Pokaždé, když jdete do potravin, tak čtete složení výrobků na obalech a luštíte, co všechno obsahují a co znamenají záhadné názvy? Představujeme vám krátký souhrn toho, co byste v potravinách najít nechtěli a co škodí Vašemu zdraví a zdraví Vašich dětí.

 

"Éčka" - přídatné látky - aditiva

"E" v číselném kódu, který označuje určitou látku, je označení Evropy, protože číselné kódy vycházejí
z evropské legislativy.

Tyto přídatné látky (aditiva) jsou do potravin přidávány proto, aby dobrůtky více chutnaly, také se nám více líbily na pohled nebo zkrátka aby déle vydržely. Jejich přidáváním do potravin se potravinářská výroba zlevňuje, protože "éčka" nahrazují jiné přírodní suroviny.

Éčka můžeme rozdělit do několika skupin: bezpečná, nevhodná a nebezpečná. Mezi bezpečná éčka patří ty látky, které se získavají z přírodních zdrojů, do potravin se přidávají, ale nepůsobí nijak škodlivě (např. kyselina jablečná). Dále sem patří synteticky vyrobená éčka, jejichž chemické složení je identické jako
u přírodních látek, jen byly vyrobeny synteticky. Mezi nevhodná éčka patří látky, které se získávají např.
z ropy a mohou způsobovat problémy u malých dětí nebo alergiků. Nebezpečná éčka jsou látky, u kterých byly prokázány karcinogenní vlivy nebo jiné nežádoucí účinky. Sem patří i mnohá barviva, která hojně nacházíme
v takzvaných dětských potravinách.

Nebezpečná éčka

Sledujte pečlivě složení výrobků, cukrovinek nebo dětských pitíček. Jejich lákavá barva je většinou dána přítomností některého z barviv. Barviva jsou označována číselnou stupnicí od E100 do E182. Mezi nejhorší patří košenila E120 a amarant E123 (nezaměňovat s rostlinou amaranth). Zde najdete seznam škodlivých barviv.

Konzervanty najdeme v mnoha výrobcích, prodlužují totiž jejich trvanlivost. Mějte se na pozoru před kyselinou benzoovou E210 (sirupy) nebo dusitanem sodným E250 (šunky).

Potraviny bez éček

Chcete-li sobě a svým blízkým nabídnou kvalitní potraviny bez éček, nezbude Vám, než pozorně číst složení potravin a k výrobě vlastních domácích si kupovat nezávadné suroviny. Po inspiraci Vám nabízíme recept na domácí chleba bez éček a pro slavnostní příležitosti recept na dort bez éček. Dobrou chuť!

Mrkněte taky na...