letni-skolkaImunitní systém našich nejmenších musí v podzimním i zimním období procházet zvýšenými nástrahami v podobě všemožných bakterií a virů, se kterými se děti potkávají ať už během hraní ve školce s ostatními dětmi, nebo při vyučování ve škole.

Seznamte se s pár tipy, jak svým ratolestem zvýšit jejich imunitní systém!

 

KOJENÍ

Výzkumy potvrdily, že kojení chrání dítě před alergiemi, trávicími obtížemi, záněty středního ucha atd. Nejdůležitější je kolostrum (první mléko matky, které vzniká po porodu), které je právě bohaté na složky, zvyšující přirozeně imunitu.

POHYB

Podporujte děti v pohybových aktivitách. Choďte na procházky, jezděte na kole či lyžích, běhejte. Nebo ať děti klidně běhají s kamarády venku. Prostě jakýkoliv pohyb je pro imunitu dobrý.

OTUŽOVÁNÍ

Nenavlíkejte na své dítě mnoho vrstev oblečení, pokud není venku opravdu zima. Děti jsou aktivní, rychle se můžou zpotit a pak lehce nachladnou. Určitě choďte s dětmi ven, i když prší nebo mrzne. Studený vzduch příznivě působí na organismus. Nezapomeňte, že můžete s dětmi chodit taky na bazén, nebo i na krátkou dobu do sauny.

VHODNÁ STRAVA

Pokud Vám to možnosti dovolí, vařte svým dětem z čerstvých surovin a preferujte pestrý jídelníček, bohatý na vitamíny a minerály.

OVOCE A ZELENINA

Nejvíce vitamínů a minerálů můžete do těla dostat přírodní cestou z ovoce a zeleniny. Např. vitamín C si zejména spojujeme s citrusovými plody, vitamín E s ořechy a listovou zeleninou. Vitamín D přirozeně získáváme ze slunečního záření, jenže v zimě sluníčka moc nemáme, můžeme ho však nahradit rybím tukem. Kyselé zelí, jogurty, kysané mléčné výrobky potom napomáhají trávení a zažívání. Nezapomeňte také na česnek, což je přírodní antibiotikum, či červenou řepu!

SPÁNEK

Dopřejte svým dětem, ale i sobě dostatečný spánek, který rovněž podporuje imunitu a posiluje organismus. Předškoláci i školáci potřebují zhruba 8 – 10 hodin spánku denně.

HYGIENICKÉ NÁVYKY

Učte děti pravidelně si umývat ruce, a to nejen po použití toalety, před jídlem nebo po příchodu domů. Tyto návyky jsou důležité pro děti po příchodu do školek či škol, kde je riziko přenosu nemocí touto cestou vysoké.

PITNÝ REŽIM

Díky dostatečnému množství tekutin se z organismu odplavují škodliviny. Proto nezapomínejte zajistit, aby děti hodně pily. Nejvhodnější je čistá voda, ale třeba také bylinkové čaje.

DOPLŇKY STRAVY Z LÉKÁRNY

Další možností, jak zvýšit svým dětem imunitu, jsou doplňky stravy z lékárny, ať už v podobě sirupů, žvýkacích bonbónů či léků (z reklam určitě znáte Marťánky, Imunoglukan, Rakytníček, Vibovit, hlívu ústřičnou atd.)

Při posilování imunitního systému je důležité postupovat komplexně a dodržovat tzv. zásady zdravého způsobu života. Můžeme tak předcházet rýmě, nachlazení či jiným obtížím, spojeným s chladným a nepříznivým počasím, které pomalu nastává.