a ve třetím týdnu života je vyvinut jednoduchý systém čerpání krve. Tak to pokračuje až do 10. týdne těhotenství, kdy již má díte ruce s prsty a nohy s palci. Všechny hlavní vnitřní orgány jsou zformovány a jsou rozeznatelné vnější pohlavní orgány.

Příznaky počátečního těhotenství

Prvním a nejspolehlivějším příznakem toho, že je žena těhotená je, že jí vynechá menstruace nebo je velmi slabá. Avšak je důležité si zapamatovat, že menstruace může vynechat i z jiných důvodů, jako je např. stres. Na druhou stranu se v počátcích těhotenství může objevit i neškodné krvácení.

Už týden po početí můžete pociťovat častější potřebu močení než obvykle. Častá potřeba močení je způsobena měnící se hladinou hormonů a později tlakem zvětšující se dělohy na močový měchýř.

Můžete se také cítit opuchlá v oblasti zadečku, což je způsobeno zadržováním vody.

Mohou se Vám zvětšit prsa, stát se citlivějšími a mohou Vás pálit. V době těhotenství se zvýrazní žilky v okolí prsou a bradavky ztmavnou.

Takzvaná ranní nevolnost je běžnou známkou těhotenství, ale může vám být nevolno nebo můžete mít hlad kdykoliv přes den nebo v noci. Je to pravděpodobně způsobeno zvyšující se hladinou pregesteronu  a hormonu HCG. Take můžete mít chuť na neobvyklá jídla jako např. ústřice, nakládané okurky nebo celer. Toto mohou být známky těhotenství. V počátcích těhotenství také můžete najednou cítit potřebu vynechat pití kávy, čaje nebo červeného vína. Zvyšující se hladina progesteronu může také způsobit neobvyklou únavu a změnu stolice, která se dostaví buď ve formě průjmu nebo zácpy.

Brzy po početí se v ústech může objevit zvláštní kovová chuť, která ovšem později ustoupí.

Těhotenské testy

Pokud Vám vynechala menstruace a pozorujete jeden nebo více z výše zmíněných příznaků, existuje spousta testů, které mohou rané těhotenství potvrdit. Přestože se tyto testy liší v přesnosti, většina z nich se velmi citlivá a zaznamenává malé množství HCG už před tím, než vám vynechá menstruace. Ostatní testy dají výsledek asi jeden nebo dva týdny poté, co vám vynechala menstruace (tři až čtyři týdny po početí).

Testy moči

Tyto testy pracují na principu, že v moči těhotné ženy je přítomen HCG. Většina těchto testů obsahuje protilátky k HCG, které jsou chemicky upraveny tak, že se výsledek projeví změnou barvy. Pokud je v moči přítomen HCG, naváže se na protilátky citlivé na HCG a způsobí změnu barvy.

Testy moči se mohou provádět u lékaře, v lékárnách nebo doma. Jejich spolehlivost vzrůstá s časem. Například většina má 90% spolehlivost 10 až 14 dní po vynechané menstruaci. Některé testy jsou ještě citlivější a mohou odhalit těhotenství ještě dříve. Protože moč je nejkoncentrovanější ráno, je nejlepší testova první ranní moč. Pokud pracujete na směny nebo jste v noci vyrušena, testujte vždy moč po hlavním spaní.

Krevní testy

Krevní testy jsou prováděny lékařem. Tyto testy mohou odhalit malé množství HCG v mateřské krvi již 8 až 10 dní po početí. Krevní testy se obvykle provádějí jen pokud testy moči nedaly definitivní výsledek. Krev lze také testovat v případě, že je nutno odhalit těhotenství, například v případě, kdy se může jednat o mimoděložní těhotenství. Berte v úvahu, že hladina HCG klesá postupně i po potratu nebo umělém přerušení těhotenství a může způsobit klamný výsledek.

Pozitivní výsledek testu moči nebo krve je téměř vždy správný. Občas se však objeví negativní výsledky, i když jste těhotná. Je to obvykle proto, že test byl proveden příliš brzy nebo proto, že moč byla velmi zředěna. Pokud si myslíte, že jste počala dítě, ale test dává negativní výsledek, konzultujte to s lékařem a mezitím dodržujte životosprávu.

Vnitřní vyšetření

Zvýšený tok krve v počátečním těhotenství brzy způsobí, že se děloha zvětšuje a vagína a pochva ztmavnou. Tyto znaky těhotenství může lékař odhalit až šest až osm týdnů po vynechané menstruaci, ale krevní testy nebo testy moči obvykle potvrdí těhotenství dříve.

Zdroj:
Trewinnard, K.: Jak přirozeně otěhotnět, Computer Press, Brno, 2006

Související články:

Jak rozpoznat ovulaci?

Jak ovlivnit pohlaví dítěte před početím?

Jak vzniká vícečetné těhotenství

12 věcí, které Vám usnadní otěhotnění

Jak poznat mimoděložní těhotenství?

Mrkněte taky na...