spokojene tehotenstvi

Dozvěděli jste se na pravidelné gynekologické prohlídce, že čekáte miminko? Je pro vás tato zpráva nečekaná nebo naopak dlouho očekávaná? Ať tak nebo tak, zajisté vás zaplaví vlna obav. Ale nebojte se, tyto obavy jsou naprosto normální a pocítí je téměř každá žena.

První etapa je těhotenství. Jak zvládnout klidné těhotenství a přitom se cítit dobře? V následujících řádcích vám trošku poradíme, jak si těhotenství užít a neprobát.

Pravidelná návštěva poradny

Váš gynekolog bude následujících 9 měsíců psaný v kalendáři rozhodně častěji než jen jednou za rok na pravidelnou kontrolu. Budete absolvovat řadu prohlídek, ultrazvuků, odběrů a testů například na těhotenskou cukrovku. Váš gynekolog vám také vystaví těhotenskou průkazku, která vás provede celým těhotenstvím a odevzdáte ji u porodu. Těhotenská průkazka má spoustu užitečných informací, které bude potřebovat porodník a porodní asistentka. Jde například o hmotnost, tlak, případné obtíže během těhotenství, výsledky různých vyšetření a ultrazvuků.
Na tyto kontroly nezapomínejte a berte jako jednu z hlavních povinností. Jde o zdraví nejen vaše i ale vašeho miminka.

Peníze nejsou všechno, ale je důležité je mít podchycené

Běhání po úřadech nebaví nikoho a už vůbec ne těhotnou ženu. Přesto vás to ale čeká a je dobré mít vše zjištěno včas. Nenechávejte to na poslední chvíli. Chcete přeci vědět, jestli budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství, porodné nebo jen rodičovský příspěvek.
S těmito otázkami by vám měl pomoci váš zaměstnavatel nebo příslušná okresní správa sociálního zabezpečení.

Nedržte v sobě obavy

Těhotenství a miminko vám změní celý život. Samozřejmě k lepšímu. Obavy z porodu a z mateřství jsou přirozené. Je důležité o nich ale mluvit především s partnerem a se svou rodinou. Zahrnout můžete i gynekologa. Spoustu užitečných rad a informací se také dozvíte na diskusních fórech.

Otázky typu: Budu dobrá matka? Jak zvládnu porod? Jak správně vychovat soběstačného a cílevědomého člověka? Otázek je zkrátka spousta a každá jsme jiná, proto se bojíme různých věcí. Každé ženě ale naskočí šestý smysl, který naskočí po porodu a bude vás provádět vašim mateřstvím. Jsou-li ale vaše obavy opravdu velké, nestyďte se vyhledat odbornou pomoc a nezůstávejte na své problémy sama.

Šetřete se, ale pamatujte na to, že těhotenství není nemoc

Nemáte-li žádné zdravotní potíže a nadále pracujete, chovejte se zodpovědně vzhledem ke svému stavu, ale nezahazujte své koníčky a neodstřihávejte své přátele. Neznamená to, že máte chodit túry nebo navštěvovat večírky a bary každý týden, ale dělejte vše na co se cítíte.

Chodila jste pravidelně na jógu? Není důvod na ni přestat chodit, jen se poraďte s cvičitelkou, zda není něco nevhodného pro těhotné. Zkrátka upravte svou životosprávu ve stylu zdravé stravy, vynechte alkohol a kouř, dále ale dělejte vše, co vám váš stav dovolí.

Naplánujte si dovolenou ve dvou nebo s přáteli

S dítkem už pak bude všechno jinak a budete muset své potěšení a odpočinek odsunout na druhou kolej. Proto si naplánujte dovolenou s lidmi, které máte rádi a užijte si ji na plno. Po porodu vás také čeká dovolená, ale na té si rozhodně neodpočinete:-).

Nezapomínejte na erotiku

Hormonální změny v těhotenství mají mnohdy za následek zkrásnění. Zvětšilo se vám poprsí, pleť se vyčistila a vlasy září? Využijte toho a nechte za sebe mluvit ženskost. Nevyhýbejte se důvěrnostem se svým partnerem. Pamatujte ale na to, že dělat máte jen to, co vám je příjemné.

Mnoho můžu se ale bojí, aby nevědomky neublížili nenarozenému miminku. Svého muže uklidněte, ženské tělo si s ochranou miminka skvěle poradí i při sexu.

Dopřejte si to, na co máte chuť

Nikdy jste nevyhledávala kyselé okurky nebo nezapíjela langoše mlékem? Hormony ve vás vyvolávají spoustu bouří, proto si dejte vše na co máte chuť. Pamatujte ale na zdravé stravování plné ovoce a zeleniny.

Těhotenství má být to nejkrásnější období v životě ženy, proto si ho vychutnávejte plnými doušky. Ještě pár rad na konec. Vždy žijte přítomností, odpočívejte kdy to jde a už v bříšku dejte miminku přezdívku.
Čas neskutečně letí a uvidíte samy, že se ani nenadějete a budete na porodním sále. Pak se ani nestačíte ohlédnout a váš prcek bude sfoukávat první svíčku na dortu. Nebojte, vše dělejte s láskou a uvidíte, že to půjde samo.

Mrkněte taky na...