dětská žárlivost Příchod nového člena rodiny je vždy obrovskou změnou pro všechny. I když se na miminko všichni moc těšíte, řešíte kolem sebe mnoho otázek a tou největší neznámou je pro vás určitě reakce staršího potomka.

I přesto, že celé těhotenství se starším dítětem probíráte příchod miminka a mluvíte o tom, jaké to bude, není vždy do poslední chvíle jasné, jak miminko starší sourozenec přijme. Přeci jen se starší potomek doteď vyhříval na prvním místě ve vašem srdci a vaše pozornost byla směřována jen na něj.
Okamžik narození miminka je pro starší dítě vždy velmi stresující období, a to ať už děláte cokoliv. Zkuste se vžít do jeho situace. Mnohdy vlastně vůbec nemá představu, co ho čeká, i když slovně je na to připraven sebevíc. Realita je mnohdy jiná. Otázky typu: vždyť do teď jsi chovala maminko jen mě, doteď jsi tu byla jen pro mě a najednou se mám o tebe s někým dělit?

Ujišťujte prvorozeného, že tu pro něj budete vždy, když bude potřebovat, napořád! A to nezmění ani fakt, že ten malý "vetřelec" nyní vyžaduje spoustu času a vaší pozornosti.

Pár rad, jak na staršího sourozence po příchodu miminka do rodiny

  • Nikdy své prvorozené dítě neodstrkujte
  • Pečlivě zvažte hlídání až budete v porodnici a naplánujte návštěvu co nejdříve, aby se s miminkem seznámil co nejdříve
  • Udělejte maximum, abyste uspokojili potřeby a přání staršího potomka
  • Dopřejte si čas jen ve dvou (jen spolu jako za starých časů před příchodem miminka)
  • Poproste staršího, aby vám byl velkým pomocníkem (např. při přebalování, oblékání atd.)
  • Můžete pořídit panenku ve velikosti opravdového miminka a nechat staršího, pokud bude mít zájem, aby dělal všechnu péči o miminko s vámi
  • Při pořizování fotek myslete i na staršího (věřte, že se bude cítit v sedmém nebi, že chcete fotit pořád i jeho)

Nebudeme vám nalhávat, první týdny po porodu to bude velmi náročné nejen pro vašeho staršího potomka, ale i pro vás. Z vlastní zkušenosti víme, jaká je to zátěž a to jak fyzická, tak psychická.
Věřte ale, že za to za to stojí. Sourozenecká láska je láska na celý život!

Nezapomínejte čas od času i na sebe, i vy jako matka potřebujete chviličku na vypořádání se s novou situací. Pamatujte, že vy budete alespoň prvních pár měsíců středobodem pro obě děti, které vás teď potřebují více než kdy jindy! Proto si dopřejte odpočinek ve formě koupele nebo relaxace u oblíbené knížky či filmu. Za několik měsíců už bude vše jinak, děti si společně vyhrají a starší bude jásat, že už není konečně sám.

Mrkněte taky na...