Určení období, kdy se začíná se zaváděním příkrmů, se odvíjí od skutečnosti, zda je Vaše miminko plně kojeno, nebo je krmeno tzv. umělým mlékem. Obecně je u nekojených dětí doporučováno začít už od ukončeného 4. měsíce, u plně kojených dětí potom od ukončeného 6. měsíce. Je však důležité, aby Vaše dítě bylo psychomotoricky vyzrálé. Když začnete se zaváděním příkrmů příliš brzy, snížíte objem vypitého mléka a můžete tak ohrozit jeho zdravý vývoj. Dítě pak neprospívá, zvrací, má průjmy a může také dojít k rozvoji alergických onemocnění.
Jak tedy na to?
Začínejte zavádět jen jednu novou potravinu
- toto pravidlo spočívá v tom, že po zavedení nové potraviny (vždy jen jedné) počkáte tři až čtyři dny, než přidáte další. Vyzkoušíte tak, jestli nemá Vaše dítě na potravinu negativní reakci, např. vyrážku nebo bolesti bříška. Pokud ano, nabídněte potravinu jinou. Po několika dnech se k ní opět vraťte a opět vyzkoušejte potravinu, na kterou byla špatná reakce. Dojde-li znovu ke stejné reakci, raději potravinu vylučte ze stravy a o dalším postupu se poraďte se svým dětským lékařem.
První příkrmy jsou jednosložkové
- ze začátku podávejte jen jednosložkovou potravinu, jako např. mrkev, brambory, brokolice, dýně, jablko. Až si ověříte, že to Vašemu děťátku nedělá žádné problémy, začněte připravovat vícesložkové příkrmy, jako např. brambory s mrkví.
První příkrmy by měly být tepelně upravené
- potraviny vařte nebo duste ve vodě, jsou pak lépe stravitelné. Je dobré do příkrmu přidat 1 – 2 kapky rostlinného oleje, protože vitamíny A a D jsou rozpustné v tucích a jinak by se do těla nedostaly. Dávejte však pozor na teplotu podávaného jídla, co pro nás dospělé může být už přijatelné, pro Vaše děťátko může být horké!
Nahrazujte postupně jedno kojení příkrmem
- začněte třeba obědem, postupně v tomto čase nahraďte kojení příkrmem. Pediatři doporučují, aby na začátku byla podávána zelenina, začínat s ovocem je vhodné až později. Ovoce je sladší a dítě by si na sladkou chuť mohlo lehce zvyknout. Nedivte se, první dávky můžou být opravdu malé, třeba jen jedna lžička. Potom dítě dokrmte mlékem. Za další tři až čtyři týdny potom můžete začít takto nahrazovat další denní jídlo.
Maso zavádějte až po zelenině a ovoci
- za zhruba další měsíc, až když dítě zvládne zeleninové a ovocné příkrmy, zavádějte maso. Připravte děťátku zeleninu s uvařeným kuřecím, krůtím, králičím, jehněčím nebo telecím masem. Maso podávejte každý den, jednou za týden ho můžete nahradit uvařeným žloutkem.
Dobrá rada na závěr: příkrmy připravujte jen z kvalitních potravin a hlavně buďte při krmení trpěliví, dítě se seznamuje s naprosto novými věcmi a může to být pro něj nelehké.
Mrkněte taky na...
Keto Diet
Můj 2. den s dietou KetoDiet
Dneska jsem si "přivstala", teda na to, že byla neděle, jsem vstala v 8 hodin. Stihnula jsem se i zvážit s nic moc výsledkem 74,2 kg. Ale na druhou stranu, proti večernímu vážení super výsledek. Ne na...