Jste těhotná a těšíte se na své vytoužené miminko? Děsí vás ale všechny ty vyšetření, které s těhotenstvím souvisejí? Nevěšte hlavu, ne každá těhotná musí projít všemi vyšetřeními, jako je například aminocentéze.
V tomto článku jsme se zaměřili právě na aminocentézu, neboli odběr plodové vody. Proč a jak se odběr provádí a co vše z něj lze zjistit?
Odběr plodové vody je vyšetření, kdy se z dělohy těhulky velmi šetrně odebere velmi malé množství plodové vody.
Díky aminocentéze může lékař stanovit různé eventuální chromozomální nesrovnalosti či abnormality plodu, které mají za následek například nevyléčitelnou nemoc nebo velké postižení dítěte.
S aminocentézou samozřejmě souvisí i spoustu otázek nastávajících maminek, jako například:
Samozřejmě otázek těhotnou ženu může napadat i více. Nevěště ale hlavu, v dnešní době je medicína na takové úrovni, že odběr plodové vody má daleko více pozitiv než negativ. Nebudeme lhát, že jde o zcela bezpečné a stoprocentně neškodné vyšetření, váš lékař ale rizika zná a moc dobře ví, proč vás eventuálně na vyšetření posílá.
Při odběru se dají specifikovat 2 různé typy bolesti. První je klasický průchod jehlou a druhý je více intenzivní. Tento druh bolesti lze přirovnat k silným menstruačním bolestem, a to právě v momentě, kdy jehla prochází děložní stěnou.
Provádějící lékař každý pohyb vidí na obrazovce, proto vám bude vše popisovat a připravovat vás. Máte-li panickou hrůzu z bolesti, řekněte to vyšetřujícímu lékaři, aplikuje vám lokální anestetika.
Amnoicentéza se neprovádí všem těhotným ženám. Je doporučena ženám, které mají vyšší riziko, nebo předpoklad pro vrozenou či vývojovou vadu. Jde především o ženy:
Samotné vyšetření laboratoře odběru trvá v rozmězí 2-3 týdnů (jedná-li se o metabolické poruchy, může vyšetření trvat až 8 týdnů) a lze podle něj zjistit:
K odběru zpravidla dochází před 20. týdnem těhotenství. Výkon je sledován ultrazvukem, kdy si lékař ověří polohu plodu, srdeční akci a kde je placenta a kolik plodové vody v děloze je. Poté se přistupuje k samotnému odběru, kdy lékař zavede tenkou jehlu do břicha až do dutiny děložní, kde odebere malé množství plodové vody (cca 20ml). Toto množství tělo dokáže navrátit do 3 hodin od odběru. Žena musí být po celou dobu zákroku zcela v klidu bez pohnutí. Po samotném výkonu musí žena přísně odpočívat alespoň 24 hodin a poté nezvedat nic těžkého v následujících dnech.
Už jen z popisu se shodneme na tom, že vyšetření není nijak příjemné a ženu i plod může stresovat. Věřte ale, že váš lékař ví, proč vás na vyšetření posílá. Samozřejmě je jen na vás, zda vyšetření podstoupíte nebo ponesete rizika až do narození dítka.