nespavost v těhotenstvíJste těhotná a čeká vás zátěžový test na těhotenskou cukrovku? Nebo máte zátěžový test (orální glukózový toleranční test oGTT) za sebou a výsledky prokázaly zvýšené hodnoty a gynekolog vás poslal do diabetické poradny? Nepropadejte panice, nejedná se o konec světa.


Je pravdou, že těhotenství nebude úplně bez omezení, za zdravé miminko to ale přeci stojí.

Žen s těhotenskou cukrovkou stále přibývá a za její vznik může i stres. Proto jakmile zjistíte, že jste otěhotněla, hoďte všechny starosti za hlavu a myslete jen na miminko.
Diabetické těhotenství je považováno za těhotenství rizikové, a proto je potřeba dodržovat zvýšenou opatrnost.


Co je těhotenská cukrovka (gestační diabetes mellitus)?

Jde o poruchu metabolismu cukrů. Těhotenskou cukrovkou může onemocnět i naprosto zdravá žena a poprvé jí odhalíte v průběhu těhotenství, kdy vás lékař pošle na vyšetření. Těhotenská cukrovka je čím dál častější onemocnění a trpí jí až 4% těhotných žen. Ve většině případů těhotenská cukrovka po porodu vymizí, avšak pro potvrzení je potřeba podstoupit kontrolní vyšetření a to 3- 6 měsíců po porodu. V ojedinělých případech se během těhotenství může objevit i jiný typ cukrovky, který ukáže právě kontrolní poporodní vyšetření. V tomto případě je potřeba, aby byla pacientka adekvátně sledována v diabetologické poradně.

Jste-li těhotná a výsledky prokázaly gestační diabetes mellitus, zajisté vás přepadá strach, aby bylo miminko v pořádku. Jak jsme již výše zmínili, těhotenství bude považováno do jeho skončení za rizikové, při dodržování diety nebo správném užívání léků bude ale určitě vše v pořádku.

Těhotenská cukrovka a riziko vzniku

Mezi faktory, které mohou za vznik těhotenské cukrovky, patří například:

  • věk nad 25 let
  • stres
  • diabetes v rodině
  • obezita
  • opakovaný potrat
  • výskyt cukrovky v předešlém těhotenství
  • porod mrtvého plodu
  • výskyt cukru v počátku těhotenství
  • předchozí porod miminka s váhou nad 4 kilogramy

Samozřejmě, že platí pravidlo: čím více faktoru, tím stoupá riziko vzniku těhotenského diabetu.

Jak se těhotenská cukrovka léčí?

Pokud ženě vyjde pozitivní test oGTT, pak bude odeslána k diabetologovi, kam bude pravidelně docházet až do konce těhotenství.
Ve většině případů se léčí dietou a pravidelným přiměřeným pohybem, pokud se při kontrolách projeví stoupání hladiny cukru v krvi, je zapotřebí podávat pravidelně inzulín.

Dieta se skládá z racionální stravy, kde je velmi důležité vynechat "rychlé" cukry. Zapomenout tedy musíte na dortíky ke kávě, bonbóny a různé sladkosti včetně sladkých pokrmů a limonád. Tělo ale sacharidy potřebuje, proto je do těla budete dostávat pouze formou tzv. pomalých cukrů - chléb, moučné výrobky, luštěniny, těstoviny, rýže. Je velmi nutné jíst pravidelně v menších dávkách, ale přísun cukru do těla byl rovnoměrný.

Porod s těhotenskou cukrovkou

Pacientky s těhotenským diabetem by neměly nikdy přenášet. Pokud se porod nerozběhne spontánně, pak se porod musí nejpozději v den termínu porodu vyvolat. Je pravděpodobné, že miminko bude mít i větší váhový odhad, proto může váš ošetřující gynekolog rozhodnout o vyvolání porodu už například ve 38. týdnu těhotenství. Vše je velmi individuální, přesto se ničeho nebojte!

Po porodu můžete pozvolně vysadit dietu, lékař vám doporučí vysazení inzulínu (pokud jste ho měla naordinovaný) a 3-6 měsíců po porodu se provede kontrolní glukózový toleranční test, který vyloučí cukrovku.

Závěrem tedy doporučíme, chcete-li teprve otěhotnět, snažte se vést zdravý životní styl, dbejte na dostatek pohybu a vynechejte stres. Toto by měla dodržovat každá žena, která plánuje otěhotnět a to nejen z důvodu těhotenské cukrovky.

Mrkněte taky na...