pláč

Každé dítě někdy pláče. Některé děti brečí více a některé méně. Brek prostě k dětem patří. A vlastně nejen k dětem, co si budeme povídat….

Pláč je přirozená obrana na nějakou situaci či emoci, ve které dítěti není zcela úplně dobře. Když ale dítě brečí dlouho, máme tendence brek co nejdříve zastavit. Je to ale dobře?
Jaké fráze by neměly vypadnout rodičům z úst, když jejich drobek pláče? Za všeho nejdříve si uvědomme, že dětský pláč si zasluhuje naši pozornost a tu pravou reakci.

Tipy, co dětem neříkat, když pláčou

Dále si v tomto článku můžete přečíst několik tipů, co by opravdu nemělo vyjít z naší pusy, když dítě brečí.

Nic se nestalo, tak neřvi

Spadne-li vaše dítě nebo si udělá nějaký úraz, tato fráze by neměla opustit vaše ústa. Dejte dítku šanci učit se rozpoznávat své chyby, je dobře, že si je bude uvědomovat. I navzdory tomu, že bude plakat. Pokud budeme popírat city svých dětí, dítě vycítí, že ho nerespektujeme.

Brečí jen mimina a malé děti

Ať už je mu pět, šest nebo deset, touhle větou dítě nefrustrujte. Na slzy má přece nárok každý, nebo vy snad nikdy nepláčete?
Mnohem lépe se bude vaše ratolest cítit, když ho ubezpečíte právě tím, že i vy si někdy popláčete.

Nechci tě vidět, když brečíš - zmiz

Tak díky téhle větě si mezi sebou postavíte obrovskou bariéru. Dítě v pláči potřebuje pomoc a ubezpečení, aby se necítilo špatně, nikoliv ho zavřít v pokoji, abyste ho neviděla a hlavně neslyšela. Tímto chováním ukážete, že vám na dítěti nezáleží a je vám jedno, jak se cítí.

Vždyť jsi chlap a ti přece nebrečí

Jaký strašný omyl je v tomto výroku! Zastaralá věta, kterou používá tisíce rodičů kluků dodnes. Zapamatujte si a řekněte svým synům, že pláč není jen pro holky! I kluci mají srdce, emoce a city! Tak proč by si nemohli pobrečet i oni? Buďte spravedlivý ve výchově svých dětí.

Zase nepřeháněj prosím tě

Zase je to věta, kterou znevažujete pocity a událost, která se stala. Dítě nevycítí podporu ani pochopení v daný moment. A co se stane? Budete ztrácet důvěru svého dítka a přestane se vám svěřovat. Proč by taky mělo, když mu přece nevěříte?
Není lepší být pro dítě očima i ušima, aby se u vás mohlo vybrečet a získat v dané situaci tolik potřebnou oporu?

Přestaň bulet nebo uvidíš

Nahánět dítěti strach v době, kdy je hodně zranitelné? To může jen nevyrovnaný rodič. Tímto dítěti ukazujete, že pláč lze vyřešit násilím, a to přece není dobře.

Nebul

Taky jste to ve svém dětství slýchali? A tak vám na tom nepřijde nic divného, říkat to své ratolesti? Víte ale, že touhle větou říkáte, že pláč je něco špatného a nepříjemného? Díky tomu se dítě naučí potlačovat své emoce. To se ale promítne v dospělosti, kdy nebude umět zvládat své pocity.
Raději ho obejměte, dejte mu pusu, zeptejte se na důvod pláče a ujistěte ho, že ho máte rádi!

Určitě existují i další věty, které nejsou vhodné říkat svým dětem. Někdy je zkrátka dobré se zamyslet nad tím, co říkáme tak automaticky. Možná i proto, že jsme to slýchali i my.
Dejte svým dětem pocit lásky a bezpečí, vždyť přece nám všem rodičům jde o to, abychom vychovali sebevědomého a láskyplného jedince.

 

Mohlo by Vás také zajímat