Chytáte se s rodinou na dovolenou? Máte malé děti, obáváte se dlouhé cesty autem a nevolností s tím spojených? Nevěšte hlavu, máme pro Vás pár užitečných rad, jak se dá kinetóze předejít.

Kinetóza, nebo chcete-li nemoc z pohybu, je stav organismu, při kterém je vestibulární systém (smyslový orgán sloužící ke vnímání rovnováhy) v rozporu s vizuálními jevy. Jednoduše řečeno jde o to, že pokud jedete v autě nebo jiném dopravím prostředku, oči vnímají pohyb v podobě ubíhající krajiny, ale mozek je v tu chvíli zmatený, protože ví, že tělo se fyzicky nehýbe.

Kinetózou mohou trpět všechny věkové kategorie, ale nejcitlivější jsou malé děti. U nich se kinetóza objevuje již kolem druhého roku věku, kdy v mozku dozrává vývoj vestibulárního systému. Příznaky kinetózy jsou zcela jasné a snadno rozpoznatelné. Ze začátku se projevuje motáním hlavy, závratí, nevolností a vyspaním organismu. Může však dojít i k nucení na zvracení či samotnému zvracení.

Příprava na cestu předem

Na cestu je dobré vždy se připravit předem. Každému dítěti vyhovuje něco jiného a je potřeba vyzkoušet, co pro Vás bude nejlepší. Samozřejmě, že existují různé medikamenty nebo homeopatika, které lze podat před cestou. Pokud ale chcete vyzkoušet i jiné způsoby, jak kinetóze předejít, máme pro Vás pár typů.

Tipy, jak zkusit předejít nevolnostem v autě

Před cestou dítěti podávejte pouze lehká a dobře stravitelná jídla. Při samotné cestě mějte připravené třeba piškoty, banán, kukuřičné křupky, suchary nebo třeba sušenky se zázvorem. Zázvor je totiž skvělým pomocníkem, který uklidní žaludek. Zázvor můžete podávat v různých podobách, třeba jako kandované ovoce, zázvorové sušenky, bonbony nebo můžete připravit třeba osvěžující zázvorovou limonádu. Ostatně pitný režim je při dlouhých cestách také velmi důležitý, tak na něj nezapomínejte!

Spolehlivou věcí je také vymyslet dětem na cestu zábavu. Zapomeňte ale na čtení nebo prohlížení knížek, to by nevolnost naopak zhoršilo. Ideální je s dětmi zpívat, vyprávět jim pohádky, hrát různé slovní hry nebo i třeba povídat o tom, co právě vidíte z auta.

Důležité také je, a to nejen pro děti, ale i pro řidiče, dělat pravidelné přestávky. Věřte, že i desetiminutová pauza, kdy se děti proběhnou na čerstvém vzduchu a dají si třeba malé občerstvení, dokáže divy. Příjemné je také možnost trochu se osvěžit, stačí jen opláchnout obličej vodou.

Pokud to jen trochu jde, vyhněte se cestou prudkému stoupání a klesání i ostrým serpentinám. Je nám jasné, že pokaždé to ale nejde. Ideální je cesta po rovné silnici nebo dálnici. Jestliže taková cesta ale není možná, zkuste jet po nerovném terénu a v prudkých zatáčkách spíše pomalu a především plynule.

Přejeme Vám příjemnou dovolenou bez jakýchkoliv nepříjemností na cestě!

 

Mohlo by Vás také zajímat