tehotenska zloutenka

Jste těhotná a těšíte se na své miminko. Byla jste na preventivní kontrole a váš gynekolog vám sdělil, že trpíte těhotenskou cholestázou, nebo-li tzv. těhotenskou žloutenkou? Udělalo se vám mdlo, protože jste tento termín nikdy neslyšela a už vůbec nevíte co si pod tímto pojmem představit.

Důležité je zachovat klid a nepanikařit. Předpokládáme, že váš lékař vás s onemocněním seznámil, vy ale budete chtít o nemoci zjistit co nejvíce informací, a proto jsme pro vás sepsali pár cenných informací.

Těhotenská cholestáza

Těhotenská žloutenka není častým onemocněním a setkat se s ní může cca jedno procento těhotných žen. Za těhotenskou žloutenkou stojí těhotenské hormony, které ovlivňují játra a žlučník. Tyto hormony způsobí poruchu produkce a toku žlučových kyselin. Žlučové kyseliny jsou velmi potřebné, a to především pro trávení tuků. Pokud žena trpí těhotenskou žloutenkou, pak nadměrné množství žlučových kyselin přechází do krevního oběhu nastávající maminky. Za následek to má nadměrné svědění kůže (nejvíce dlaně a chodidla) a velice důležitá informace je i ta, že můžou ohrožovat zdravý vývoj plodu!

Jak poznat příznaky těhotenské žloutenky?

Příznaky těhotenské cholestázy jsou následující:

  • únava, deprese i ztráta chuti k jídlu
  • tmavší barva moči
  • světlá stolice
  • bouřlivé svědění kůže - chodila a dlaně (mnohdy jsou to jediné příznaky, které žena má při těhotenské žloutence
  • žlutá barva kůže a bělma - ve výjimečných případech

Pokud tyto příznaky pozorujete, neprodleně o tom informujte svého ošetřujícího lékaře. Lékař provede potřebné krevní testy (krevní obraz, jaterní testy, obsah žlučových kyselin v těle) a ultrazvukové vyšetření. Přihlíží se i na rodinnou anamnézu.

Jak se těhotenská žloutenka léčí?

Léčba je vždy v rukou lékaře, nepodceňujte možná rizika!!! Lékař se zaměří na zmírnění příznaků svědění a na úpravu žlučových kyselin v těle. Nezbytná je i přísná dieta.

Těhotenská cholestáza - rizika

Těhotenská žloutenka se může projevit u žen, které měly onemocnění jater, dále pak u těhotných, kdy v předešlém těhotenství měly těhotenskou cholestázu, matka či sestra trpěly tímto onemocněním, ale dá se předpokládat i u žen, které čekají dvě a více dětí.

Jaký vliv má těhotenská žloutenka na průběh těhotenství?

Zajímá vás, co znamená cholestáze pro vás a především pro vaše nenarozené miminko?

    • Dítě - pro nenarozené miminko je těhotenská žloutenka velmi nebezpečná, může vést až k předčasnému porodu, ale bohužel i úmrtí v děloze. Proto je opravdu velmi důležitý pravidelný až nepřetržitý dohled lékaře. V mnoha případech se přistoupí dle výsledků krevních testů i k předčasnému porodu.

 

  • Matka - pro nastávající maminku není cholestáza nijak nebezpečná, avšak nepříjemné svědění může být vyčerpávající. Dobrou zprávou ale je, že po porodu vymizí těhotenská žloutenka do několika dní.

Velmi důležitý je také klid, zbytečně se nenervujte a důvěřujte lékařům. I když jste si své těhotenství představovala určitě jinak, pod dohledem lékaře vše dobře dopadne a vy budete držet v náručí to nejcennější - vaše zdravé miminko!

Mrkněte taky na...