Jste těhotná nebo těhotenství plánujete a zaslechla jste, že byste v těhotenství neměla jíst játra a užívat vitamín A? Zajímá vás proč a jaké množství vitamínu A je vůbec pro těhotné ženy nebezpečné a jaké naopak bezpečné?

V tomto článku se dozvíte více o vitamínu A (retinolu a karotenoidech), jaké jsou zdroje vitamínu A a doporučené denní dávky nejen pro těhotné. Dále pak se dozvíte, jaké jsou příznaky nedostatku a předávkování vitamínem A. V závěru se pak dozvíte vše, co potřebují těhotné ženy vědět o vitamínu A a jeho vlivu na těhotenství.

vitamíny v těhotenstvíO vítamínu A

Vitamín A je to skupina látek s podobným chemickým složením, z nichž nejdůležitější je retinol, který má největší aktivitu, a rostlinné karotenoidy, biochemické předstupně vitamínu A, z nichž si člověk dokáže vitamín A sám v těle vytvořit. Tyto látky se také podílejí na žlutočerveném zbarvení některých rostlin.

Vitamín A objevil v roce 1913 Elmer McCollum - biochemik na universitě ve Wisconsinu, USA. Jeho spolupracovnice Marguerite Davis přišla na to, že je tento vitamín rozpustný v máselném a rybím tuku. Důkaz objevu poté provedli Thomas Osborne a Lafayette Mendel na Yaleské Universitě. Poprvé byl vitamín A uměle vyroben v roce 1947.

Vitamín A (retinol, axeroftol) je žlutý, v tucích rozpustný vitamín. Vitamín A patří mezi antioxidanty - slouží jako prevence některých druhů rakoviny. Jeho funkci pro vidění lidí a živočichů rozpoznal George Wald, který za to získal v roce 1967 Nobelovu cenu v oblasti lékařství (práce s pigmenty retina - pigmenty vidění). Retinol je užíván také k léčbě akné - pomocí krémů a forma retinoické kyseliny je užívána pro chemoterapii při léčbě některých forem leukémie.

K čemu slouží vitamín A (retinol)?

Vitamín A:

  • má významný vliv na správné vidění za šera i správné vidění barev
  • podporuje růst a správný vývoj buněk sliznic, kostí a krvetvorby
  • ovlivňuje dále kvalitu sliznic a jejich funkčnost
  • je nezbytný pro zdraví povrchů těla, především těch vlhkých
  • je potřebný pro tvorbu spermií a vajíček a pro vývoj plodu
  • brání rozvoji některých nádorů
  • je důležitý pro udržení neporušené epiteliální tkáně, která funguje jako zábrana proti možnému vzniku infekce
  • slouží jako prevence únavy a dehydratace organismu

Zdroje vitamínu A

Vitamín A se vyskytuje jak v živočišných potravinách, jako jsou játra a mléčné produkty, tak v rostlinách ve formě provitamínů - karotenoidů, které jsou přítomné v zelenině a ovoci, zejména v mrkvi, petrželi, rajčatech, špenátu či meruňkách a dalších druzích barevného ovoce.

Příznaky nedostatku vitamínu A

Nedostatek vitamínu A má za následek poškození především tkání, ve kterých probíhá dělení buněk nebo kde jsou buňky aktivní. Mezi ranné příznaky patří ztráta chuti, zastavení růstu, porucha obranyschopnosti a šeroslepost. Dále dochází k vysychání sliznice, pozor - také očí, kde dochází k poškození rohovky, a může dojít až na oslepnutí. Ještě hlubší nedostatek způsobuje poruchu tvorby kostí, poruchy v nervovém systému a nakonec smrt. V rozvojových zemích je avitaminóza A jednou z nejčastějších příčin slepoty a celkového poškození organismu u dětí.

Příznaky předávkování vitamínem A

Vitamín A je ve vysokých dávkách toxický, a opatrnosti je třeba především v těhotenství, kdy poškozuje správný vývoj končetin. Předávkovat se můžete, pokud byste po dobu několika měsíců konzumovali dávky 10 x vyšší než denní doporučené, nebo jednorázově 100násobek doporučené denní dávky. V praxi se to může stát jen užíváním velkého množství lékových forem vitamínu A nebo denní konzumaci jater (paštiky). O předávkování vitamínem A často píše v souvislosti s polárníky, kteří jedli vnitřnosti tuleňů nebo ledních medvědů, protože polární zvířata mají v játrech ještě větší množství vitamínu A.

Projevy předávkování vitamínem A: nevolnost a zvracení, apatie, suchá kůže, padání vlasů, poruchy vidění, krvácení, bolesti kloubů.

Karotenoidy předávkováním nehrozí

Rostlinnými předstupni vitamínu A, tzv. provitamíny - betakarotenem, se na rozdíl od "hotového vitamínu" předávkovat nemůžete, protože jak se zvyšuje jejich příjem, klesá jejích vstřebávání. Nadměrná spotřeba se projeví pouze oranžovým zabarvením kůže, čehož s úspěchem využívá kosmetický průmysl při výrobě samoopalovacích krémů.

Doporučená denní dávka vitamínu A

Doporučené denní dávky vitamínu A jsou následující:

děti do 3 let 0,4 mg
děti 4-6 le 0,5 mg
děti 7 - 10 let 0,7 mg
nad 10 let 1 mg
těhotné ženy 1,2 mg
kojící ženy 1,6 mg

Podle odborn0 literatury lze tyto dávky bez rizika pro zdraví 2 až 3x překračovat i dlouhodobě.

Vitamín A a těhotné ženy

Různé výzkumy vlivu množství příjmu vitamínu A pro těhotné ženy dávají různé hodnoty. Např. Evropská komise a WHO doporučují množství 3.0 mg (10 000 IU). Výzkumy provedené na těhotných ženách v Nepálu prokázaly, že pravidelné podávání vitamínu A mělo příznivý vliv na narozené děti, které byly vyšší a zdravější než děti matek, kterým vitamín A v těhotenství podáván nebyl. Šlo ale o lidi trpící podvýživou, proto nelze toto doporučení aplikovat na naši společnost. Dle doporučení komise EU by neměly ženy jíst první dva měsíce těhotenství játra.

Proč snížit dávky vitamínu A v těhotenství?

Vysoké dávky vitamínu A mají za následek poškození vývoje končetin a další poruchy nenarozeného dítěte - a k tomu stačí pouze 2x vyšší dávka než je denní doporučená dávka).

Většina vitamínových prostředků pro těhotné obsahuje beta-karoten, který je mnohem bezpečnější než retinol, který je obsažen v játrech, protože se přeměňuje na vitamin A podle potřeby organismu.

Jaké množství vitamínu A tedy užívat v těhotenství?

Z výše uvedených doporučení bych si vybrala zlatý střed - tedy dávku kolem 1.5 mg denně a to jen ve formě beta-karotenu - tedy ze zeleniny. V těhotenství bych doporučila vyhýbat se zcela játrům a výrobkům z nich (paštiky, játrové knedlíčky). Rozhodně pokud chcete užívat nějaký komplex vitamínů, kupte si nějaký speciálně určený pro těhotné ženy. V běžných vitamínových tabletách bude větší než doporučené množství vitamínu A, které by mohlo mít katastrofální následky pro vaše miminko.

Vitamín A v těhotenství - Zdroje:

Ordinace.cz: Vitamín A (retinol)

Mizici.com: Vitamín A - toxicita, nedostatek

Tehotenstvi-wb.blog.cz: VITAMIN A V TĚHOTENSTVÍ


Související články

Rh-faktor negativní a jeho vliv na těhotenství

Jak rozpoznat ovulaci?

Jak rozpoznat těhotenství?

Jak ovlivnit pohlaví dítěte před početím?

Jak vzniká vícečetné těhotenství

12 věcí, které Vám usnadní otěhotnění

Jak poznat mimoděložní těhotenství?

Mrkněte taky na...