V raném stádiu vývoje dítěte, tedy zhruba v 1. měsíci těhotenství, jsou jeho zárodečné buňky velmi citlivé na činitele, které mohou být příčinou některých anomálií.

Jakmile si tato nebezpečí uvědomíte, můžete je odstranit nebo snížit.

V tomto článku se dozvíte, co byste neměla dělat v těhotenství, pokud chcete předejít možnému poškození plodu, potratu nebo jiným nezvratným následcích na zdraví svého dítěte.

Zjistíte proč byste v těhotenství neměla pít alkohol, bylinkové čaje, dokonce aloe vera, a další věci, na které je potřeba si dávat pozor, jako jsou různé léky, chemické látky, kouření, létání v letadle atd.

Pokud víte o dalších věcech, které škodí těhotným ženám, podělte se o ně s ostatními čtenářkami tím, že přidáte komentář k tomuto článku.

 

 

Pro vaše nenarozené dítě představují nebezpečí zejména:

1. Různé druhy záření.
Nebezpečné je hlavně radioaktivní a ultrafialové záření. Vystavení právě oplodněného vajíčka rentgenovému záření může způsobit poškození vyvíjejícího se plodu, narušit vývoj jeho orgánů nebo mohou vést k vrozeným vadám. U dětí a dospělých pak může záření způsobit náchylnost k infekcím nebo vést k rakovinám, jako je například leukémie.

Pokud jste tedy těhotná, a dojde u Vás k úrazu, který běžně vyžaduje rentgen, neměla byste používat rentgen, ale ultrazvuk. Sedm hodin v letadle má účinky jako rentgen hrudníku, proto pokud můžete, vyhněte se v raném stádiu těhotenství létání letadlem.

2. Horko.
V těhotenství byste měla omezit vystavování se horku např. v sauně. Vystavování se horku v raném těhotenství může zvýšit riziko vrozených vad, jako je např. zadní rozštěp páteře, ale toto riziko je velmi malé.

3. Chemikálie.
Vystavování se toxickým chemikáliím v těhotenství může vést k potratu nebo vrozeným vadám. Organická rozpouštědla mohou mít nebezpečný vliv na ženský reprodukční systém. Například toluen a metylenchlorid můžou způsobit potrat, tetrachloretylen a benzen, který se používá při barvení, a nachází se v bezolovnatém benzínu, mohou poškodit nenarozené dítě. Dioxiny, které se používají při bělené chlorem, při výrobě toaletního papíru, čajových sáčků, menstruačních vložek a plen mohou ve větším množství ohrožovat vaše těhotenství.

4. Těžké kovy.
Olovo, rtuť a kadmium mohou mít škodlivý vliv na ženskou plodnost. Rtuť se používá v amalgámu, ze kterého se vyrábějí plomby. Pokud tedy potřebujete opravit zuby v raném stádiu těhotenství, požádejte svého zubaře, aby použil směs neobsahující rtuť. Rtuť může způsobit vrozené vady a vady mozku u nenarozeného dítěte. Některé přípravky proti plevelu a postřiky na úrodu obsahují příměsi rtuti a jejich používání v těhotenství může vést k vrozeným vadám.
Hlavním zdrojem kadmia jsou cigarety, proto byste se měla v těhotenství i pokud chcete otěhotnět vyhýbat cigaretovému kouři. Selen je pro plodnost sice velmi důležitý, ale příliš velké dávky selenu mohou být toxické a mohou i poškodit vyvíjející se plod. Dalším kovem, který může způsobit vrozené vady je hliník. Hlavní zdroje hliníku jsou v nádobí,  vprostředcích proti spékání v sušeném mléce a v antacidech používaných na léčbu trávicích potíží.

5. Kočky a syrové maso
Kočky ve vaší blízkosti i konzumace syrového masa zvyšují riziko, že se nakazíte toxoplazmózou.


6. Alkohol
Veškerý alkohol, který matka vypije v těhotenství, se přes placentu dostane k dítěti. Stejně jako matka, tak i díteě se může zbavit alkoholu jen tím, že bude rozštěpen enzymy v játrech. Bohužel, plod nemá játra až do věku 8 týdnů a i potom jsou velmi nevyvinutá a neschopná dokonalé přeměny alkoholu.

Matky, které pijí silně alkohol v těhotenství jsou náchylné k tomu, že porodí dítě s mnoha vážnými zdravotními problémy, kterým se říká fetální alkoholický syndrom (FAS).

Proto je rozumné v těhotenství lihoviny vynechat a omezit přísun alkoholu na maximálně jednu jednotku denně.

7. Kouření
Žena, která kouří ubírá svému nenarozenému dítěti kyslík a důležité živiny a to zabraňuje dítěti dostatečně růst. Děti narozené kuřačkám jsou v průměru čtvrt kila pod váhou a mohou být více náchylné k infekcím při narození.


8. Klíšťata.
Klíšťat mohou být infikovaná lymskou boreliózou. Její následky pro plod jsou zatím neznámé. Každopádně pokud objevíte na svém těle v průběhu těhotenství klíště, informujte o tom svého lékaře.


9. Styk s nemocnými lidmi.
I obyčejná chřipka může ohrozit plod ve vašem těle. Styk s nemocným zarděnkami může dokonci způsobit malformace plodu.

10. Různé léky.
Pokud je třeba během těhotenství požívat jakékoliv léky, konzultujte je s Vaším gynekologem. Některé léky mohou mít neblahý vliv na Vaše těhotenství či dokonce způsobit potrat.

11. Drogy.
Všechny drogy jsou pro tělo cízí chemikálie, které mohou být nebezpečné pro plodnost nebo vývoj nenarozeného dítěte. Dokonce i kofein ve velkých dávkách může ovlivnit vaši plodnost. 

12. Byliny.

Dosud není zcela jasné, jak dalece mohou zárodek či plod poškodit některé látky obsažené v bylinkách. Proto lékaři doporučují, aby těhotné ženy byly při jejich užívání velmi opatrné.
Čaje z jednotlivých bylin by neměly pít dlouhodobě, ale měly by je střídat a měly by dodržovat doporučené dávkování. Obecně platí, že by se měly vystříhat rostlin, které ovlivňují činnost svaloviny dělohy a které způsobují překrvení orgánů pánve, a neměly by pít ani ty, které mají silné projímavé účinky. Seznam bylinek, kterým byste se měly vyhýbat v těhotenství.


Související články:

Jak rozpoznat ovulaci?

Jak rozpoznat těhotenství?

Jak ovlivnit pohlaví dítěte před početím?

Jak vzniká vícečetné těhotenství

12 věcí, které Vám usnadní otěhotnění

Jak poznat mimoděložní těhotenství?

Mrkněte taky na...