Zažíváte právě to období, kdy máte pocit, že neděláte nic jiného, než že kojíte své miminko, a ono pořád má hlad. Zdá se vám, že nemáte dost mléka, nebo že není dost výživné? Možná má vaše miminko právě tzv. růstový spurt.

Co je to růstový spurt? Jak se projevuje, jak dlouho trvá a kdy k němu dochází? Více o růstovém spurtu se dozvíte v tomto článku.

Co je to růstový spurt?

Jako růstový spurt se označují období, kdy dochází u kojenců k náhlému zrychlení růstu. Obvykle k němu dochází v 3. a 6. týdnu a prvním týdnu 3. a 6. měsíce. Miminko během této krátké doby hodně povyroste, a proto má častou potřebu příjmu potravy. Některým maminkám se v tom období nespouští zadní mléko (nejčastěji ze stresu), miminko se rozčiluje, protože zná chuť zadního mléka a chce se i nasytit, ne jen napít. V tomto období může mít miminko i nazelenalou stolici. Pláče, protože je nevyspalé, z důvodu častého přikládání a pití sladkého předního mléka má koliky. Ale hlavním důvodem pláče není jen hlad.

Je třeba vydržet!

V období růstového spurtu řada maminek vyměkne a sáhne po příkrmech, které podává z lahve se savičkou a pak může pomalu, ale jistě dojít k zástavě kojení.

Jak správně postupovat při růstovém spurtu?

Růstový spurt trvá jen týden, proto to nevzdávejte, a přikládejte miminko co nejčastěji k prsu. Klidně i po půl hodině. Chovejte, a uklidňujte miminko. Pokud máte zmražené odstříkané mateřské mléko, můžete jej miminku dát, ale ne lahví s dudlíkem, ale lžičkou nebo stříkačkou.

Snažte se nestresovat dalšími věcmi (nepořádek v domě apod.). Zapojte i ostatní, a odpočívejte, když máte šanci.

Přeju vám pevné nervy a jak říkali v Pelišcích: "Vyděržaj, pionier!"

Související články

Horečka uzdravuje - proč není dobré srážet teplotu

Jak se zbavit dudlíku?

Dětské nemoci: Aftózní stomatitida

Jak přimět dítě k čištění zubů

Jak naučit dítě na nočník

Očkování proti žloutence typu A

Výtok z pochvy - příčiny, léčba a prevence

Mrkněte taky na...