Jako každý milující rodič se o své dítě bojíme a to platí mnohonásobně tolik, když víme, že je nemocné. Určitě jste slyšeli o páté a šesté nemoci. Víte, jak se pátá nemoc projevuje a jak se léčí? Je dítě s pátou nemocí infekční? Na tyto otázky Vám v tomto článku odpovíme.

 

Co způsobuje pátou nemoc a kdo se může nakazit?

Pátou nemoc způsobuje vir označen Parvovirus B 19. Tato infekce je přenášena vzduchem od nakažené či nemocné osoby virem Parvovirus B 19.

Postihuje především děti předškolního či raného školního věku, avšak bát se můžou i dospělí. Nikdo nevylučuje, že by se dospělí nemohl tímto virem nakazit!

Projevy páté nemoci

U páté nemoci nečekejte žádné varování předem. Tato nemoc se obvykle projeví nejprve vyrážkou zpravidla kolem nosu a na tvářích. Kolem pusy se vyrážka neprojeví. Dlouho na sebe nenechají čekat červenofialové skvrny na hýždích a končetinách. Na ploskách nožiček a dlaních se vyrážka neprojeví. Tato velmi nepříjemná vyrážka potrápí pacienta po dobu 6-10 dní, možná i déle. Pak začne postupně ustupovat.

Kromě vyrážky mohou starší děti a dospělé postihnout i náznaky chřipky (rýma, bolest kloubů a svalů), nikoli však teplota. Lehce zvýšenou teplotu mohou pocítit jen velmi citlivý pacienti.

U lehčího průběhu páté nemoci může nemoc proběhnout "jen" jako chřipka, tzn. že se vyrážka nemusí ani projevit.

Dobrá zpráva! Pokud pátou nemoc proděláte, již nikdy ji nemůžete dostat znovu. Po prodělání máte trvalou imunitu.

Před touto nemocí by si měly dávat obrovský pozor těhotné ženy! Virus způsobující pátou nemoc se přenáší pomocí placenty na plod, kde způsobí útlum krvetvorby. Následky toho můžou být fatální!

Lze očkovat proti páté nemoci?

Proti páté nemoci se neočkuje.

Léčba páté nemoci

Tuto chorobu nelze aktivně léčit. Jediné, co proti tomu můžete dělat je, že nemocnému naordinujete klidový režim a nebudete ho vystavovat kolektivu, jelikož je jeho imunitní systém velmi oslaben a mohl by se zbytečně nakazit další nemocí. Vyrážka se nijak neléčí, odezní sama. Nezapomeňte, že při uzdravování je velmi důležitý klid a v žádném případě nevystavujte nemocného do kontaktu s těhotnou ženou.

Závěrem je, že pátou nemocí projde většina naší populace. Ty odolnější jedinci zpozorují jen lehké příznaky chřipky, ti se sníženou imunitou si pátou nemoc opravdu odstůňou. Pozitivní na tom je to, že už se nikdy neobjeví znovu.

Mrkněte taky na...