Zní to jako bláznivý nápad, hlavně, když si uvědomíme, že nás čekají Vánoce, tj. doba přejídání...Ale právě proto je třeba využít podzim k tomu, abyste shodily nadbytečná kila. Následující článek možná shrne to, co jste o dietách už dávno věděly, ale možná se dozvíte i něco nového.
Principy zdravé diety a potažmo shazování jsou v zásadě jednoduché:
1. Nespěchejte.
Ideální je hubnout tak půl až 1 kg týdně, což nám dělá 2 - 4 kg měsíčně. Rychlejší úbytek váhy může vést k známému JO-JO efektu, čili ve finále budete vážit ještě víc, než když jste s dietou začala.
2. Maximální denní příjem.
Je to sice individuální, ale obecně lze říci, že Váš denní příjem potravy by neměl přesahovat 5 000 KJ. Na internetu lze najít kalkulátory, které Vám to přesně spočítají podle Vaší výšky, věku a aktuální hmotnosti. Našla jsem jednu šikovnou stránku, která Vám spočítá kalorie Vašeho denního příjmu, když napíšete kolik čeho hodláte sníst. Mrkněte na http://www.kaloricketabulky.cz/index.php.
Ze začátku si jídlo budete muset počítat, ale po pár týdnech už váš mozek automaticky vyhodnotí, co si můžete dovolit – jak velký krajíc chleba je ideální, kolik obnáší kelímek jogurtu a co si připočtete, když si večer dáte dvojku bílého vína.
3. Sacharidy ráno a v poledne.
Sacharidy, tedy pečivo a veškeré přílohy, jako brambory, rýži, obilniny a těstoviny, byste měli jíst převážně ráno a v poledne. Stejně tak, pokud sladké – tak raději v první půlce dne. Je to logické, budete mít delší dobu na to, abyste je spálily, zatímco večer, když se usadíte k televizi, nebo jdete spát, klesá váš výdej a tím pádem by se přebytečná energie uložila do tukových zásob. Odpoledne je lepší konzumovat kromě zeleniny a ovoce už jen bílkoviny – tedy maso, některé uzeniny či mléčné výrobky.
4. Pravidelnost.
Jíst byste měli pravidelně, každé 2,5 až 3 hodiny.
5. Rozdělení příjmu.
Snídaně by měla tvořit ideálně asi dvacet procent vašeho celkového denního příjmu, tedy 1 000 až 1 200 kJ. Na oběd počítejte tak s 1 400 až 1 800 kilojouly, k večeři si dejte jídlo s energií 1 000 až 1 400 kJ. Na dopolední a odpolední svačiny vám zbyde asi 400 až 800 kJ podle skladby ostatních pokrmů.
6. Netrapte se.
Nedávejte si v rámci uchování duševního zdraví i vašeho hubnoucího odhodlání žádné definitivní zákazy, jako třeba: „Už nikdy žádné tiramisu!“ Když si dopřejete jenom zřídkakdy, rozhodně vám po jeho snědení nenaskočí ihned zpátky draze ‚zaplacené‘ shozené kilogramy.
7. Hýbejte se.
Pokud k této dietě přidáte navíc i pohyb, jenom dobře. Nebudete sice pravděpodobně hubnout rychleji, váha se vám dokonce může zastavit, ale na vašem těle to bude znát. Svaly jsou totiž těžší než tuk, ale vypadají lépe...
8. Občasný výpadek nevadí.
Občasný výpadek z režimu nejenže dietě neškodí, ale někdy dokonce i pomůže. Organismus zvyklý na malý přísun kilojoulů totiž mívá roupy považovat toto množství za dostatečné. Takže když mu občas dopřejete víc, uvědomí si, že menší porce = pokyn: hubneme.
TIP OD CELEBRITY:
Ačkoliv to na této fotce není moc vidět, tenhle herec má dokonalou figuru. Jak to dělá?
No jasně, dře v posilovně jak vůl, ale k tomu má ještě jeden zajímavý trik, který bych Vám chtěla poradit.
Míváte po jídle chut na něco dobrého?
Od té Vám rychle pomůže, když si hned po jídle vyčistíte zuby.
Znáte to, nebude se Vám chtít jít si je čistit znovu, a svému zubaři zajisté také uděláte radost.
No a jelikož já jsem právě dosnídala, jdu si je rovnou vyčistit .
Takže přeju hodně zdaru a jsme v tom spolu!
Horečka uzdravuje - proč není dobré srážet teplotu
Dětské nemoci: Aftózní stomatitida
Jak přimět dítě k čištění zubů
Očkování proti žloutence typu A
Výtok z pochvy - příčiny, léčba a prevence